REKLAMA

Rzeczkowska: Po kwietniu br. budżet notuje nadwyżkę w wysokości 9,2 mld zł

2022-05-24 13:04
publikacja
2022-05-24 13:04
Rzeczkowska: Po kwietniu br. budżet notuje nadwyżkę w wysokości 9,2 mld zł
Rzeczkowska: Po kwietniu br. budżet notuje nadwyżkę w wysokości 9,2 mld zł
fot. @KAS_GOV_PL / / Twitter

Po kwietniu budżet państwa notuje nadwyżkę w wysokości 9,2 mld zł – poinformowała minister finansów Magdalena Rzeczkowska w komentarzu przesłanym we wtorek PAP.

„W kwietniu 2022 r. dochody budżetu państwa były wyższe o ok. 2 mld zł, tj. 4,3 proc. r/r i wyniosły ok. 48 mld zł. W okresie styczeń-kwiecień 2022 r. wykonanie dochodów budżetu państwa wyniosło ok. 168,1 mld zł i było wyższe o ok. 21 mld zł (tj. 14,3 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń – kwiecień 2021 r.” – poinformowała minister finansów Magdalena Rzeczkowska w komentarzu przesłanym PAP.

Z komentarza minister finansów wynika, że dochody z VAT w kwietniu br. były niższe o ok. 0,3 mld zł, tj. 1,3 proc. r/r i wyniosły ok. 20,6 mld zł (poziom porównywalny z poziomem z kwietnia 2021 r.).

„Niska dynamika dochodów z VAT jest częściowo wynikiem bazy, a częściowo odzwierciedla skutki wprowadzenia tarczy antyinflacyjnej. W okresie styczeń-kwiecień 2022 r. wykonanie dochodów z VAT wyniosło ok. 79,3 mld zł i było wyższe o ok. 9,6 mld zł (tj. 13,8 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - kwiecień 2021 r.” – wyjaśniła Rzeczkowska.

Cytaty z Glapińskiego

Przypominamy, co prezes NBP mówił o stopach procentowych i inflacji przez ostatnie trzy lata.

 

Według szefowej MF dochody z podatku akcyzowego w kwietniu br. były wyższe od dochodów w kwietniu poprzedniego roku o ok. 0,3 mld zł tj. o 5,1 proc. i wyniosły ok. 6 mld zł. W okresie styczeń-kwiecień 2022 r. wykonanie dochodów z podatku akcyzowego wyniosło ok. 24,2 mld zł i było wyższe o ok. 2,8 mld zł (tj. 12,8 proc.) r/r.

Jak wskazała minister finansów, dochody budżetu państwa z PIT w kwietniu br. były wyższe o około 1,1 mld zł, tj. o 13,2 proc. r/r i wyniosły około 9,2 mld zł. Narastająco od początku roku, tj. za okres styczeń-kwiecień 2022 r., dochody budżetu państwa z PIT były wyższe o 2,8 mld zł, tj. o 12,3 proc. r/r i wyniosły 25,3 mld zł.

Z kolei dochody budżetu państwa z CIT w kwietniu br. były wyższe o ok. 1,4 mld zł, tj. 33,2 proc. r/r i wyniosły ok. 5,8 mld zł. r. W okresie styczeń-kwiecień 2022 r. wykonanie dochodów z CIT wyniosło ok. 19,8 mld zł i było wyższe o ok. 5,2 mld zł (tj. 36 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - kwiecień 2021 r. Podobnie jak w roku poprzednim termin rozliczenia rocznego został przesunięty na koniec czerwca br.

„Po kwietniu budżet notuje nadwyżkę w wysokości 9,2 mld zł” – stwierdziła minister finansów.

W okresie styczeń-marzec 2022 r. dochody budżetu państwa wyniosły 120,1 mld zł, wydatki 120,4 mld zł, a deficyt w tamtym okresie wyniósł 0,3 mld zł.

W ustawie budżetowej na 2022 r. zapisano, że wydatki budżetu w całym roku mają wynieść 521,8 mld zł, dochody 491,9 mld zł, a deficyt budżetu państwa nie powinien przekroczyć 29,9 mld zł. Jednak według zapowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Finansów, tegoroczna ustawa budżetowa będzie nowelizowana.

Müller: deficyt budżetu państwa w 2021 r. wyniósł 26,4 mld zł, czyli 65,1 proc. zaplanowanej kwoty

Dochody budżetu w 2021 r. wyniosły 494,8 mld zł, wydatki 521,2 mld zł, co oznacza, że deficyt budżetu państwa wyniósł 65,1 proc. zaplanowanej kwoty, czyli wyniósł 26,4 mld zł – powiedział we wtorek na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.

"Rząd przyjął uchwałę w sprawie wykonania budżetu za rok 2021 i w sprawie zamknięcia rachunków budżetu za rok 2021. I tak budżet państwa w zeszłym roku wyniósł po stronie dochodów 494,8 mld zł, wydatki wyniosły 521,2 mld zł, co oznacza, że deficyt budżetu państwa był niższy niż w znowelizowanej ustawie budżetowej i wyniósł 65,1 proc. zaplanowanego deficytu budżetu państwa - wyniósł 26,4 mld zł w stosunku do 40,5 mld zł zaplanowanego deficytu w 2021 r.” – powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów rzecznik rządu Piotr Müller.

Przypomniał, że w 2021 r. rząd kontynuował działania w sprawie wsparcia przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią Covid-19 i trudnościami gospodarczymi, jakie zostały przez nią wywołane.

„Te działania w roku 2021 pozwoliły na to, aby poziom bezrobocia był niższy niż zaplanowany w projekcie budżetu. Zgodnie z projektem szacowaliśmy, że na koniec 2021 r. poziom bezrobocia rejestrowanego wyniesie ok. 6 proc. Ostatecznie dzięki działaniom pomocowym w ramach tarcz bezrobocie spadło do 5,4 proc.” – powiedział Piotr Müller.

Dodał, że na rok 2021 zakładany był wzrost PKB na poziomie 4,9 proc., a „ostatecznie wyniósł 5,9 proc.”.

„Więc rok 2021 został w ten sposób zamknięty. Rok 2022 jest rokiem pełnym wyzwań, ale informacje co do ewentualnej nowelizacji budżetu państwa będziemy przedstawiać w dalszym terminie” – dodał Müller. 

(PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (39)

dodaj komentarz
franek_bez_franka2
Nadwyżka z dodruku księgowego pieniądza to też nadwyżka.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
arzab
A te wydatki wyprowadzone poza budżet do różnej maści agencji i funduszy są wliczone, bo w tym huraoptymistycznym komentarzu nie można się tego doszukać ?
boris-vodka
:):):)....Podatek inflacyjny działa:)......... ale z tą nadwyżką przy wypływach kasy poprzez BGK ,PFR to chyba jakiś PISowski żart
jan888
Nadwyżka ta wynika z wywołanej przez PIS mega-inflacji i okradzenia milionów Polaków z oszczędności i pensji. Jak widać "władza się zawsze wyżywi", nawet kosztem Polaków i łamania podstawowych praw, w tym konstytucji.
jas2
"Nadwyżka ta wynika z wywołanej przez PIS mega-inflacji"

Żeby tylko w Polsce... Wywołali inflację w całym cywilizowanym świecie!
enthe odpowiada jas2
Wytłumacz, o co chodzi w tym przekazie dnia Jasiu.
tid7
Trzeba wedle słów premiera ten "nad programowy " zysk rozdać albo wysłac "potrzebujacym" na ukrainie albo jakims innym panstwom co nie mają tyle "zysku" .
Żebysmy nie wyszli że wykorzystujemy dogodna sytuację ...nie wiem na co Morawietz jeszcze czeka .
obiektywny_komentator
To co teraz mamy w gospodarce to klasyczna recesyjna padlina, spowodowana nadmierną kreacją pustego pieniądza. Z kreacji wynikająca inflacja, a w bonusie zadłużenie finansów publicznych - co PiS zgrabnie ukrył poza budżetem. I mamy "nadwyżkę". Jak inflacja będzie 20 % r/r to lud będzie zdychał w biedzie paląc śmieciami,To co teraz mamy w gospodarce to klasyczna recesyjna padlina, spowodowana nadmierną kreacją pustego pieniądza. Z kreacji wynikająca inflacja, a w bonusie zadłużenie finansów publicznych - co PiS zgrabnie ukrył poza budżetem. I mamy "nadwyżkę". Jak inflacja będzie 20 % r/r to lud będzie zdychał w biedzie paląc śmieciami, a budżet będzie miał "nadwyżkę" . "Pisologia stosowana w Kaczystanie" -na SGH taki kierunek powinien pan prezes NBP prowadzić.

Powiązane: Budżet 2022

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki