REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Radca prawny oskarżony o udział w kradzieży 90 mln zł "w VAT"

2021-11-03 06:53
publikacja
2021-11-03 06:53
Radca prawny oskarżony o udział w kradzieży 90 mln zł "w VAT"
Radca prawny oskarżony o udział w kradzieży 90 mln zł "w VAT"
fot. Filip Blazejowski / / Gazeta Polska / FORUM

Warszawski prawnik miał brać udział w wyłudzeniach karuzelowych – twierdzi prokuratura i stawia mu zarzuty - donosi w środę "Rzeczpospolita".


Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na wniosek Prokuratury Regionalnej w Szczecinie zatrzymali Pawła K., radcę prawnego z Warszawy – dowiedziała się "Rz". Jak przypomniano, to prawnik, który pojawił się w publikacji "Rz" sprzed dwóch lat opisującej nielegalny biznes emerytowanych ludzi służb.

Marcin Lorenc, rzecznik PR w Szczecinie powiedział gazecie, że Pawłowi K. zostały postawione zarzuty z kodeksu karnego skarbowego; chodzi o karuzele VAT. Dodaje, że "z uwagi na dobro śledztwa" nie poda treści zarzutów ani nazwy spółki wykorzystanej do wyłudzeń.

Zdaniem prokuratury Paweł K. odgrywał "istotną rolę" w spółce, która wystawiała nierzetelne faktury i miała wyłudzić w trzy lata 90 mln zł VAT w obrocie paliwami. Prokuratura chciała go aresztować, sąd zgodził się na 100 tys. zł poręczenia majątkowego, orzekł zakazy kontaktu z określonymi osobami i opuszczania kraju, oraz dozór policji.

Sąd uznał, że zebrane w sprawie dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego zarzuconych mu czynów – podkreśla sędzia Michał Tomala, rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie. Śledztwo jest rozwojowe – zarzuty mają w nim jeszcze dwie osoby.

"Rz" wskazuje, że prawnik Paweł K. to ciekawa postać. Dwa lata temu gazeta opisała niejasną rolę, jaką odegrał w innej spółce, Roca, też z branży paliw.

"Stworzyli ją ludzie ze służb specjalnych w powiązaniu z wielokrotnie skazywanym gangsterem Marcinem B. i rosyjskimi funkcjonariuszami służb. Według śledczych przez sieć spółek i tzw. słupów dokonywano nadużyć w obrocie paliwem sprowadzanym z Rosji – od czterech lat bada to Prokuratura Regionalna w Białymstoku, kwotę wyłudzeń ocenia na 400 mln zł" - informuje dziennik.

Gazeta podaje, że Paweł K. nie ma w tym śledztwie zarzutów, choć jego rola w sprawie budzi poważne wątpliwości. Jak pisaliśmy, w Gdyni zatrzymano tankowiec z ropą, zablokowano rachunki spółki, a gdy do jej siedziby weszli śledczy, K. wyjął z szuflady umowę sprzedaży spółki, z której wynikało, że trzy tygodnie wcześniej rzekomo miał ją kupić 90-letni Cypryjczyk. Sprawdzanie opóźniło działania. Śledczy byli pewni, że ktoś uprzedził o ich akcji zainteresowanych.

Według informatorów "Rz" materiał dowodowy przeciwko prawnikowi był gotowy w 2016 r. Domniemanego przecieku nie wyjaśniono, za to dociekliwy skarbowiec, który zebrał dowody przeciwko mafii paliwowej, wpadł w kłopoty. Paweł K. – jak pisała "Rz" – był znajomym z dawnych lat ówczesnego wiceministra finansów Piotra Dziedzica, byłego funkcjonariusza ABW. Dziedzic potwierdził gazecie, że K. to jego "kolega z liceum" i "chrzestny jego syna", ale nie utrzymuje z nim "żadnych kontaktów".(PAP)

reb/ ok/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (4)

dodaj komentarz
wojciech_janiak
"Sąd uznał, że zebrane w sprawie dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego zarzuconych mu czynów...

Zdaniem prokuratury Paweł K. odgrywał "istotną rolę" w spółce, która wystawiała nierzetelne faktury i miała wyłudzić w trzy lata 90 mln zł VAT w obrocie paliwami.
"Sąd uznał, że zebrane w sprawie dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego zarzuconych mu czynów...

Zdaniem prokuratury Paweł K. odgrywał "istotną rolę" w spółce, która wystawiała nierzetelne faktury i miała wyłudzić w trzy lata 90 mln zł VAT w obrocie paliwami. Prokuratura chciała go aresztować, sąd zgodził się na 100 tys. zł poręczenia majątkowego..."

Czy tylko ja widzę absurdalność decyzji sądu? Gość wg oceny sądu z dużym prawdopodobieństwem współdziałał w wyłudzeniu 90 mln i jest wypuszczany za 0,1 mln poręczenia ??????
investorr
Dopóki te ubeckie sądy będą bezkarne, dopóty te mafie watowskie tworzone przez ubeckich prawników będą bezkarne. To kpina, plują nam w twarz sprzedajne, komunistyczne sądy - 100 tys poręczenia za taką sprawę???
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
men24a
A gdzie brawa ? Wpływy w tym roku z vatu wzrosną o .....40 mld zł ? Brawo PiS brawo żond. Tak dalej walczyć z mafiami vatowskim.

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki