REKLAMA

Skarb Państwa nie będzie pierwszy w kolejce po majątek firmy

2014-09-17 02:08
publikacja
2014-09-17 02:08
Thinkstock

Skarb Państwa nie będzie już uprzywilejowany w odzyskiwaniu pieniędzy z majątku upadłych firm. "Puls Biznesu" pisze o projekcie Prawa restrukturyzacyjnego, przyjętym przez rząd.

Źródło: Thinkstock

Najważniejszą zmianą, przeforsowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości, jest likwidacja uprzywilejowanej sytuacji wierzytelności Skarbu Państwa w postępowaniu upadłościowym. Oznacza to, że wierzytelności z tytułu podatków i części zobowiązań wobec ZUS będą tak samo ważne, jak należności wierzycieli prywatnych.

Zadowoleni są z tego biznesmeni. "Obecnie jest tak, że jeśli prywatny wierzyciel nie ma zabezpieczenia na majątku upadłego, to stoi daleko w kolejce między innymi za roszczeniami pracowniczymi, kosztami postępowania upadłościowego, wynagrodzeniem syndyka, roszczeniami alimentacyjnymi oraz właśnie należnościami skarbu państwa" - wyjaśnia ekspert Konfederacji Lewiatan Bartosz Wyżykowski. "To powoduje, że bardzo często nie ma szans na odzyskanie choćby części wierzytelności, bo nic już dla niego nie zostaje". Projekt trafi teraz do Sejmu.

Więcej - w "Pulsie Biznesu".

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Ehh
Idealny przypadek z Amber Gold. O tyle chamskie okazuje się to, że to pieniądze klientów zapewniały wpływy do skarbu państwa (podatki itp.) oraz z upadłości a klienci są na samym końcu wierzycieli i nikogo nie interesuje czy je odzyskają.
~lBolek
Masz rację ale w przypadku debili, którzy zainwestowali w AG orzekł bym przepadek całego majątku, żeby nigdy więcej nie karmili oszustów i złodziei.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki