REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Wyłudzali VAT, zostali zatrzymani. Wartość fikcyjnych faktur przekracza 1 mld zł

2021-10-29 07:00
publikacja
2021-10-29 07:00
Wyłudzali VAT, zostali zatrzymani. Wartość fikcyjnych faktur przekracza 1 mld zł
Wyłudzali VAT, zostali zatrzymani. Wartość fikcyjnych faktur przekracza 1 mld zł
fot. Marcin Smoliński / / Shutterstock

Funkcjonariusze Mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej we współpracy z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym w ramach śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie zatrzymali 33 osoby zajmujące się obrotem fikcyjnymi fakturami. Wartość nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur przekracza 1 miliard złotych.

Rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Justyna Pasieczyńska w rozmowie z PAP podkreśliła, że w ramach prowadzonego śledztwa funkcjonariusze mazowieckiej KAS i krakowskiego CBA przeszukali ponad 100 lokali mieszkalnych, firm oraz miejsc przechowywania dokumentacji finansowo-księgowej. "W akcji brało udział 200 funkcjonariuszy KAS i CBA, którzy przeprowadzili działania na terenie województwa mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego, łódzkiego, kujawsko – pomorskiego i pomorskiego" - podkreśliła Justyna Pasieczyńska.

Wskazała, że podczas akcji zatrzymano 33 osoby, które były odpowiedzialne za organizację i kierowanie procederem oraz posługiwanie się nierzetelnymi fakturami. "Grupę tworzyła sieć firm. Na chwilę obecną ustalono ok. 1000 podmiotów, które brały udział w ujawnionym przestępstwie".

Wydział Komunikacji Społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował PAP, że wystawiane dokumenty obejmowały fikcyjne transakcje dotyczące zakupu oraz sprzedaży usług m.in. transportowych, budowlanych, IT oraz towarów handlowych opiewały na kwotę co najmniej 1 miliarda złotych.

"Wśród zatrzymanych są odbiorcy nierzetelnych faktur VAT oraz tzw. +słupy+ czyli osoby na które były zakładane podmioty gospodarcze w imieniu których w procederze były wystawiane fikcyjne faktury" - przekazało CBA.

Zatrzymani zostali do doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie w Wydziale II ds. Przestępczości Finansowo-Skarbowej przedstawiono im zarzuty. "Przestępstwa zarzucane podejrzanym to, obok kierowania albo działania w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania poświadczających nieprawdę faktur, czyli tzw. zbrodni vatowskiej, przedkładanie faktur oraz nierzetelnych deklaracji podatkowych, popełnienia oszustw podatkowych mających na celu obniżenie zobowiązań względem Skarbu Państwa, nieujawnienie transakcji i przychodów podlegających opodatkowaniu oraz pranie brudnych pieniędzy" - przekazał PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Marcin Saduś.

"Wobec czterech kluczowych podejrzanych, którym zarzucono m.in. dopuszczenie się zbrodni vatowskich, prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wnioski prokuratora i zastosował tymczasowy areszt m.in. wobec jednego z głównych organizatorów przestępczego procederu" - podkreślił Marcin Saduś, dodając, że wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci policyjnych dozorów i poręczeń majątkowych.

Za zarzucane czyny grozi od roku do lat 8 więzienia, przy czym w przypadku osób, którym zarzucono popełnienie zbrodni vatowskich – kary do 25 lat pozbawienia wolności.

"Powyższe zatrzymania są kolejnymi w przedmiotowym śledztwie. W maju 2021r. na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie zatrzymano i ogłoszono analogiczne zarzuty 34 podejrzanym. Śledztwo ma charakter rozwojowy. Prokurator sukcesywnie rozlicza osoby działające w imieniu podmiotów gospodarczych, które dokonywały zakupu tzw. +pustych+ faktur" - dodał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Z kolei Rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie poinformowała, że Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie prowadzi obecnie ok. 130 kontroli celno–skarbowych wobec podmiotów biorących udział w tym procederze. "Wobec innych uczestników procederu będą prowadzone kontrole celno-skarbowe bądź podatkowe przez właściwe organy podatkowe. 30 procent prowadzonych spraw zostanie wkrótce zakończonych w związku ze złożonymi przez kontrolowane podmioty korektami" - tłumaczyła Justyna Pasieczyńska.

"Analiza materiału dowodowego, zgromadzonego we wszczętych kontrolach celno–skarbowych oraz podczas czynności dochodzeniowo – śledczych wskazuje, że sprawa ma charakter rozwojowy. W związku z tym Naczelnik MUCS planuje wszczęcie kolejnych kontroli" - dodała rzeczniczka IAS w Warszawie. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (14)

dodaj komentarz
endes
Nie zdziwił bym się gdyby w „ekipie” byli politycy IIIRP, agenci i oczywiście US
gadach
Za PO to byli szanowani byznesmeni.
Nawet Graś się ciepło o nich wypowiadał.
smallsaver
Brawo! Ciekawe ile z tego miliarda odzyskano? Bo to byłby niezły biznes nakraść milionów, przelać na tajne konto na Kajmanach, odsiedzieć parę lat, a potem do końca życia leżeć do góry wujem.
jag63
Pisowska "luka" miała mieć rzekomo ponad 200 mld.

Ten miliardzik na fakturach to jeszcze trochę za mało na przechwałki.
VAT-u w tym to będzie ledwo jedna tysięczna pisowskiej "luki".

.
xyzq
Jakiż to interesujący koncept, aby od osób oskarżonych o uszczuplenie dochodu państwa na kwotę ponad 200 milionów PLN oraz czerpiących dochód z łamania prawa ZARZĄDAĆ PORĘCZENIA MAJĄTKOWEGO :) I w jakiejż to kwocie będzie adekwatne do popełnionego czynu poręczenie - po 50 milionów PLN na głowę chociaż? Czy może Jakiż to interesujący koncept, aby od osób oskarżonych o uszczuplenie dochodu państwa na kwotę ponad 200 milionów PLN oraz czerpiących dochód z łamania prawa ZARZĄDAĆ PORĘCZENIA MAJĄTKOWEGO :) I w jakiejż to kwocie będzie adekwatne do popełnionego czynu poręczenie - po 50 milionów PLN na głowę chociaż? Czy może standardzik sądowy - 500 tyś.? 500 tyś. vs 25 lat za kratami - w sumie to drobniaki za urwanie się i zniknięcie z kasą...
endes
I takie buce wołowe rozbijają się potem samochodami za 600-1000 tys cwaniakując co krok!!!… 40 lat o chlebie i widzie ze sporadyczną marchewka co tydzień!… a człowiek musi ciężko pracować aby firma przyniosła jakiś dochód!
volksempfanger
Przez osiem ostatnich lat, Polki i Polacy... :)
marok
Na forum pisuje mnóstwo propagatorów słusznie minionej władzy, którzy ciagle pytają, GDZIE SĄ CI WYŁUDZACZE VAT ?
Odpowiedź brzmi, - teraz są tam gdzie powinni być.
300_pala
Bez udziału urzędników taki przewal nie byłby możliwy
adam.1983
Jeżeli to prawda to ostro chłopaki pojechali, miliard PLN.... mocno wzięli sobie do serca "jak kraść to miliony" :P

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki