Raport PAIiIZ i HSBC: Polska skutecznie przyciąga inwestycje zagraniczne

Polska skutecznie przyciąga inwestycje z zagranicy i aż 98 proc. inwestorów, którzy ulokowali kapitał na jej terytorium, uczyniłoby to ponownie - wskazuje ogłoszony w czwartek raport PAIiIZ i HSBC. Podkreśla też, że barierę wciąż stanowią biurokracja i słaba skuteczność sądów gospodarczych.

Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych
Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (fot. Robert Gardzinski / FORUM)
W ocenie inwestorów Polska osiągnęła 3,7 na 5 możliwych punktów. 98 proc. przebadanych na potrzeby raportu firm zagranicznych stwierdziło, że zainwestowałoby w Polsce ponownie. Jak zaznaczył prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman, klimat inwestycyjny jest najlepszy od 2007 roku.

Mocne strony Polski to stabilność gospodarcza i polityczna, rozumiane jako trwały rozwój gospodarczy i trwałość instytucji, uważanych w krajach rozwiniętych za normalne - tłumaczył Majman, odwołując się do raportu. Inne wskaźniki, pozytywnie opisujące kraj, to rozbudowany rynek wewnętrzny, dostępność tzw. ekosfery biznesu, czyli kooperantów, dostawców, bazy surowcowej oraz kapitał ludzki. "Inwestor przychodzi i właściwie wszystko jest" - podkreślił szef PAIiIZ.

Inwestorzy według opracowania PAIiIZ i HSBC wciąż jednak skarżą się na rozbudowaną biurokrację, nieefektywne sądownictwo gospodarcze, niestałość reguł, przepisy podatkowe i funkcjonowanie fiskusa, prawo budowlane i gospodarcze. "To są nasze największe słabości" - zauważył Majman.

Jak wynika z opracowania, największe pozytywne zmiany inwestorzy dostrzegają w obszarze infrastruktury, jakości pracy administracji publicznej. "Infrastruktura jest mocną stroną w argumentacji za inwestowaniem w Polsce" - podkreślił prezes. Przypomniał, że jeszcze kilka lat temu, niedostatecznie rozwinięta infrastruktura była postrzegana w kategorii barier.

"Raport świadczy o naszej normalności. O tym, że staliśmy się normalnym rynkiem w pojęciu krajów rozwiniętych, europejskich" - zaznaczył szef PAIiIZ.

W opracowaniu przypomina się także, że Polska znalazła się wśród 20 światowych liderów pod względem napływu inwestycji. W 2014 roku w formie bezpośrednich inwestycji napłynęło do Polski 13,9 mld dolarów.

Raport powstał na podstawie badania na zlecenie PAIiIZ i banku HSBC, przeprowadzonego wśród 100 przedsiębiorstw między 28 września a 16 października 2015 r. Współpracowała przy nim firma audytorsko-doradcza Grant Thornton.

PAIiIZ na osobnej konferencji przedstawiła w czwartek także swój drugi raport, dotyczący atrakcyjności inwestycyjnej województw. Wynika z niego, że zmniejsza się dystans między liderami, a gminami z końca tabeli, choć nadal najwięcej inwestycji przyciągają "lokomotywy rozwoju", czyli stolice regionów i gminy z nimi sąsiadujące.

W czołówce rankingu znalazły się województwa: mazowieckie, dolnośląskie, śląskie i małopolskie. Mazowsze - wskazywali autorzy raportu - charakteryzuje jednak największe zróżnicowanie pod względem atrakcyjności inwestycyjnej; koncentracja występuje w Warszawie i w drugim, a nawet trzecim pierścieniu gmin wokół metropolii. Najbardziej zrównoważona sytuacja w skali kraju występuje natomiast w woj. śląskim, gdzie większość gmin przedstawia wysoką atrakcyjność. (PAP)

zab/ pz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~bolo

Zwłaszcza AMAZON pod Wrockiem

! Odpowiedz
1 0 ~inwestor

Ten gosc ma wyglad polskiej gospodarki. Kto by na niego zainvestowal?

! Odpowiedz
1 1 ~ekonomista

Wyglada ze ten gosc od 2008 Roku przebywal na polskiej placowce dyplomatycznej na marsie. Wig 20, nieruchomosci, zlotowka.. Moze investuja w Kosciol, Gry hazardowe lub inne galezie polskiej gospodarki.. Nawet Petru doszedl do wniosku ze na Polityce wiecej mozna zarobi niz na investycjach....

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 1 ~ggg

pisiaki to zmienią ... oni wszystko chcą zmienić ... i to szybko ... żeby za jakiś czas nie okazało się, że żaden z tych inwestorów nie ulokowałby działalności w Polsce ... z giełdy w każdym bądź razie zagraniczni inwestorzy zwiewają aż się kurzy ... ciekawe dlaczego???

! Odpowiedz
1 1 ~lel

to raport, a raport wymaga przygotowań, danych, tylko że te dane dramatycznie się zmieniły ! Przejmowanie się takimi raportami to tak jak próbować na podstawie wieloletnich trendów światowych cen ropy naftowej przewidzieć ich ceny w przyszłości, kiedy dajmy na to wczoraj wrogi kraj zajął złoża Arabii Saudyjskiej

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 5 ~ANTY_ryży_kutong

Korporacje rosną jak grzyby a płacą na poziomie 2000pln a polki myślą że Pana Boga za nogi złapały jako korposzczury.

A prezesi zarabiają od 40tys... euro, usd...

! Odpowiedz
0 4 ~żart

Polska to "pewniak" (bez imigrantów).

! Odpowiedz
2 2 ~Roger45

Naplywaja miliardy usd a mimo tego usd urosl do okolic 4pln.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil