REKLAMA

Rosja może przyznawać obywatelstwo, nie każąc rezygnować z poprzedniego

2020-02-07 13:14
publikacja
2020-02-07 13:14

Rząd Rosji przygotowuje zmiany prawne, przewidujące uproszczenie procedury przyznawania obywatelstwa i uchylenie wymogu zrezygnowania z poprzedniego obywatelstwa dla osób ubiegających się o rosyjski paszport - podał w piątek dziennik "Kommiersant".

Rosja może przyznawać obywatelstwo, nie każąc rezygnować z poprzedniego
Rosja może przyznawać obywatelstwo, nie każąc rezygnować z poprzedniego
fot. : Savvapanf Photo / / Shutterstock

Według gazety zmiany w ustawie o obywatelstwie Rosji znajdują się w końcowej fazie prac rządowych. Jeszcze w lutym, po uzgodnieniach z administracją (kancelarią) prezydenta stosowny projekt ustawy może wpłynąć do parlamentu. "Chcemy tę kwestię zamknąć podczas sesji wiosennej, tak aby wszyscy chętni mogli stać się obywatelami Rosji" - powiedział wiceprzewodniczący niższej izby parlamentu, Dumy Państwowej, Piotr Tołstoj. Zapewnił jednocześnie, że Rosja ze swej strony "będzie bronić swoich obywateli".

Inny parlamentarzysta, Konstantin Zatulin podkreślił, że Rosja jest zainteresowana zwiększeniem liczby swych obywateli, przede wszystkim spośród rodaków żyjących za granicą. "Miliony Rosjan mieszkają za granicą i chciałyby stać się obywatelami Federacji Rosyjskiej" - oznajmił. Wymienił m.in. rosyjskich Niemców z Kazachstanu, którzy "stanowią w Niemczech dużą wspólnotę, ale nie wszystko, co tam się dzieje, im się podoba". Ludzie ci - jak tłumaczył - chcieliby wrócić, ale "nie zamykać sobie drzwi do Niemiec" i pragnęliby być obywatelami Rosj,i nie tracąc obywatelstwa niemieckiego.

Dotąd jednym z warunków uzyskania obywatelstwa Federacji Rosyjskiej było to, aby osoba ubiegająca się o nie poinformowała odpowiedni urząd w swoim kraju, że rezygnuje z obywatelstwa owego państwa.

W marcu 2019 roku prezydent Władimir Putin powołał grupę roboczą ds. realizacji koncepcji państwowej polityki migracyjnej. Celem tych działań jest przyciągnięcie do Rosji nowych obywateli, w liczbie od 5 mln do 10 milionów ludzi. Pod koniec stycznia br. szefowa wydziału MSW Rosji ds. migracji Walentina Kazakowa zapowiedziała uproszczenie procedury uzyskania obywatelstwa Rosji dla mieszkańców Mołdawii, Kazachstanu, Ukrainy i Białorusi.

Z Moskwy Anna Wróbel

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki