Przewodniczący KRRiT: kara dla TVN-u za propagowanie działań sprzecznych z prawem

2017-12-14 21:55
publikacja
2017-12-14 21:55

Nałożona na TVN kara nie była karą za nieobiektywne przekazy, a za propagowanie działań sprzecznych z prawem - powiedział przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski. Jeśli TVN nie będzie lekceważył zarzutów, jestem gotów do rozmowy - zadeklarował.

/ fot. Radoslaw NAWROCKI / FORUM

KRRiT zdecydowała o nałożeniu kary w wysokości 1 mln 479 tys. zł. na spółkę TVN SA, nadawcę programu TVN 24, za sposób relacjonowania wydarzeń w Sejmie i przed Sejmem z grudnia 2016 r. Według Krajowej Rady nadawca naruszył przepisy ustawy o radiofonii i telewizji poprzez "propagowanie działań sprzecznych z prawem i sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu". Spółka TVN SA uznała decyzję Krajowej Rady za bezpodstawną i zapowiedziała odwołanie się od niej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Kołodziejski w programie wPolsce.pl podkreślił, że nałożona kara nie jest karą za "nieobiektywne przekazy", a za "propagowanie działań sprzecznych z prawem". "Działań mogących również zagrażać bezpieczeństwu" - dodał.

"Myśmy w oświadczeniu napisali, że to nie jest za to, że ktoś lubi taką, a nie inną partię, taką, a nie inną grupę" - zaznaczył Kołodziejski. Jak tłumaczył, KRRiT zleciła monitoring sześciu programów przez trzy dni. "I z tych sześciu programów, z tych kilkuset godzin emisji, (Rada) dopatrzyła się akurat w programie TVN24 tych właśnie zastrzeżeń" - powiedział.

Kołodziejski podkreślił, że "nieobiektywnych przekazów było znacznie więcej w różnych innych programach".

Odnosząc się do wysokości kary zaznaczył, że jest to "jedna setna maksymalnej wysokości kary". "Mowa o tym, że to jest gigantyczna, drakońska, największa (kara) jest mocno przesadzona" - ocenił Kołodziejski. Jego zdaniem nie jest to kara, "która zmienia sytuację finansową spółki".

Przewodniczący KRRiT zaznaczył, że nadawca ma prawo odwołać się od kary i istnieje możliwość ugody. Na taką drogę prawną wskazywała już rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska. W przesłanym PAP komunikacie Brykczyńska wymieniła procedury odwoławcze, które w świetle obowiązującego w Polsce prawa mogą być zastosowane przez TVN SA; wskazywała, że w przeszłości "KRRiT zawierała takie ugody, również wobec decyzji o ukaraniu dotyczących Spółki TVN SA (w roku 2001 i 2003)".

Dopytywany, czy sam będzie zwolennikiem tej ugody, Kołodziejski odparł, że jest zwolennikiem rozmowy. "Nie chodzi mi o to, by karać nadawcę, tylko by osiągnąć jakiś cel. Mam nadzieję, że innym członkom KRRiT również o to chodzi" - powiedział. Jak dodał, chodzi o "odpowiedzialność za słowo".

"Jeżeli TVN będzie gotowy do rozmów, do odpowiedzi na te zarzuty, które zostały tam postawione, nie będzie lekceważył tych zarzutów, to jestem gotowy do tego, żeby zaprosić prezesa i wspólnie usiąść i porozmawiać, co można zrobić" - zapowiedział Kołodziejski.

sno/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
talmud
bezwzglednie karac stosujac takie same metody jakie stosuje tvn -
czym wieksza ich "rzetelnosc "tym wyzsza musi byc kara

p.s nie pochodze od malpy a ty?
grzechu_comeback
Gratuluję! Rodzicie pewnie się ucieszą, że uznajesz ICH rodzicielstwo. Warto pamiętać, że teoria darwinowska jest tylko HIPOTEZĄ :) Ale co tam! Dla "mędrków" to szczegół! :)
jkendy
Każdy ma własny rozum żeby ocenić co jest obiektywne a co nie. TVP dla innych jest tubą propagandy pisu starannie filtrując niewygodne wypowiedzi, a jest finansowana z podatków i powinna być szczególnie obiektywna. Problem jest inny, dotychczas nikt nigdy nie karał mediów bo to jest początek cenzury.
grzechu_comeback
kompletna i dokumentna BZDURA! Skoro jest coś takiego jak organ nadzorujący media i skoro ma w swoich kompetencjach możliwość nałożenia KARY, to nie jest to żadna cenzura. Cenzura jest wtedy, gdy przyjeżdża NADZORCA niemiecki i instruuje ustnie i mejlowo podwładnych w temacie co mają pisać. Bywały i polskie przykłady,kompletna i dokumentna BZDURA! Skoro jest coś takiego jak organ nadzorujący media i skoro ma w swoich kompetencjach możliwość nałożenia KARY, to nie jest to żadna cenzura. Cenzura jest wtedy, gdy przyjeżdża NADZORCA niemiecki i instruuje ustnie i mejlowo podwładnych w temacie co mają pisać. Bywały i polskie przykłady, gdy nadredaktor wywalał kogoś na pysk z tekstem na ustach "to nie hydepark". Wcześniej nie było WOJNY INFORMACYJNEJ, bo była WSZĘDZIE właściwa redakcja honorowana tłustymi kontraktami (ja w TV publicznej). Sytuacja się zmieniła i gdy kontrakty rozwiązano to sytuacja się zmieniła. To PEŁO wywalało HURTOWO dziennikarzy z radia i TV i to też tych, którzy SLDowskiej komunie nie przeszkadzali! Gdzie wtedy były zarzuty o CENZURZE?! W ciemnej D.....E! Dlaczego WTEDY nie było mowy o platformerskich mediach?!?!?
glos_rozsadku
ciekawe kto normalny w 21 wieku ma jeszcze telewizor w domu i ogląda jakieś TVNy.
bojack_pl
Tu nie chodzi o to kto ma i co oglada.. ale żeby karać za "nieobiektywny przekaz"??
To jaki jest w takim razie obiektywny, i kto o tym decyduje?
glos_rozsadku odpowiada bojack_pl
wiem, ale tak się zastanawiam kto w ogóle to ogląda.
bojack_pl odpowiada glos_rozsadku
KRRiT ;-)
grzechu_comeback
11.11. Dwa marsze. Jeden mianowany jako faszystowski. ZERO dowdów na to. I drugi celebrowany jako ostoja normalności. Skąd taki a nie inny wniosek? To równoległe do "marszu nazistów" wydarzenie nie było nawet słowem skrytykowane, choć mało brakowało, by kamera dostała w trąbę. I to było widać na wizji. Wyrywnego 11.11. Dwa marsze. Jeden mianowany jako faszystowski. ZERO dowdów na to. I drugi celebrowany jako ostoja normalności. Skąd taki a nie inny wniosek? To równoległe do "marszu nazistów" wydarzenie nie było nawet słowem skrytykowane, choć mało brakowało, by kamera dostała w trąbę. I to było widać na wizji. Wyrywnego "normalsa" powstrzymało koleżeństwo. Ale to pikuś. Bardziej wymowne były pierwsze szeregi, gdzie królowały czerwone BOLSZEWICKIE szmaty! Przypomnę! W dzień Święta NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI! I ZERO reakcji, na propagowanie bolszewizmu/komunizmu!!!!!!!!! Zagadka: jaka stacja "informacyjna" ugotowała taki przekaz?
grzechu_comeback
I tak można mnożyć i mnożyć a to historię TW BOLKA, a to celebrację TW WOLSKIEGO. Może ktoś doda jaki był przekaz odnośnie Azoty Police, gdzie CAŁY zarząd, CUDEM unika dołka i broni się z wolnej stopy. Czy ktoś informuje o tym, po ustaleniach audytu?!?!? Może ktoś spotkał się tam z informacją o FAŁSZOWANIU dokumentacji I tak można mnożyć i mnożyć a to historię TW BOLKA, a to celebrację TW WOLSKIEGO. Może ktoś doda jaki był przekaz odnośnie Azoty Police, gdzie CAŁY zarząd, CUDEM unika dołka i broni się z wolnej stopy. Czy ktoś informuje o tym, po ustaleniach audytu?!?!? Może ktoś spotkał się tam z informacją o FAŁSZOWANIU dokumentacji dot katastrofy Smoleńskiej, lub sędziowskich pogadanek, zapewne o koralach Maryny, z Platformą? A może ktoś w tym MENDium zestawił propozycje Rzeplińskiego z czasów doradztwa PEŁO z ostatnimi zmianami wymiaru sprawiedliwośći?!?!?!?

Powiązane: Dziennikarze i media

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki