REKLAMA

Ranking IKE w formie konta oszczędnościowego. Spółdzielcy płacą więcej

Wojciech Boczoń2020-07-30 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-07-30 06:00
Shutterstock

Obniżki stóp procentowych NBP sprowadziły oprocentowanie lokat niemal do zera. Niestety, miały one wpływ także na produkty o długim horyzoncie czasowym. Oprocentowanie IKE w bankach komercyjnych spadło do nienotowanych dotychczas poziomów. Nieco lepiej płacą banki spółdzielcze.

Indywidualne Konta Emerytalne to produkty stworzone z myślą o oszczędzaniu długofalowym – na emeryturę. Mogą być prowadzone pod różnymi postaciami – jako inwestycja, polisa lub jako konto oszczędnościowe. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej produktom prowadzonym właśnie w tej ostatniej formie. Zasada ich działania jest podobna do zwykłego rachunku oszczędnościowego, z tym że wypłata zalecana jest dopiero po uzyskaniu uprawnień emerytalnych. Klient może dopłacać do rachunku dowolne kwoty, jednak nie więcej niż ustalony limit roczny. W 2020 r. jest to 15 681 zł.

Jak się okazuje, ostatnia obniżka stopy procentowej NBP nie pozostała bez wpływu na rynek IKE prowadzonych w formie konta oszczędnościowego. Produkt taki oferuje kilka banków komercyjnych oraz większość banków spółdzielczych. Oprocentowanie IKE spadło do nienotowanych do tej pory poziomów. W bankach komercyjnych najwyższą stawkę oferuje Bank Millennium – 1 proc. Ale tylko do czasu – od września oprocentowanie spadnie od 0,1 proc. W pozostałych bankach komercyjnych stawki są jedynie nieco wyższe od 0. Niewielkim pocieszeniem jest fakt, że od środków zgromadzonych na IKE nie trzeba odprowadzać podatku Belki (pod warunkiem wypłaty środków po uzyskaniu uprawnień emerytalnych).

Oprocentowanie IKE prowadzonych w formie konta oszczędnościowego w bankach komercyjnych

Bank Millennium

1 proc. (od 4.09.2020 – 0,10 proc.)

mBank

0,4 proc.

BNP Paribas

Stawka WIBOR 3M ogłoszona

bieżącego dnia roboczego (0,24 proc.)

Getin Bank

0,10 proc.


Nieco lepiej płacą banki spółdzielcze. Większość z nich działa jednak lokalnie, więc do założenia IKE może być konieczna wizyta w placówce danej instytucji, co z kolei wiąże się z koniecznością odbycia wycieczki w inny rejon Polski. Jednym z najwyżej oprocentowanych IKE w BS-ach jest konto w Banku Spółdzielczym w Oleśnicy, który oferuje „aż” 2,7 proc. Bank działa w okolicach Wrocławia. Wrocławianie mogą też skorzystać z oferty BS w Miliczu, który oferuje 2 proc. Tyle samo płaci Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie, ale tu stawka spadnie we wrześniu do 1,25 proc. Całkiem przyzwoitą na tle rynku komercyjnego ofertę ma też Bank BPS, który oferuje 1,72 proc. Obecnie, bo tu też planowana jest obniżka do 0,92 proc.

Oprocentowanie IKE prowadzonych w formie konta oszczędnościowego w wybranych bankach spółdzielczych

BS w Oleśnicy

2,7 proc.

BS Milicz

2 proc.

Powiślański BS w Kwidzynie

2 proc. (od 1.09.2020 r. – 1,25 proc.)

Bank BPS

1,72 proc. (od 15.09.2020 r. – 0,92 proc.)

BS w Czarnym Dunajcu

1,5 proc.

Warszawski BS

1,5 proc.

Silesia Bank

1,5 proc.

BS w Brańsku

1,5 proc.

Powiatowy BS w Sokołowie Podlaskim

1,5 proc. (od 6.08.2020 r. – 1,1 proc.)

BS Nałęczów

0,8 proc.

SGB

0,68-0,72 proc. (zależy od długości trwania IKE)

Krakowski BS

0,3 proc.

IKE można posiadać tylko jedno, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przenieść lokatę z jednego banku do drugiego. Wówczas dokonywana jest tzw. wypłata transferowa i środki przenoszone są między bankami. Z ulgi podatkowej, czyli możliwości ominięcia podatku Belki, mogą skorzystać osoby, które dokonają wypłaty zgromadzonych oszczędności dopiero po 60 roku życia. Osoby, które nabędą przed 60 rokiem życia uprawnienia emerytalne będą mogły dokonać wypłaty, jeżeli ukończyły 55 lat. IKE można też zlikwidować wcześniej - wówczas jednak naliczony zostanie podatek.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
heimir
Czy ktoś potrafi mi wyjaśnić dlaczego obniżono stopy procentowe w momencie postępującej inflacji gdzie pieniądz słabnie?
r4k
KNF powinien wydać jakieś ostrzeżenie przed oszczędzaniem pieniedzy w bankach i na IKE IKZE.
Ludzie stracą tam pieniądze jeśli będą oszczędzać długoterminowo.
To jak z książeczkami mieszkaniowymi za komuny. Odkładali ludzie latami na mieszkanie a inflacja zjadla te pieniadze.
marcjannakape
Oprocentowanie w BS Milicz od 19.08.2020 spada do 1,6%. Obniżki były trzy, zgodnie z ruchami RPP. Prawdopodobnie inne BS tez idą tym tropem.
bogdant
Mozna sie jeszcze przejsc do pko bp i zalozyc IKE obligacje EDO: 1.7%,
A jakby w nastepnych latach oprocentowanie spadlo, albo wzrosło w bankach - wtedy z powrotem do banku bo odkup w ramach IKE jest na preferencyjnych warunkach - bez kosztów.
gordon-gekko
Ciekawostka ale każdy świadomy gracz założy IKE+IKZE w formie rachunku maklerskiego.
marcjannakape
Jak to określiłeś "gracz", a nie każdy myślący o przyszłej emeryturze chce grać oszczędnościami ...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki