REKLAMA

Śledztwo ws. braku nadzoru KNF w związku z upadkiem SK Banku w Wołominie

2019-01-16 09:19
publikacja
2019-01-16 09:19

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i braku nadzoru KNF w związku z upadkiem jeszcze jednego, poza SKOK-iem Wołomin, banku w tym mieście - informuje portal tvp.info. Podaje, że chodzi o spółdzielczy SK Bank. Straty sięgają 3 mld zł.

/ fot. Andrzej Bogacz / FORUM

Jak podaje portal tvp.info, według ustaleń prokuratury SK Bank, czyli Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie, stworzył wraz z warszawską firmą deweloperską rodzaj piramidy finansowej. Aby ominąć prawo bankowe, pieniądze trafiały do 50 powiązanych z tą firmą spółek. Dostały one ponad połowę kredytów, jakich SK Bank w ogóle udzielił. Wartość zobowiązań sięgnęła prawie 1,5 mld zł. Zabezpieczeniem były nieruchomości o zaniżonej wartości.

Jak wynika z ustaleń śledczych, do których dotarł portal tvp.info, SK Bank tych wycen nie weryfikował. Nie sprawdzał też zdolności kredytowej spółek, a gdy nie spłacały kredytów - przedłużał im w nieskończoność spłatę, zamiast wypowiedzieć umowy kredytowe. W rezultacie bank ogłosił plajtę.

"Kulminacją afery było zatrzymanie w listopadzie 2017 r. aż 74 podejrzanych z SK Banku i firmy deweloperskiej. Prokuratura postawiła 85 osobom ponad tysiąc zarzutów. Już wówczas prokurator krajowy Bogdan Święczkowski informował, że śledczy badają, czy kierownictwo Komisji Nadzoru Finansowego dopełniło swoich obowiązków" - czytamy na portalu.

Jak napisano na portalu, na zaniedbania władz KNF w październiku 2016 r. wskazywała w raporcie Najwyższa Izba Kontroli, która zarzuciła KNF, że jej działania były nierzetelne, nieskuteczne i spóźnione. "W przypadku SK Banku - jak twierdzi NIK - Komisja Nadzoru Finansowego spóźniła się z kontrolą o co najmniej dziewięć miesięcy. Podjęła ją dopiero we wrześniu 2014 r., cztery lata po poprzedniej, mimo wcześniejszych raportów o złej kondycji finansowej banku. Zarząd komisaryczny w SK Banku wprowadziła po kolejnym roku" - napisano w artykule.

Według NIK - jak zauważa tvp.info - KNF "nie zapobiegła upadkowi SK Banku ze szkodą dla jego klientów", na których spłatę nie wystarczył już majątek upadłego banku. KNF miała narazić na straty także Skarb Państwa. Opinie na temat kondycji banku, jakie Komisja przekazywała ministrowi finansów i NBP, były niepełne. "W rezultacie minister finansów zgodził się na udzielenie gwarancji w wysokości 250 mln zł, które miały być zabezpieczeniem kredytu na ratowanie SK Banku, a Narodowy Bank Polski pożyczył bankowi aż pół miliarda złotych" - czytamy na portalu.

Działania prokuratury są jak dowiedział się portal tvp.info - rezultatem ustaleń NIK. Chodzi o podejrzenie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez byłe władze KNF. Ten wątek jeszcze na początku 2018 r. został wyłączony z głównego śledztwa w sprawie afery SK Banku.

Drugi wątek postępowania ma związek ze sprzedażą przez SK Bank tzw. polisolokat i indeksowanych kredytów walutowych. Dotyczy braku nadzoru byłego kierownictwa KNF i jest konsekwencją zawiadomienia o przestępstwie złożonego w prokuraturze przez Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu.

Trwa jednocześnie szereg śledztw dotyczących afery w SKOK-u Wołomin. Zarzuty usłyszały już 1124 osoby. Prawie 300 zostało prawomocnie skazanych - przypomina portal. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
aerk
Jak to KNF nie kontroluje ? Kontrola KNF`u w SKOK`ach jest tak drobiazgowa i dokładna, ze wielu pracowników tego nie wytrzymuje i sie zwalnia.
open_mind
Wołowina i wszystko jasne.
zbyszek_
komuna/WSI sie w 90tychlatach przeniosla do bankow. A obastawiam ze te duze firmy developersie to tez WSI. I oni zyja sobie w symbiozie, napedzanej podpisami, dzieci niewolnikow PZPR'u pod umowami kredytowymi.

W przypadku skoku wolomin zlali juz tych dzieci i ich podpisy i se poslupowali sami...
Obsawiam zero lub 2
komuna/WSI sie w 90tychlatach przeniosla do bankow. A obastawiam ze te duze firmy developersie to tez WSI. I oni zyja sobie w symbiozie, napedzanej podpisami, dzieci niewolnikow PZPR'u pod umowami kredytowymi.

W przypadku skoku wolomin zlali juz tych dzieci i ich podpisy i se poslupowali sami...
Obsawiam zero lub 2 slupow we wiezeiniu. To samo z duzo mniejszym Ambergold - nie dasie.. w bantustanie.
lombelico_del_mondo
"Prokuratura postawiła 85 osobom ponad tysiąc zarzutów" - I co dalej? Czy akty oskarżenia trafiły do sądu? Czy zatrzymani są nadal w aresztach czy na wolności?

Powiązane: SKOK-i na cenzurowanym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki