Saudi Aramco chce sprzedać w IPO 1,5 proc. akcji

2019-11-17 11:50
publikacja
2019-11-17 11:50

Saudi Aramco, największy na świecie koncern naftowy i najbardziej zyskowna firma świata, chce sprzedać w ofercie publicznej zaplanowanej na grudzień 3 mld akcji, czyli 1,5 proc. kapitału - poinformowała saudyjska spółka w niedzielnym komunikacie.

/ fot. HAMAD I MOHAMMED / Reuters

Przedział cenowy akcji Saudi Aramco został ustalony na 30 do 32 saudyjskich riali. Oznacza to, że wartość oferty w przeliczeniu na amerykańską walutę może sięgnąć 25,6 mld USD, co byłoby najwększym IPO w historii (poprzedni lider, chiński koncern Alibaba, sprzedał w 2014 roku akcje za 25 mld USD).

Przy założeniu, że cena w ofercie znajdzie się w górnej granicy przedziału, wartość całej spółki sięgnie 1,7 biliona USD, czyli mniej niż wcześniej zakładał książę Mohammed bin Salman, który liczył na wycenę 2 bilionów USD.

W ramach oferty publicznej do 0,5 proc. akcji ma trafić do inwestorów indywidualnych.

Akcje Saudi Aramco będą notowane na saudyjskiej giełdzie Tadawul.

Celem sprzedaży 1,5 proc. akcji Saudi Aramco jest znaczące zmniejszenie deficytu budżetowego rządu.

Oferta publiczna Saudi Aramco po raz pierwszy była zaplanowana na 2018 rok, ale była już kilkakrotnie przekładana, głównie z powodu obaw przed koniecznością ujawnienia jej finansów, a także z powodu skomplikowanej struktury korporacyjnej grupy.

Analitycy szacują wartość Saudi Aramco na 1,2-2,3 bilionów USD. Główni konkurenci, Exxon Mobil ma kapitalizację o wartości prawie 300 mld USD, a Chevron około 229 mld USD. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (4)

dodaj komentarz
droolmaster
Każdy kraj oparty na surowcach ( bez Norwegii) to bankrut łatwo przyszło to i łatwo się rozchodzi
czadfad
źródełko powoli wysycha to czas na sprzedaż.
igła
Chcą sprzedać udziały w spółce naftowej kiedy na świecie jest przełomowy moment odejścia o ropy. Jacy oni dobrzy.
mknowak
O tym samym pomyślałem... wiedzą, że za chwilę będą mieli trupa więc próbują jeszcze coś upchnąć w rynek póki się uda. A swoją drogą to ciekawe niby tacy bogaci a budżet się nie zamyka... dziwne czyżby zmierzch potęgi krajów z ropą naftową się zbliżał.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki