REKLAMA

Respiratory od firmy E&K. Komornik zajął 418 urządzeń na rzecz roszczeń resortu zdrowia

2021-02-18 09:55
publikacja
2021-02-18 09:55
fot. Phonlamai Photo / Shutterstock

Komornik zajął 418 respiratorów na lotnisku Chopina na rzecz roszczeń Ministerstwa Zdrowia za niedostarczone przez spółkę E&K na początku pandemii respiratory - dowiedziała się PAP ze źródeł związanych ze sprawą. Każda sprzedaż sprzętu przez właścicieli wymaga zgody MZ i przekazania jej środków z transakcji.

Kilkanaście dni temu Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek MZ o zabezpieczenie pozostałych zobowiązań spółki E&K, nałożył na właścicieli zatrzymanego na granicy celnej na Okęciu majątku do wpłaty do MZ odpowiedniej, ustalonej przez sąd kwoty za każde z urządzeń, które zostanie sprzedane. Jedną z opcji jest teraz spieniężenie sprzętu przez właścicieli, co zaspokoiłoby roszczenia resortu.

Według nieoficjalnych informacji PAP wartość urządzeń to co najmniej 25 tys. euro za sztukę. Takie zabezpieczenie komornicze i sądowe pozwoli pokryć całą pozostałą do uregulowania kwotę zobowiązań firmy E&K wobec resortu zdrowia - wynika z ustaleń PAP.

Pozostające do uregulowania środki E&K to ok. 25 mln zł. W czwartek w rozmowie z PAP rzecznik prasowy ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz potwierdził, że 16 lutego komornik wykonał na Okęciu czynności na rzecz resortu zdrowia.

Ocenił, że to kolejny krok w skutecznym zabezpieczeniu roszczeń należnych ze strony E&K.

Firma E&K, należąca według mediów do handlarza bronią, w 2020 r. podpisała z MZ umowę na dostawę respiratorów, jednak nie wywiązała się w całości kontraktu - dostarczyła 200 sztuk respiratorów. W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu, który miał trafić do MZ w kwietniu i w maju, resort odstąpił od umowy i otrzymał zwrot przedpłaconych pieniędzy w kwocie ponad 14 mln euro.

Na firmę nałożono też kary umowne w wysokości 10 proc. wartości niezrealizowanego zamówienia, a za opóźnienie w dostawie w wysokości 0,2 proc. wartości dostawy za każdy dzień zwłoki. MZ udało się wcześniej zabezpieczyć ok. 26 mln zł zobowiązań spółki.

Autor: Aleksander Główczewski

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (25)

dodaj komentarz
pstrzezek
Tutaj też tylko kilku fanatyków popiera rząd z marnym wynikiem przez cały dzień. Ale!! Przyszedł Kurski i wyrównał ;)))))
marszalek2020
Tyle było krzyku a tu sprawa pięknie wyjaśniona.
Jedyne co nadaje sens tym narzekaniom, to to że robią to ludzie którzy buchnęli 280 miliardów i rozpaczliwie chcą to jakąś 'aferą' przykryć.
Nie z nami te numery, media nie są już w 100% wasze :)
pstrzezek
Czyli idąc twoim rozumowaniem PiS robi afery po to by dać PO argumenty na przykrycie ich własnych afer? Hmm.. Bardzo logiczne i klarowne.
meryt odpowiada pstrzezek
pstrzezek "PiS robi afery po to by PO mogła o nich pisać'

Ekspertów nie zdradził :)

"Z ekspertyz, którymi dysponujemy, wynika że ta fala pandemii, epidemii skończy się mniej więcej jesienią tego roku"
B. Budka
300_pala odpowiada meryt
O meryt wrócił.... zmiana resortu czy Ssp
ulryk-von-bomba
Z powodu utrudnień na wskutek pandemii doszło do opóźnienia dostawy. Resort zdrowia wycofał się z umowy, zostawiając firmę z zamówionymi respiratorami. Teraz aparat państwowy zajmuje wyżej wymienione respiratory na poczet kary za niewywiązanie się z umowy w terminie. Tak się "nagradza" handlarza bronią za Z powodu utrudnień na wskutek pandemii doszło do opóźnienia dostawy. Resort zdrowia wycofał się z umowy, zostawiając firmę z zamówionymi respiratorami. Teraz aparat państwowy zajmuje wyżej wymienione respiratory na poczet kary za niewywiązanie się z umowy w terminie. Tak się "nagradza" handlarza bronią za handlowanie ratującymi życie urządzeniami. Wstyd i hańba.
forfun
czy to oznacza że komornik zajął sprzęt ministerstwa zdrowia ??? w końcu był ich skoro za niego zapłacili.

teraz te graty bez paszportów technicznych, serwisu producenta itp itd sa w cenie złomu i jeszcze do nich zapłacimy za utylizację ale chwilowo będzie sukces i piękne paski w tvpis
antek10
pisie biznesy, elektrownia ostrołęka, stadnina koni, możejki, helikopetery z ukraincami, przemysł stoczniowy budujący mnóstwo statków, wybory za 70 mln, banasie, kuchcinski travel, itd itd tego jest cała masa.
pstrzezek
Dla każdego myślącego to są fakty. Dla nich to "prowokacje"
Chyba że są dowody to wtedy to.... "przez 8 lat rządów PO/PSL..." :)))
shadow_xx odpowiada pstrzezek
Jak już nie ma czym się bronić to używają klasyka. Są jeszcze wina Tuska. :)

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki