REKLAMA
Tour de spółki

Santander wycofa się z Polski? Bank odpowiada

2020-02-12 06:38, akt.2020-02-12 15:08
publikacja
2020-02-12 06:38
aktualizacja
2020-02-12 15:08

Mówi się o rozważanym przez Grupo Santander scenariuszu sprzedaży banku w Polsce. Hiszpanie twierdzą, że nie zamierzają go sprzedawać, a polski rynek jest równie ważny jak inne - informuje środowa "Rzeczpospolita".

/ fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl

"Na rynku przybywa głosów wskazujących, że Grupo Santander, kontrolująca 66,3 proc. akcji Santander Banku Polska, może zrewidować swoją strategię dotyczącą wicelidera sektora bankowego w naszym kraju. Z naszych informacji, pochodzących z trzech wiarygodnych źródeł w sektorze bankowym, wynika, że jedną z rozważanych opcji jest sprzedaż polskiego banku" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Jak informuje "Rz", Grupo Santander, zapytana przez dziennik o tę sprawę, przytoczyła wypowiedź prezes Any Botin z końca stycznia, gdy ta podczas konferencji została zapytana o plotki na temat osoby mającej doradzać przy potencjalnej sprzedaży Santander Banku Polska.

"Nie zamierzamy sprzedawać polskiego banku" - odpowiedziała wówczas Botin. Dodała, że jest on tak samo ważną częścią grupy jak jej banki w USA czy Hiszpanii.

"Według naszych rozmówców powodem ewentualnego wycofania się Santandera z Polski miałyby być decyzje strategiczne dotyczące tego, gdzie uzyskuje on najwyższe zwroty z kapitału, i determinujące to, gdzie będzie się rozwijać. Grupo Santander, mimo ostatniego pozytywnego zaskoczenia pod względem współczynników kapitałowych, ma ograniczone zasoby kapitału i tak jak inni gracze z Europy odczuje wejście w 2022 r. wymogów wynikających z regulacji Bazylea IV. Jednocześnie chce się szybko rozwijać w Ameryce Południowej, gdzie rentowność jest znacznie wyższa niż w Polsce" - czytamy.

Santander dementuje

Grupa Santander, główny akcjonariusz Santander Bank Polska nie planuje sprzedaży banku. Podczas niedawnej konferencji prasowej 29 stycznia Przewodnicząca Grupy Santander Ana Botín bardzo wyraźnie odniosła się do zaangażowania Grupy w Polsce. Pytana o przyszłość polskiej jednostki, powiedziała: „Nie zamierzamy sprzedawać polskiego banku. Jest on tak samo ważną częścią naszej działalności jak jednostki w USA, Anglii czy Hiszpanii”.

"Rz" przypomina, że w 2019 r. ROTE (zwrot z kapitałów pomniejszonych o wartości niematerialne i prawne) osiągnięty przez grupę w Ameryce Południowej wyniósł 21 proc., w Ameryce Północnej – 9 proc., a w Europie – średnio 10 proc.

W Polsce było to 11 proc., ze względu nie tylko na wyższe wymogi kapitałowe, ale też niższy zysk wynikający ze sporych rezerw na hipoteki frankowe i zwrotu części prowizji za spłacone przed czasem kredyty konsumenckie, a także mniejszy, niż oczekiwano, pozytywny wpływ fuzji z częścią podstawową Deutsche Banku Polska. (PAP)

aop/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
jendreka
Te plotki rozwiewa PiS, marzy im się pełna repolonizacjia.
degrengolada
nie jest ważne czy sprzedadzą czy nie tylko kiedy
xxpp
Żadna informacja nie jest pewna, dopóki nie zostanie zdementowana.
Czym szybciej i mocniej ktoś dementuje, tym większa jest panika.

Wspomnicie moje słowa.
1zed2
tak samo zapewniali ze nie beda zwalniac po fuzji z db a po 3 miesiacach grupowki
trooper
Będą zaprzeczać dopóty, dopóki nie pójdzie oficjalne info o sprzedaży udziałów. Tak to zwykle wygląda.
sammler
Z danych wynika, że wg kryteriów ROTE powinni się pozbywać aktywów w Ameryce Płn., nie w Polsce.
piterro1980
Jak czytam te komentarze wieszczące wielki kryzys światowy a to krach i upadek systemu...Ludzie , oglądajcie mniej teorii spiskowych na TVNienawiść i YT. Czytajcie książki poświęcone analizom i oglądajcie programy poświęcone ekonomii. Strach się bać normalnie czytając niektóre posty :)
xxpp
ok, możesz pomijac oczywiste fakty, twoja sprawa.
marianpazdzioch
Mądrzy na górce wszechczasów sprzedają, głupole od kartofla kupują.
piterro1980
Ty pewnie do tych mądrych byś się zaliczył. Łech,łech,łech...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki