REKLAMA

Sawicki będzie rozmawiał z ministrem rolnictwa Rosji o ożywieniu wymiany gospodarczej

2008-09-15 11:36
publikacja
2008-09-15 11:36
15.9.Poznań (PAP) - Na temat ożywienia wymiany handlowej między Polską a Rosją będzie rozmawiał w poniedziałek w Poznaniu minister rolnictwa Marek Sawicki z rosyjskim ministrem rolnictwa Aleksiejem Gordiejewem.

Gordiejew jest jednym z gości targów Polagra-Food, które rozpoczęły się w poniedziałek w Poznaniu. Podczas targów zaplanowano też spotkania z ministrami rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oraz przedstawicielami tych resortów m.in. z Chin, Palestyny i Ukrainy.

"Będzie to okazja do porozmawiania o modelach rolnictwa na całym świecie, poszukiwania wspólnego kierunku polityki rolnej tak, żeby miała ona charakter polityki uzupełniającej się, a nie konkurującej ze sobą" - powiedział Sawicki w poniedziałek w Poznaniu na konferencji prasowej.

"Zależy nam, by szukać dobrej współpracy u sąsiadów - stąd ta aktywność na forum Grupy Wyszehradzkiej, stąd także do tej współpracy zapraszamy naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. To są potężne rynki, które nie zawsze są doceniane przez stronę polską" - dodał.

Minister rolnictwa poinformował, że zamierza poruszyć w rozmowie z Aleksiejem Gordiejewem sprawę intensyfikacji wymiany gospodarczej.

"Chcemy zweryfikować dotychczasowe osiągnięcia w zakresie wymiany handlowej. Mimo wzajemnych uzgodnień i deklaracji, nie są one w mojej ocenie zadowalające, toteż mam nadzieję, że dzisiejsze rozmowy przyczynią się do tego, że ta wymiana handlowa będzie mogła się ożywić" - powiedział.

"Jeśli my mamy roczną sprzedaż do Rosji rzędu pół mld euro, to warto, by była ona wielokrotnie wyższa. Przypomnę, że wartość naszego eksportu produktów rolno-spożywczych w ubiegłym roku wyniosła ponad 10 mld euro. Dobrze by było, żeby znaczna część tego eksportu - większa niż do tej pory - znajdowała swoje miejsce na rynkach wschodnich, bo to jest blisko i atrakcyjnie cenowo" - dodał minister.

W poniedziałek w Poznaniu rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Wyrobów Spożywczych i Gastronomii Polagra-Food oraz Międzynarodowe Targi Technologii Spożywczych Polagra-Tech.

Obie imprezy potrwają do czwartku. Podczas targów odbędzie się m.in. kulinarny Puchar Polski, mistrzostwa polski sieci kawowych, kilkanaście promocji wystaw narodowych oraz salon win, m.in. gruzińskich.

W tym samym czasie w Poznaniu odbywa się też Międzynarodowy Salon Techniki Pakowania i Logistyki TAROPAK.

Swoją ofertę na wszystkich targowych imprezach prezentuje ok. 1600 wystawców. Organizatorzy spodziewają się ok. 40 tys. gości. (PAP)

rpo/ je/ mow/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki