Schetyna: Mam żal o zniszczenie pomysłu Koalicji Europejskiej

Lider PO Grzegorz Schetyna wyraził w niedzielę wieczorem żal, że po majowych eurowyborach zniszczony został pomysł Koalicji Europejskiej (PO, PSL, SLD, Nowoczesna, Zieloni). W jego ocenie koalicja taka poszerzona o nowe środowiska miałaby szansę wygrać wybory parlamentarne.

(fot. Mateusz Wlodarczyk / Forum)

Dane PKW z 42,22 proc. komisji wyborczych:

  • PiS - 49,3 proc.,
  • KO - 22,27 proc.,
  • SLD - 10,88 proc.,
  • PSL - 9,75 proc.,
  • Konfederacja - 6,62 proc.

Lider Platformy Obywatelskiej wyraził w niedzielę pogląd, że wynik opozycji mógłby być dużo lepszy, gdyby poszła ona do wyborów bardziej zintegrowana. "Mam żal o to, że zbyt łatwo została podzielona, zniszczony został pomysł Koalicji Europejskiej. Wyjście PSL z KE rozpoczęło jej dekompozycję i uważam, że szkoda. Gdybyśmy zostali w Koalicji Europejskiej i dołożyli jeszcze inne środowiska, to bylibyśmy dzisiaj w innej sytuacji i mielibyśmy ogromną szansę na zwycięstwo" - ocenił Schetyna. "Tak się nie stało i trzeba z tego wyciągnąć wnioski" - dodał lider PO w rozmowie z dziennikarzami podczas wieczoru wyborczego w Warszawie.

Zdaniem szefa Platformy w przyszłym Sejmie potrzebna będzie integracja klubów opozycyjnych. "To jest najważniejsze, żeby pokazać, że będziemy mogli stawiać twarde warunki PiS-owskiej większości, bo tam się dopiero zacznie - tam będą przedstawiciele Solidarnej Polski, przedstawiciele Gowina. Dlatego musimy być bardzo cierpliwi i budować" - powiedział lider PO.

Zaznaczył, że integracja opozycji oznacza współpracę. "Opozycja nie może ze sobą walczyć - musi wyciągnąć wnioski z tego, że jeżeli idzie równolegle i nie korzysta z systemu d'Hondta, to przegrywa" - zaznaczył Schetyna.

Dodał, że taka współpraca potrzebna jest zwłaszcza przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi. "Nawet jeżeli będziemy mieli innych kandydatów, co jest zrozumiałe, zrozumiem jeżeli tak będzie w I turze, to musimy mieć kandydata, którego poprzemy wspólnie w II turze, wygenerujemy poparcie wspólne całej opozycji, samorządowców, tych wszystkich, którzy są poza PiS" - powiedział lider PO.

Apelował jednocześnie, żeby zaczekać na ostateczne wyniki wyborów. "Jutro się może okazać, że nie mają (PiS - PAP) 231 głosów i nie mają większości w Senacie i sytuacja jest zupełnie inna, więc dlatego mówię: poczekajmy" - podkreślił. Według niego opozycja ma szansę na "zwycięstwo w Senacie".

Pytany, jak ocenia kampanię wyborczą KO, odpowiedział: "zrobiliśmy wszystko". "Szef kampanii Krzysztof Brejza, któremu ogromnie dziękuję za ten wielki wysiłek, został poddany totalnej akcji hejtu ze strony mediów publicznych i musiał walczyć o to, żeby móc normalnie funkcjonować. (...) Cały mechanizm mediów publicznych został użyty przeciwko opozycji" - ocenił Schetyna.

Lider PO na pytanie o wybory wewnętrzne w partii, zapowiedział, że "decyzje strategiczne" w PO zapadną do końca tego roku. (PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ pś/ mok/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 jarekzbyszek

Grzesiu zrezygnuj. Czas na młodszych.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.