REKLAMA
WEBINAR

Rząd piosenką "walczy" o reparacje wojenne. Zespół śpiewa też o żołnierzach wyklętych

2022-11-01 07:16, akt.2022-11-01 08:46
publikacja
2022-11-01 07:16
aktualizacja
2022-11-01 08:46

Chcemy szerzyć temat dotyczący polskich strat z czasów II wojny światowej nie tylko poprzez analizy, raporty i publikacje naukowe, ale także przez muzykę, popkulturę; w tym celu PFN rozpoczyna współpracę z zespołem De Press - poinformował w poniedziałek PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Rząd piosenką "walczy" o reparacje wojenne. Zespół śpiewa też o żołnierzach wyklętych
Rząd piosenką "walczy" o reparacje wojenne. Zespół śpiewa też o żołnierzach wyklętych
fot. DAREK GOLIK / / FORUM

Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk w poniedziałek w rozmowie z PAP opowiedział o współpracy Polskiej Fundacji Narodowej z zespołem muzycznym De Press w celu szerzenia informacji o polskich stratach wojennych z czasów II wojny światowej również przy użyciu popkultury.

"Będziemy zmierzać do tego, żeby również na poziomie popkultury temat polskich strat wojennych trafił przede wszystkim do młodego pokolenia, do młodzieży, która musi zrozumieć, skąd wynika cały czas trwająca pogoń Polski za poziomem życia Niemców, z czego wynikają te dysproporcje w poziomie naszych gospodarek, dlaczego ta sprawa jest tak ważna" - oświadczył.

Początkiem współpracy jest nagranie przez De Press utworu "Straty Wojenne Polski". Jak powiedział Mularczyk, to sposób wsparcia informowania o polskich stratach z czasów II wojny światowej "nie poprzez analizy, raporty i publikacje naukowe, a poprzez muzykę".

"Jest to pierwszy etap, mamy jeszcze kolejne plany. Chcemy żeby zespół De Press nagrał również podobne utwory w innych językach między innymi po niemiecku, angielsku, norwesku czy francusku. Jest pomiędzy nami potężna wola współpracy i chęć rozwiązania oraz nagłośnienia tego problemu, pokazania nie tylko w Polsce, ale też w Europie i na świecie czego dotyczy sprawa" - powiedział.

Mularczyk podkreślił, że będzie to współpraca pomiędzy Polską Fundacją Narodową i zespołem, a on sam będzie wspierał tę inicjatywę "na różnych szczeblach".

Zapytany o to, czy powstanie cała płyta we współpracy PFN i De Press wiceszef MSZ powiedział, że "nie można tego wykluczyć". "Mamy dużo pomysłów, mamy bardzo kreatywny zespół, przed nami wielkie wyzwanie i dopiero się rozkręcamy" - dodał.

1 września zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, z którego wynika, że ogólna kwota strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł 609 mln zł. Raport przygotował działający w poprzedniej kadencji parlamentu zespół, którym kierował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Na początku października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną ws. odszkodowań za szkody wyrządzone przez Niemcy w wyniku niemieckiej agresji i okupacji w latach 1939-1945, w której Rzeczpospolita Polska domaga się m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych.

Autor: Adrian Kowarzyk

amk/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jpelerj
Ile zapłacimy za te śpiewy?
pafcio24
Pisowcy rządowi nieudacznicy tak mają-służba cywilna zamiast podwyżek i porządnej ustawy dostała mural na jakimś budynku.
bangladesznadwisla
Raczej szerzyć nienawiść
innowierca
problem jest bardziej skomplikowany. Polska po zakonczeniu 2 wojny, byla przez dziesiatki dalej pod okupacja, tyle, ze sowiecka. Zadne umowy, czy rezygnacje ( z czegos tam) podczas tego okresu, nie sa dla POLSKI wiazace. Odmawianie Polsce reparacji, jest podobnym ochydztwem, jak zaprzeczanie Holocaustowi. Do obydwu rzeczy Niemcy problem jest bardziej skomplikowany. Polska po zakonczeniu 2 wojny, byla przez dziesiatki dalej pod okupacja, tyle, ze sowiecka. Zadne umowy, czy rezygnacje ( z czegos tam) podczas tego okresu, nie sa dla POLSKI wiazace. Odmawianie Polsce reparacji, jest podobnym ochydztwem, jak zaprzeczanie Holocaustowi. Do obydwu rzeczy Niemcy sa zdolni. Ostatnie 2 lata pokazaly rowniez , ze Niemcy z Putinem to najwazniesi dla siebie biznesowi wspolnicy.
eunuchy_z_ue
A tak dla przypomnienia to właśnie ten wasz "wolny TVN," udupił bardzo dobrą ustawę o IPN, może o tym wspomnijcie? oraz o tym kto był wsporganizatorem urodzin Adolfa w środku lasu :)
eunuchy_z_ue
zrobią wszystko żeby ośmieszyć Polskę... sześciu milionom polskich obywateli którzy zginęli plują w twarz. Jednocześnie uważają że Ukraińcom ( pomniki ludobójcy Polaków stoją we Lwowie) należą się reparacje od Rosji. Tak właśnie działa niemiecka medialna propaganda. Wystarczy popatrzeć jak brzmią nazwiska tych pseudo redaktorów którzy zrobią wszystko żeby ośmieszyć Polskę... sześciu milionom polskich obywateli którzy zginęli plują w twarz. Jednocześnie uważają że Ukraińcom ( pomniki ludobójcy Polaków stoją we Lwowie) należą się reparacje od Rosji. Tak właśnie działa niemiecka medialna propaganda. Wystarczy popatrzeć jak brzmią nazwiska tych pseudo redaktorów którzy nie wymawiają litery R

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki