REKLAMA

Słowacja ogranicza emerytury funkcjonariuszy komunistycznych

2021-06-23 18:14
publikacja
2021-06-23 18:14
Słowacja ogranicza emerytury funkcjonariuszy komunistycznych
Słowacja ogranicza emerytury funkcjonariuszy komunistycznych
fot. RADOVAN STOKLASA / / Reuters

Parlament Słowacji uchwalił w środę ustawę obniżającą emerytury byłych funkcjonariuszy partii komunistycznej i niektórych przedstawicieli aparatu represji. Według szacunków nowa regulacja dotknie około 5 tys. osób.

Mniejszą emeryturę otrzymają byli parlamentarzyści i członkowie rządu komunistycznej Czechosłowacji, funkcjonariusze służby bezpieczeństwa StB oraz członkowie i pracownicy Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Czechosłowacji do upadku komunizmu w 1989 roku.

Przy obliczaniu nowej wysokości świadczenia nie będzie brany pod uwagę czas pełnienia funkcji w aparacie władzy komunistycznego państwa.

W preambule ustawy zwrócono uwagę m.in. na niemoralność, nielegalność i przestępczy charakter reżimu komunistycznego, który stosował rażące represje i łamał wolność oraz podstawowe prawa człowieka. Listę osób, które miałyby zostać objęte ustawą, ma sporządzić Instytut Pamięci Narodu, który bada dzieje totalitaryzmu, a także ma w swojej dyspozycji dokumenty StB.

Według autorów ustawy nawet po takiej zmianie w prawie emerytury byłych funkcjonariuszy nie powinny spaść poniżej minimalnej kwoty świadczeń. Ponowne przeliczenie emerytur będzie miało wpływ na świadczenia dla wdów i dzieci. Ustawa, po jej podpisaniu przez prezydent Zuzanę Czaputovą, ma wejść w życie w sierpniu. Opozycja zaznaczyła, że nowe prawo realizuje zasadę odpowiedzialności zbiorowej.

Piotr Górecki (PAP)

ptg/ adj/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
qart
U nas też powinni obniżyć wszystkim funkcjonariuszom służb, MO, SB, sędziom prokuratorom i członkom PZPR do minimalnej emerytury. Swoje przywileje mieli przez lata, dlaczego mamy im dalej tyle płacić?
HardMetal
WOW... jednak można zrobić normalną ustawę dekomunizacyjną dla działaczy partyjnych i tych ze służb a nie siekać mieczem po wszystkich łącznie ze sprzątaczkami i przypadkowymi ludźmi. PISowcy muszą się jeszcze bardzo dużo uczyć.
hfjdj
To nie jest żadna ustawa dekomunizacyjna tylko taka namiastka. Łabędzi śpiew.
mikroprzedsiebiorca
Z jednej strony funkcjonariusze ci mieli zawartą umowę z państwem. Z drugiej strony pytanie z którym państwem mieli umowę. Tak samo u nas, PRL to nie była wolna Polska. Za okres w komunie, moim zdaniem najniższa emerytura powinna być.
hfjdj
Mieli zawartą umowę z tym samym państwem co i wszyscy. To jest bezprawie robić takie coś. Każdy jest w świetle prawa równy. A jeżeli mają jakiś problem do komuchów to należy ich zwyczajnie przed sąd i ukarać bądź nie.
sloneczkodzg
Witamy w gronie znienawidzonych przez Unię .
igła
To naruszenie praworządności !!!!

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki