Śnieżka widzi pozytywne trendy w popycie w Polsce, nie spodziewa się zakłóceń w II kw. 2020 roku

2020-05-25 10:24
publikacja
2020-05-25 10:24

Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka obserwuje pozytywne trendy związane ze zwiększonym zainteresowaniem Polaków remontami domów i nie spodziewa się istotnych zakłóceń w II kwartale 2020 roku - wynika z wypowiedzi prezesa Piotra Mikruta podczas telekonferencji dla dziennikarzy.

/ Śnieżka

"Jesteśmy zadowoleni z pierwszego kwartału i wszystko na to wskazuje, że nie zaobserwujemy istotnych zakłóceń w drugim kwartale, przynajmniej to, co obserwujemy w kwietniu i maju. Nie jesteśmy w stanie wypowiadać się, co może nam przynieść druga połowa roku" - powiedział prezes.

"Pewien taki trend obserwujemy. Jak długo on będzie trwać i jaki to będzie miało wpływ, trudno powiedzieć. Myślę, że nie tylko branża związana z produkcją farb dekoracyjnych, ale także branże, które są związane z wykańczaniem wnętrz, będą w sytuacji lepszej, niż te branże, które są najbardziej +poranione+ przez kryzys" - dodał, odpowiadając na pytanie, czy można zauważyć trend, że Polacy ruszyli po zakupy pod kątem remontów domowych.

W ciągu trzech pierwszych miesięcy 2020 roku Śnieżka osiągnęła skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 167,8 mln zł, czyli o 30,5 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Tradycyjnie najwyższe przychody grupa osiągnęła w Polsce. Sprzedaż na polskim rynku wzrosła o 1,6 proc. do 106 mln zł. Jednocześnie udział Polski w strukturze sprzedaży zmniejszył się do 63,2 proc. na rzecz Węgier, które z udziałem na poziomie 19,7 proc. stanowiły drugi największy rynek grupy. Na rynku węgierskim przychody ze sprzedaży wypracowane przez grupę wyniosły 33 mln zł.

W porównaniu z poprzednim rokiem Śnieżka osiągnęła także lepsze wyniki sprzedażowe na swoich rynkach numer trzy i cztery. Na Ukrainie przychody wzrosły o 17,7 proc., do 16,1 mln zł, a na Białorusi o 15,6 proc., do 6,8 mln zł.

Skonsolidowany zysk netto Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej w I kwartale 2020 roku wyniósł 14,2 mln zł, czyli wzrósł o 1,3 proc. rok do roku. Zysk na działalności operacyjnej grupy wzrósł o 16,2 proc. do 20,1 mln zł. EBITDA Śnieżki zwiększyła się o 24,3 proc. do 28,1 mln zł.

Prezes poinformował, że sytuacja finansowa grupy jest na tyle stabilna, że pomimo pandemii, Śnieżka kontynuuje zaplanowane na 2020 rok inwestycje, choć mogą być one o kilkanaście proc. niższe niż pierwotne założenia.

"Planowaliśmy, że tegoroczne inwestycje zamkną się kwotą 95 mln zł, natomiast wszystko wskazuje na to, że ostateczna kwota będzie o kilkanaście proc. mniejsza. To będzie spowolnienie pewnych inwestycji. Kontynuujemy bowiem budowę centrum logistycznego, ale być może nie zrealizujemy wszystkich tych etapów, które były na ten rok zaplanowane i że zostaną one przesunięte na przyszły rok" - powiedział Mikrut.

Śnieżka kontynuuje cykl inwestycyjny rozpoczęty w 2018 roku. W pierwszych trzech miesiącach roku wydała na ten cel 41,3 mln zł, tj. o 284 proc. wyższą niż w analogicznym okresie ub.r. Największą jej część stanowiły wydatki związane z budową hali magazynowej nowego centrum logistycznego w Zawadzie oraz modernizacją linii produkcyjnych w podkarpackich zakładach w Lubzinie (wydział farb kolorowych) i Pustkowie (wydział farb białych). (PAP Biznes)

epo/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki