REKLAMA

Rozporządzenie metanowe. Czy UE wymusi szybsze zamknięcie kopalń PGG?

2023-02-23 15:44
publikacja
2023-02-23 15:44

Propozycja wprowadzenia unijnych regulacji dotyczących redukcji emisji metanu spowodowałaby zamknięcie siedmiu kopalń w 2027 roku oraz dwóch kolejnych w 2031 roku - uważa  prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala. Wyraża jednak nadzieję, że proponowane przepisy nie zostaną wprowadzone w życie. Wprowadzenie regulacji w proponowanej formie byłoby szkodliwe dla branży i dla polskiej gospodarki - dodaje.

Rozporządzenie metanowe. Czy UE wymusi szybsze zamknięcie kopalń PGG?
Rozporządzenie metanowe. Czy UE wymusi szybsze zamknięcie kopalń PGG?
fot. Maciej Jarzębiński / / FORUM

Dyskutowane obecnie w Parlamencie Europejskim regulacje wprowadzają normę 5 ton metanu na 1000 ton wydobytego węgla w roku 2027; w roku 2031 byłyby to 3 tony gazu na 1000 ton węgla. Polskie kopalnie emitują więcej - średnio od 8 do 14 ton metanu na 1000 ton wydobytego węgla, zostałyby więc obłożone wysokimi karami za przekroczenie norm.

"To rozporządzenie niweczy Umowę społeczną dotyczącą tempa odejścia od węgla w Polsce, przyspiesza zamykanie kopalń; dlatego jako sektor górniczy będziemy zmierzali do tego, żeby wprowadzić poprawki" - powiedział w wywiadzie dla Telewizji Republika prezes PGG, który jest także prezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal.

Po 2031 r. zostałyby trzy kopalnie PGG, które także byłyby obłożone wysokimi karami.

Treść wywiadu przedstawiło w czwartek biuro prasowe PGG. W ocenie prezesa Rogali, gdyby proponowane przepisy weszły w życie, po 2031 roku z obecnych 12 zakładów produkcyjnych PGG zostałyby trzy, które także byłyby obłożone wysokimi karami.

"Kary zapisane w tym dokumencie mają mieć charakter dotkliwy i odstraszający. Według szacunków, w przypadku PGG możemy spodziewać się opłaty rocznej rzędu ok. 1,5 mld zł" - powiedział prezes. Przypomniał, że docelowo instalacje odmetanowania mają ujmować nawet ok. 45 proc. wydzielającego się przy produkcji metanu, jednak pozostała część nadal będzie trafiać do atmosfery.

"Nie ma sensu umawiać się na dekarbonizację do roku 2049 i na powolne odejście od węgla (co zapisano w Umowie społecznej dla górnictwa z maja 2021 r. - PAP), kiedy generalnie tylnymi drzwiami wprowadzane są regulacje, które przyspieszają likwidację kopalń. Uczciwe byłoby powiedzenie: proszę państwa, nie wolno wam produkować węgla w ogóle" - powiedział w telewizyjnym wywiadzie prezes PGG.

"Emisje nie mają paszportu". Polska produkcja niewielka w skali świata

Jego zdaniem projektowane rozporządzenie zamyka możliwość prowadzenia produkcji węgla w Polsce, natomiast jest łagodne dla importerów - w ich przypadku wystarczą oświadczenia, że dochowali wszelkiej staranności związanej z emisją metanu.

"Emisje nie mają paszportu, one nie meldują się na granicach. Przewidywana produkcja węgla na świecie za 2022 rok wynosi około 8,4 mld ton, a Polska produkuje zaledwie 53 mln ton rocznie. Mówimy o takich wartościach, przy czym polskie kopalnie są w procesie zamykania do 2049 roku" - mówił Tomasz Rogala.

"Zatem jaki jest sens, by do Polski, która odchodzi od węgla, przygotowuje plany zmiany miksu energetycznego na bardzo ambitne, oparte na energii atomowej, kierować normy, które mają zwiększyć uzależnienie energetyczne od węglowodorów importowanych?" – dodał prezes PGG.

Rozporządzeniem metanowym PE zajmie się w marcu

Głosowanie nad rozporządzeniem dotyczącym emisji metanu zaplanowano w Parlamencie Europejskim na marzec. "Na pewno będziemy w PGG i stowarzyszeniu Euracoal zmierzali do tego, żeby wprowadzić w PE poprawki, które podniosą limity związane z emisjami metanu na tyle, żeby można było dochować Umowy społecznej i żeby spółka mogła pracować do 2049 roku" – zadeklarował Tomasz Rogala.

Przed kilkoma dniami wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zaapelował w liście do polskich europosłów o pomoc i podjęcie niezbędnych działań w celu zmiany unijnego rozporządzenia dotyczącego redukcji emisji metanu w branży surowcowo-energetycznej. Przyjęcie tych przepisów najbardziej uderzyłoby w polskie kopalnie węgla kamiennego. (PAP)

mab/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (4)

dodaj komentarz
wibor3m10procent
Zaraz, zaraz, przecież Niemcy musieli naprędce odpalić elektrownie węglowe bo wiatraki się nie kręciły w grudniu i było ciemno... szok! Zimą ciemno w Europie, to jakaś anomalia klimatyczna, trzeba Gretę spytać jak to się stało.
janmieszak
Energia droga, a co się dzieje z kasą za opłaty emisyjne CO2? Znieście je, a energia będzie tańsza. Podobno to ok 50% naszych rachunków za prąd. Te podwyżki cen paliw, gazu, energii, ale też podatków, ZUSu (składki zdrowotnej), płacy minimalnej zostaną przerzucone na klientów. Po d.... dostanie zwykły Kowalski. Ceny usług, produkcji Energia droga, a co się dzieje z kasą za opłaty emisyjne CO2? Znieście je, a energia będzie tańsza. Podobno to ok 50% naszych rachunków za prąd. Te podwyżki cen paliw, gazu, energii, ale też podatków, ZUSu (składki zdrowotnej), płacy minimalnej zostaną przerzucone na klientów. Po d.... dostanie zwykły Kowalski. Ceny usług, produkcji i materiałów rosną, a więc ceny towarów, za które płacimy. Przedsiębiorcy musza podnieść ceny albo będą zamykać firmy i zwalniać ludzi. Nie będą dokładać do interesu, też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Zobaczcie ksiazkę pt. "Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęsliwy", by samemu stworzyć sobie finansowe bezpieczeństwo. Pokazują w niej jak generować pieniądze i nie musieć pracować do końca życia
niederfurzdorf
Lewactwo nigdy się samo z siebie nie zatrzyma. Ale nasza uuuuuunia…..trzeba jej bezmyślnie słuchać bo ona jest mądrzejsza . Chińczycy , Hindusi i inne gospodarki zaciefają ręce …. Ludek wybierający lewactwo i wszelkie partie ludowe zorientuje się o co chodzi dopiero jak roboty w EU i na codzienne rachunki braknie. Jest drogo ? Ma Lewactwo nigdy się samo z siebie nie zatrzyma. Ale nasza uuuuuunia…..trzeba jej bezmyślnie słuchać bo ona jest mądrzejsza . Chińczycy , Hindusi i inne gospodarki zaciefają ręce …. Ludek wybierający lewactwo i wszelkie partie ludowe zorientuje się o co chodzi dopiero jak roboty w EU i na codzienne rachunki braknie. Jest drogo ? Ma być jeszcze drożej !!! Green deal more green!

Powiązane: Rezygnacja z węgla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki