REKLAMA
JUŻ JUTRO

OPINIARogowski (BIK): Możliwe pogorszenie jakości portfela hipotek

2022-09-23 08:14
publikacja
2022-09-23 08:14
Rogowski (BIK): Możliwe pogorszenie jakości portfela hipotek
Rogowski (BIK): Możliwe pogorszenie jakości portfela hipotek
/ Shutterstock

Możliwe jest pogorszenie jakości portfela kredytów mieszkaniowych - ocenia główny ekonomista Biuro Informacji Kredytowej (BIK) Waldemar Rogowski.

"Jak już sygnalizowałem w komentarzach do wcześniejszych Newsletterów wydawało mi się, że czynnikiem, który może niekorzystnie wpłynąć w przyszłości na jakość portfela kredytów mieszkaniowych są podwyżki stóp procentowych, ponieważ prawie cały portfel złotowych kredytów mieszkaniowych to kredyty na zmienną stopę" - napisał Rogowski.

"Wartość Indeksu Jakości kredytów mieszkaniowych rzeczywiście nieznacznie pogorszyła się (wzrosła) w ujęciu 1, 3, 6 i 12 - miesięcznym, co mogłoby zapowiadać pogorszenie jakości w kolejnych miesiącach roku. Obecnie efekt ten może zostać ograniczony przez wakacje kredytowe. Jednak dużo niższa od oczekiwań partycypacja w moratoriach kredytowych na poziomie 45 proc. może jednak być zbyt mała dla pełnej mitygacji wzrostu szkodowości kredytów mieszkaniowych. Nie można również abstrahować od kredytów walutowych, nieobjętych moratoriami a narażonych na rosnące ryzyko kursowe wraz z deprecjacją złotówki" - dodał.

Miesięczny odczyt Indeksu Jakości portfela kredytów mieszkaniowych w sierpniu 2022 r. wyniósł 0,84 proc. W ostatnich 12 miesiącach (od sierpnia 2021 r. do sierpnia 2022 r.) jakość portfela nieznacznie pogorszyła się, o czym świadczy wzrost Indeksu o (+0,29 pkt. proc.). (PAP Biznes)

map/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
socjalistyczneg
GENIALNE ODKRYCIE ! ! !
Możliwe pogorszenie ?!

Chyba PEWNE NA 100%
A przy spadku cen nieruchomości "prośby" banków o dodatkowe zabezpieczenie wartość kredytów ?
Pan redaktor poruszy ten aspekt "pogorszenia hipotek"
trolley
Jak on na to wpadł :) Nobla mu dać jak i tym wszystkim ekonomistom razem wziętym... To ja już wolę przepowiednie Jackowskiego bo są bardziej sensowne w swoim bezsensie XD

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki