REKLAMA

Sejm przegłosował wakacje kredytowe i odejście od WIBOR-u

2022-06-09 14:45, akt.2022-06-10 08:47
publikacja
2022-06-09 14:45
aktualizacja
2022-06-10 08:47
Sejm przegłosował wakacje kredytowe i odejście od WIBOR-u
Sejm przegłosował wakacje kredytowe i odejście od WIBOR-u
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Sejm w czwartek uchwalił ustawę, która m.in. wprowadza wakacje kredytowe oraz wydłuża działanie tarcz antyinflacyjnych do 31 października.

Sejm w czwartek uchwalił ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Posłowie w trakcie głosowania odrzucili poprawki opozycji, zmierzające do m.in. do likwidacji podatku od zysków z lokat i inwestycji kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki, do wprowadzenia alternatywnego do zaproponowanych przez rząd sposobu korzystania z wakacji kredytowych i do ustawowej redukcji marż bankowych.

Wakacje kredytowe

Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom zawiera przepisy dotyczące wsparcia kredytobiorców. Chodzi o możliwość skorzystania z wakacji kredytowych przez osoby zadłużone w złotych. Będą one mogły wnioskować o cztery miesiące wakacji kredytowych w tym roku (po dwa miesiące w III i IV kw. 2022 i po jednym miesiącu w każdym kwartale roku 2023).

W ustawie zostały zawarte także przepisy mające na celu wzmocnienie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, z którego udzielana jest pomoc kredytobiorcom w kłopotach. Zgodnie z projektem banki mają do końca roku wpłacić na ten fundusz dodatkowo 1,4 mld zł.

Zmiana WIBOR-u

Sejm uchwalił w czwartek ustawę, która zakłada m.in. odejście od wskaźnika WIBOR od początku 2023 r. i wprowadzenie jego zamiennika w postaci nowych stawek wolnych od ryzyka opartych o transakcje O/N.

Gdyby nie udało się wyznaczyć zamiennika standardowym procesem na mocy procedowanych regulacji możliwe byłoby wskazanie jako zamiennika WIBOR-u stawki będącej wynikiem kalkulacji procentu składanego z indeksu POLONIA, wyznaczanej przez Narodowy Bank Polski.

Prezes BFG Piotr Tomaszewski powiedział we wtorek, że wzorem innych rynków, na których wprowadzono reformę wskaźników, należy powołać narodową grupę roboczą ds. reformy WIBOR-u, której powinien przewodniczyć Narodowy Bank Polski, w której skład weszłyby banki oraz instytucje bezpieczeństwa finansowego. Dodał, że przedstawi ten pomysł na najbliższym posiedzeniu KSF.

Polacy rzucili się na zakup rekordowo drogich mieszkań za rekordowo tani kredyt – to nie mogło się dobrze skończyć

W ciągu ostatnich tygodni kwestia stawek WIBOR zdominowała debatę polityczno-ekonomiczną w Polsce. Liczba bzdur, nieprawd i przekłamań powstała w tym temacie zasługuje na to, aby jasno postawić sprawę - pisze Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

 

Również we wtorek, jeszcze przed wypowiedzią Tomaszewskiego, podobny postulat wysunęła wiceprezes ING BSK Bożena Graczyk, który poparli, biorący razem z nią udział w dyskusji w trakcie panelu EKF w Sopocie wiceprezes KDPW Sławomir Panasiuk i wiceprezes GPW Benchmark Aleksandra Bluj.

Według Graczyk, przeprowadzenie reformy do końca br. jest nierealne.

Przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski oraz prezes PFR Paweł Borys powiedzieli wcześniej w tym tygodniu PAP Biznes, że reforma jest możliwa do przeprowadzenia w projektowanym terminie.

Propozycję trzech indeksów dla rynku stopy procentowej opracował i przedstawił do konsultacji GPW Benchmark, administrator wskaźników stopy procentowej w Polsce. Są to: Warszawski Indeks Rynku Finansowego – WIRF, Warszawski Indeks Rynku Depozytowego - WIRD oraz Warsaw Repo Rate - WRR. Pierwsze dwa oparte są o transakcje depozytów niezabezpieczonych w grupie instytucji kredytowych, instytucji finansowych oraz - w przypadku WIRD – dużych przedsiębiorstw. Z kolei WRR jest indeksem mierzącym stopę procentową transakcji warunkowych. 

Tarcze antyinflacyjne

W trakcie prac w Sejmie do ustawy zostały wprowadzone zapisy, mające na celu wydłużenie działania tarcz antyinflacyjnych do 31 października.

W ramach tarcz antyinflacyjnych, które obecnie obowiązują do 31 lipca, stosowana jest niższa stawka podatku VAT na paliwa (8 proc. zamiast 23 proc.), stawka VAT na prąd i ciepło wynosi 5 proc., a stawka tego podatku na gaz wynosi 0 proc. Do tego dochodzi jeszcze stosowanie zerowej stawki na podstawowe produkty żywnościowe i na nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej. Przedłużono także obowiązywanie obniżki akcyzy na prąd, zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży ww. paliw. Niższa akcyza obowiązuje także na lekki olej opałowy.

Ustawa zawiera także przepisy dostosowujące polskie prawo do rozwiązań UE dotyczących działalności platform crowdfundingowych, tj. takich, które służą finansowaniu społecznościowemu dla przedsięwzięć gospodarczych. Działalność platform crowdfundingowych zostanie uregulowana, a nadzór nad nimi obejmie Komisja Nadzoru Finansowego.

Dzięki nowym przepisom mają zyskać małe i średnie przedsiębiorstwa, w szczególności start-upy. Podniesione zostaną dla nich limity, które pozwolą pozyskiwać im większy kapitał, np. na inwestycje. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (32)

dodaj komentarz
zgadujzgadula
Czy jako praxodawca moge liczyc na wakacjewyplacowe czy bezwgledu na ilosc zamowien i koszty prowadzenia firmy grecznie mam przelewac 10 wyplate a 15 Zus? Czy jak nie zaplace na czas zostane pozwany do sadu praxy bez wpisowego przez etatowca ktoremu zawsze sie wszystko nalezy .....?Tak pytam bo chetnie jestem frajerem
wibor3m10procent
Nie mogli od razu uchwalić że oprocentowanie kredytów hipotecznych wynosi -10% aby pomóc zakredytowanym pod kurek Gołodupcom?
marexon
Niech ktoś mnie upewni, czy to znaczy, że rezygnuję w danym miesiącu ze spłaty raty i w tym czasie od pozostałego kapitału nie rosną odsetki i okres kredytowania przedłuża się bezkosztowo o ten miesiąc? Czyli np. w tym miesiącu zostawiam sobie ratę i nadpłacam za nią kapitał przez co zmniejszam odsetki?
tak_sobie_pisze
Zmiana stawek referencyjnych jak LIBOR, EURIBOR, WIBOR itd to wymóg regulacji BMR EU i nie ma nic wspólnego z ulgami dla kredytobiorców. W 2021 LIBOR został zastąpiony w US i UK, w EU do końca 2022.
Ale populistyczne hasło chwyciło ...
Szczegóły dla zainteresowanych poniżej.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?
Zmiana stawek referencyjnych jak LIBOR, EURIBOR, WIBOR itd to wymóg regulacji BMR EU i nie ma nic wspólnego z ulgami dla kredytobiorców. W 2021 LIBOR został zastąpiony w US i UK, w EU do końca 2022.
Ale populistyczne hasło chwyciło ...
Szczegóły dla zainteresowanych poniżej.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX:32016R1011

(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ortograf
A może państwowe Pekao, PKO i Alior obniżą znacząco marżę w kredytach hipotecznych? Reszta banków będzie musiała pójść w ich ślady. Na razie marża taka sama jak przy WIBORze 0.1% co jest skandalem.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tomek__s
PiS zagłosował przeciwko likwidacji podatku Belki.
Tym samym celowo zniechęca ludzi do oszczędzania.
Jak to się ma do nawoływania do oszczędzania?
antek10
Elektorat PIS nie ma oszczedności - tak to się ma.

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki