REKLAMA

Prezes: Sanok liczy się z dalszymi wzrostami cen surowców, IV kw. nie będzie dla spółki łatwy

2021-11-17 11:24
publikacja
2021-11-17 11:24
Prezes: Sanok liczy się z dalszymi wzrostami cen surowców, IV kw. nie będzie dla spółki łatwy
Prezes: Sanok liczy się z dalszymi wzrostami cen surowców, IV kw. nie będzie dla spółki łatwy
fot. Robert Gardziński / / FORUM

Sanok Rubber Company mocno odczuwa presję kosztową surowców i energii i spodziewa się, że początek 2022 roku przyniesie dalsze wzrosty cen surowców - poinformował prezes spółki Piotr Szamburski. Ze względu na możliwe dalsze przestoje produkcyjne w segmencie automotive ostatni kwartał 2021 roku także nie będzie dla spółki łatwy.

"Nasze pierwotne założenie było takie, że IV kwartał tego roku powinien przynieść jakąś stabilizację (cen surowców - PAP), natomiast to, co widzimy obecnie od naszych dostawców, to kontynuacja wzrostów, przynajmniej do połowy przyszłego roku" - powiedział na konferencji Szamburski.

"Ciągle surowce szukają swojego +wierzchołka+. Na razie perspektywy krótkookresowe są takie, że w zasadzie we wszystkich kategoriach widzimy wzrost cen na przyszły rok, szczególnie na I kwartał. Otoczenie będzie dla nas szczególnie trudne i nieprzyjazne" - dodał.

Prezes dodał, że spółka nie ma problemów z pozyskiwaniem surowców.

Ocenił, że wyniki spółki w III kwartale można uznać za bardzo dobre, szczególnie na tle narastającej od drugiego kwartału presji kosztowej i braku stabilności w jednym z istotnych dla grupy segmentów sprzedaży, czyli branży motoryzacyjnej, która borykała się z brakami komponentów.

"W III kwartale zostaliśmy mocno dotknięciu trzema elementami: dużo droższymi surowcami, droższą energią i też w pełni odczuwaliśmy efekt podwyżek płacowych, które weszły w życie w II kwartale. To wszystko złożyło się na znaczący spadek marży" - powiedział Szamburski.

"Ostatni kwartał był już bardzo niestabilny - bardzo rozchwiana była sytuacja jeśli chodzi o informacje płynące od naszych klientów, pojawiły się przerwy produkcyjne i to praktycznie dotknęły nas one w każdej lokalizacji, w tym najmocniej w Chinach, trochę mniej w Europie" - dodał.

Jego zdaniem czwarty kwartał nie zapowiada się również jako łatwy z uwagi na dalsze zawirowania w dostępności komponentów (w szczególności półprzewodników), co oznacza możliwość dalszych przestojów produkcyjnych w segmencie automotive, odpowiadającym w minionych trzech kwartałach za 57 proc. skonsolidowanych przychodów Sanoka.

"Długookresowo patrzymy w przyszłość z optymizmem, ale zanim sytuacja się ustabilizuje, to wydaje się, że czeka nas najmniej 4-6 kwartałów, niepewnych, z przerwami. Rok 2023 powinien przynieść w miarę dużą stabilizację również w zakresie komponentów, które dzisiaj wywołują te wszystkie zawirowania" - powiedział Szamburski.

Prezes poinformował, ze wyższe koszty surowców spółka próbuje przenieść na klientów.

"Wychodzimy do naszych klientów o podwyżki, takie działania już intensywnie prowadzimy" - powiedział Szamburski.

Dodał, że w związku z dużą niepewnością na rynku plan inwestycyjny spółka będzie realizowała "z dużą ostrożnością".

"Ten rok skończymy bliżej 40 mln zł (...) CAPEX będzie niższy w stosunku do naszych wcześniejszych deklaracji (...) Zachowujemy nasz konserwatyzm w tych działaniach" - powiedział Szamburski.

Grupa Sanok Rubber Company zanotowała w okresie styczeń-wrzesień 2021 roku 883,8 mln zł przychodów (wzrost 25 proc. rdr), miała 49,2 mln zł zysku operacyjnego (wzrost 52 proc. rdr) i zwiększyła rentowność na tym poziomie o 1 pkt. proc., do 5,6 proc.

Wynik EBITDA wzrósł o 22 proc. do 96,2 mln zł, a zysk netto o 19 proc. do 36,8 mln zł.

Przychody ze sprzedaży w samym III kwartale wyniosły 279,7 mln zł, czyli wzrosły 5 proc. rdr. Wynik z działalności operacyjnej jest na poziomie 9,4 mln zł, co oznacza spadek o 62 proc. rdr.(PAP Biznes)

seb/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jpelerj
Zdaje się, że surowce właśnie znalazły ten szczyt. W Chinach tąpnęło budownictwo.

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki