Sąd ogłosił upadłość likwidacyjną Hawe

Sąd Rejonowy w Warszawie Wydział Gospodarczy ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych, ogłosił upadłość likwidacyjną Hawe. Spółka zapowiedziała, że będzie się od tej decyzji odwoływać.

(fot. Stocksnapper / YAY Foto)

Kanał ESPI spółki wciąż milczy, informację o wyroku sądu podał jednak PAP, powołując się na dwa niezależne źródła zbliżone do sprawy. Dodatkowo otrzymaliśmy na maila oświadczenie zarządu spółki w tej sprawie. 

- Zarząd Hawe SA oświadcza, że nie zgadza się z dzisiejszym orzeczeniem Sądu Rejonowego w Warszawie, który ogłosił upadłość likwidacyjną spółki. Wyrok nie jest prawomocny. Zarząd już teraz oświadcza, że po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia, złoży zażalenie na wyrok sądu - czytamy we wspomnianym oświadczeniu.

- „Jeśli dojdzie do upadłości Hawe, straci na tym duża grupa głównie mniejszościowych wierzycieli a przede wszystkim akcjonariusze spółki, którzy nie będą w stanie odzyskać zainwestowanych środków w akcje. Zgodnie z prawem po uprawomocnieniu się wyroku zostaną one wycofane z obrotu giełdowego. Stracą na tym także akcjonariusze zrzeszeni w PAH, którzy skupili się ostatnio na mało konstruktywnej krytyce zarządu spółki. Ponieważ Hawe SA nie posiada obecnie żadnych środków finansowych, cały proces upadłościowy wyceniony przez zarządcę na około milion złotych będzie musiała sfinansować między innymi Agencja Rozwoju Przemysłu, która zgłosiła wniosek do sądu. Inna kwestia to długość postępowania likwidacyjnego, które może potrwać kilka lat - komentuje Paweł Paluchowski, prezes zarządu Hawe SA.

Dodajmy, że wspomniane PAH to Porozumienie Akcjonariuszy Hawe, które jest w obecnych warunkach największym, choć pozbawionym kontroli akcjonariuszem spółki. Porozumienie w wielu kwestiach stoi w opozycji do prezesa Paluchowskiego. Ostatnio nawet poinformowano, że PAH „utraciło zaufanie” do prezesa Pawła Paluchowskiego po prezentacji finansowego raportu rocznego spółki zależnej Mediatel. Porozumienie chce współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu i innymi wierzycielami Hawe w celu wypracowania wspólnych działań naprawczych. Mediatel podał w środę wieczorem, że miał 65 mln zł skonsolidowanej straty netto w 2016 r. wobec 48 mln zł straty rok wcześniej.

- Nasze obawy pozwalają przypuszczać, że zarząd obawia się odpowiedzialności za wyprowadzenie aktywów po zaniżonych kwotach oraz sprzedaży wierzytelności za ułamek ich wartości - komentowali wówczas przedstawiciele PAH. Domagają się oni także publikacji wyników przez samo Hawe, które po raz kolejny nie dopełniło tego obowiązku. Aktualna sytuacja finansowa spółki owiana jest więc tajemnicą.

- Nadal podtrzymuję, że jesteśmy w stanie z sukcesem zakończyć restrukturyzację w spółce zależnej
Hawe Telekom, co niewątpliwie wpływie pozytywnie na kondycję finansową całej grupy kapitałowej
a przede wszystkim Mediatela - kontynuował zaś w dalszej części komentarza do wyroku sądu prezes Paluchowski. 

- Podstawą wszelkich naszych działań jest zapewnienie rozwoju spółki oraz zaspokojenie żądań wierzycieli a w szczególności Agencji Rozwoju Przemysłu. Moim zdaniem jest jeszcze szansa na podpisanie układu z wierzycielami, w którym nie będzie przegranego. Z drugiej zaś strony jestem przekonany, że w dobie dynamicznego rozwoju rynku usług cyfrowych wykorzystujących sieci światłowodowe do przesyłu danych Hawe Telekom ma szansę na szybki wzrost. Nasz ogólnopolski ring światłowodowy mający długość około 4 tys. km może przy minimalnych nakładach na inwestycje kilkukrotnie zwiększyć swoją przepustowość - dodawał.

Warto dodać, że wniosek o upadłość likwidacyjną Hawe złożony był przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Sama sprawa Hawe ma też drugie dno w postaci ostatniej afery taśmowej rządów PO. Wówczas to głównym udziałowcem Hawe był Marek Falenta, który miał zlecać nagrywanie polityków (został zresztą za to skazany). To właśnie po tej aferze Hawe popadło w kłopoty.

Adam Torchała

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
WIG -0,89% 64 854,15
2017-10-17 17:15:00
WIG20 0,33% 2 522,75
2017-10-18 09:09:45
WIG30 0,34% 2 895,14
2017-10-18 09:09:00
MWIG40 -1,46% 4 888,22
2017-10-17 17:15:00
DAX -0,07% 12 995,06
2017-10-17 17:36:00
NASDAQ -0,01% 6 623,66
2017-10-17 22:02:00
SP500 0,07% 2 559,36
2017-10-17 22:07:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl