Sasin: Podwyższymy kwotę wolną od podatku

Jacek Sasin podtrzymuje obietnicę Prawa i Sprawiedliwości o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku, mimo że nie zostało to uwzględnione w nowelizacji, którą dziś zajmie się Sejm.

Poseł PiS Jacek Sasin
Poseł PiS Jacek Sasin (fot. Grazyna Myslinska / FORUM)

Poseł PiS, szef sejmowej komisji finansów powiedział w radiowej Jedynce, że na realizację tego zobowiązania potrzeba więcej czasu, bo system podatkowy był wiele lat zaniedbywany i nie da się go naprawić "jednym dotknięciem czarodziejskiej różdżki". Dodał, że PiS potrzebuje całej kadencji, żeby rozliczyć się ze swoich zobowiązań. Gość Jedynki podkreślił jednocześnie, że obietnica podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 8 tysięcy złotych jest "całkowicie aktualna" i zostanie zrealizowana od stycznia 2018 roku.

Jacek Sasin przekonywał, że przepis o utrzymaniu kwoty wolnej od podatku na dotychczasowym poziomie 3091 złotych jest "tymczasowy". Zapowiedział, że do końca roku zostaną przedstawione założenia reformy podatkowej, która ma wejść w życie w 2018 roku.

Sasin: Do końca listopada szczegółowe rozwiązania dot. jednolitego podatku

Do końca listopada rząd powinien mieć gotowe rozwiązania szczegółowe dotyczące jednolitego podatku - powiedział w piątek PAP przewodniczący sejmowej komisji finansów Jacek Sasin z PiS.

"Jeszcze w listopadzie rząd zajmie się szczegółowymi rozwiązaniami dotyczącymi jednolitego podatku" - poinformował Sasin.

"Myślę, że do końca listopada te wszystkie rozwiązania szczegółowe dotyczące również progów podatkowych, stawek podatkowych w poszczególnych progach, to będzie już wiadome. Będziemy wówczas mogli toczyć dyskusję merytoryczną i bardziej opierającą się o konkretne przepisy, które zaproponuje rząd" - podkreślił.

W czwartek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki na pytanie dziennikarzy, kiedy poznamy założenia jednej daniny, łączącej PIT oraz składki na ZUS i NFZ, i ile będzie ona miała stawek, odpowiedział: "Szczegółów żadnych dzisiaj nie będę podawał, ponieważ jest grupa osób, która jeszcze pracuje nad różnymi wariantami, które chcemy podać opinii publicznej".

"Wstępne założenia jednolitego podatku już są. Mogę wyłącznie uspokoić te zupełnie nadmiarowe obawy, które tutaj są, ponieważ ja widziałem te założenia i chcemy poddać je pod publiczną debatę. Najpierw spotka się pewnie grono ekspertów, ale też chcemy, żeby to było w domenie publicznej, ponieważ zasadniczo tam są same dobre wiadomości dla przedsiębiorców" - mówił wicepremier dziennikarzom. Zapewnił jednocześnie, że nie ma żadnych propozycji podniesienia podatków z 19 do 40 proc.

Morawiecki pytany, kiedy rząd podejmie jakąkolwiek decyzję ws. podatku jednolitego, odpowiedział: "Na to mamy czas do co najmniej wiosny przyszłego roku, ponieważ wstępny okres, w którym chcemy wdrożyć (podatek - PAP) to jest 1 styczeń 2018 dopiero". "To jest dzisiaj termin wstępnie zaplanowany dla podatku jednolitego" - wskazał.

Rzecznik rządu: Obietnica premier ws. podwyższenia kwoty wolnej będzie zrealizowana

Rzecznik rządu był pytany w piątek przez dziennikarzy w Sejmie, kiedy premier Beata Szydło zrealizuje zapowiedzi z expose, dotyczące podwyższenia kwoty wolnej od podatku. Bochenek zaznaczył, że projekt, nad którym pracuje obecnie Sejm, to nie jest inicjatywa rządowa.

"Ta inicjatywa wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. W sytuacji, gdyby taki projekt nie pojawił się na forum parlamentu, wtedy w ogóle nie byłoby kwoty wolnej od podatku, są również i takie interpretacje prawników, stąd też parlamentarzyści prewencyjnie podjęli inicjatywę, aby kwota na poziomie 3091 złotych została utrzymana" - powiedział rzecznik rządu.

Bochenek podkreślił, że na forum rządu od wielu tygodni toczy się dyskusja na temat kompleksowej reformy sytemu podatkowego. "W ramach tej reformy planujemy również uwzględnić kwotę wolną od podatku na zdecydowanie wyższym poziomie" - zadeklarował. Jak podkreślił, "obietnica premier Szydło zostanie zrealizowana".

"Wszystkie obietnice, które rząd Beaty Szydło składał, są realizowane, jedne są już na nieco bardziej zaawansowanym etapie, inne na mniej. Program Prawa i Sprawiedliwości, program rządu Beaty Szydło jest programem czteroletnim. Program nie jest na sto dni, nie na rok, ale na cztery lata, on jest cały czas, nieustannie realizowany i będzie realizowany" - podkreślił rzecznik rządu.

IAR/PAP

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~poseł

SASIN to zrezygnuj z kwoty wolnej od podatku, którą masz 10 krotnie wyższą od reszty społeczeństwa. Twoja rodzina powinna się wstydzić takiego KŁAMCY, który utrzymuje przywileje dla siebie i reszty posłów bo tak jest IM wygodnie. To jest WARCHOLSTWO PANIE SASIN

! Odpowiedz
0 1 ~Cichobyć"Zgodnie z obecnymi przepisami, kwota wolna od podatku wynosi w przypadku podatników rozliczających PIT 3 091 zł. Dla posłów i senatorów kwota ta wynosi tymczasem 30 451 zł. Podstawowe uposażenie poselskie jest opodatkowane aktualnie na zasadach ogólnych, ale już względem diety poselskiej, która wynosi ponad 2,4 tys. zł, obowiązuje – zgodnie z art. 21 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym PIT – kwota wolna na poziomie 2 280 zł miesięcznie. W skali roku posłowie i senatorowie mogą liczyć w sumie na kwotę wolną w wysokości przeszło 30 tys. zł."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~Wtajemniczony

Piss roluje nie tylko dług publiczny ale i swoje obietnice. Przed kolejnymi wyborami nastąpi cudowne odnalezienie Niebieskiej Teczki z projektami ustaw gotowymi do natychmiastowego wdrożenia.

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 5 ~dziadek_mróz

trzeba zostawić coś na kiełbasę wyborczą w 2019 żeby ciemny lud miał co łykać przed następnymi wyborami.Typowe myślenie pisu Obiecaliśmy to dotrzymaliśmy. Patrzcie jacy to my wspaniali.

! Odpowiedz
2 2 ~Rzadna_zmniana

mogliście podnieść chociaż do 5000 w tym roku

! Odpowiedz
3 5 ~jarek

Ukończył studia z zakresu historii na Wydziale Historycznym Uniwersytecie Warszawskim. Na czym ty si3 znasz patalachu polityczny.

! Odpowiedz
4 5 ~woj

W 2045 r.

! Odpowiedz
7 12 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 17 ~yogi

nie moge zrozumiec czemu ciagle tvn i polsat zapraszaja takiego debila jak sasin do studia. a teraz bankier cytuje go jakby facet wiedzial o czym mowi. jeden z wiekszych idiotow z tej chorej formacji

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.