Rosyjskie embargo na polskie mięso zostanie zniesione

Warszawa, 12.12.2007 (ISB) - Rosja zniesie wprowadzone dwa lata temu embargo na polskie mięso po podpisaniu memorandum w przyszłym tygodniu, zapowiedział w środę minister rolnictwa Rosji Aleksiej Gordiejew po spotkaniu ze swoim polskim odpowiednikiem Markiem Sawickim.

"Rosja zniesie embargo na polskie mięso po memorandum, którego podpisanie spodziewane jest w przyszłym tygodniu" - powiedział dziennikarzom w Moskwie Gordiejew po spotkaniu z Markiem Sawickim, cytowany przez agencję Interfax.

Strona rosyjska zadeklarowała gotowość wznowienia importu i współpracy w celu przywrócenia normalnych kontaktów handlowych między Polską i Rosją. Po rozmowach w Moskwie ministrów rolnictwa Aleksieja Gordiejewa i Marka Sawickiego obie strony deklarowały, iż do Rosji będą trafiały jakościowo dobre produkty, nie będzie też mowy o nadużyciach. Zostanie także określona pełna procedura dostaw, w tym wyznaczone przejście graniczne, przez które polskie mięso pojedzie do Rosji.

Minister Gordiejew zapowiedział, że mogą być utrzymane pewne ograniczenia w imporcie mięsa drobiowego z Polski w związku z wykryciem w naszym kraju ognisk ptasiej grypy. Z kolei Marek Sawicki zauważył, że po wyjaśnieniach jest również możliwość traktowania tego problemu w sposób regionalny.

Aleksiej Gordiejew poinformował także, że Rosja jest zainteresowana współpracą z Polską w kwestii rozwoju bioenergetyki i produkcji biopaliw. Ministrowie będą kontynuowali rozmowy na spotkaniu w styczniu w Berlinie.

Rosja uzależniała zniesienie zakazu eksportu od sprawdzenia polskiego systemu kontroli żywności i przeprowadzenia inspekcji w zakładach zainteresowanych eksportem na rosyjski rynek.

Jak podała środowa "Gazeta Wyborcza", od trzech tygodni w Polsce przebywa grupa rosyjskich inspektorów, którzy kontrolują zakłady eksportujące na rynek Federacji Rosyjskiej. Są to przetwórnie mleka, mięsa oraz firmy paszowe.

"Nie ma wśród nich firm eksportujących mięso. Kontrole mają zakończyć się w połowie grudnia. Jeśli wypadną pozytywnie, to uprawnienia eksportowe tych firm zostaną przedłużone na okres po 1 stycznia 2008 r. Dotychczas takie certyfikaty miały 62 firmy" - czytamy w "GW".

Blokada eksportu zostanie cofnięta w przyszłym tygodniu, gdy techniczne szczegóły porozumienia uzgodnią eksperci weterynaryjni Polski i Rosji. Sprawę embarga przypomina Maciej Głogowski.


______________________________


Posłuchaj relacji radia Tok FM


W listopadzie 2005 roku Rosja wprowadziła zakaz importu mięsa z Polski, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Warszawa usunęła uchybienia w tej dziedzinie, jednak strona rosyjska nie zniosła embarga.

Zobacz relację z polsko-rosyjskiej wojny handlowej.


tom

źródło: ISB/IAR/Tok FM
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
MARKA 0,00% 0,40
2017-10-16 11:00:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 8,8% VIII 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl