REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Projekt nowelizacji ustawy o morskich farmach wiatrowych przyjęty przez Radę Ministrów

2025-09-17 17:09
publikacja
2025-09-17 17:09
Dodaj Bankier.pl w Google

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych - poinformował rzecznik rządu Adam Szłapka. Wskazał, że zmiany mają usprawnić i przyspieszyć realizowanie inwestycji offshore, które są kluczowe dla transformacji energetycznej kraju.

Projekt nowelizacji ustawy o morskich farmach wiatrowych przyjęty przez Radę Ministrów
Projekt nowelizacji ustawy o morskich farmach wiatrowych przyjęty przez Radę Ministrów
fot. lightrain / / Shutterstock

- Bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z priorytetów naszego rządu i elementów naszego bezpieczeństwa. Już trwa bardzo duża inwestycja na szelfie Morza Bałtyckiego - budowa farmy wiatrowej, a kolejne inwestycje są zaplanowane - zauważył Szłapka podczas konferencji po posiedzeniu rządu.

Podkreślił, że przyjęty przez rząd projekt jest szczególnie ważny, ponieważ stanowi „istotny komponent naszej transformacji energetycznej”.

- Celem tej ustawy jest przygotowanie najlepszych warunków prawnych do tego, żeby można było prowadzić te inwestycje sprawnie. Chodzi o ułatwianie dostępu do lokalizacji, gdzie warunki są sprzyjające dla rozwoju odnawialnych źródeł energii - powiedział Szłapka.

Zawarte w projekcie regulacje przewidują m.in. możliwość przeprowadzenia w 2026 r. aukcji interwencyjnej, w przypadku gdyby aukcja dla morskich farm wiatrowych (MFW) planowana na 2025 r. nie powiodła się z powodu braku wystarczającej liczby zaświadczeń o dopuszczeniu do aukcji albo nie rozstrzygnięto jej z powodu złożenia mniej niż trzech ważnych ofert.

Wakacje na giełdzie

Nowela przygotowana przez resort klimatu i środowiska przewiduje również, że projekty offshore, które dostały już wsparcie w ramach I, nieaukcyjnej fazy budowy offshore będą miały możliwość zgłoszenia dodatkowej mocy do aukcji. W Ocenie Skutków Regulacji (OSR) zauważono, że dla niektórych z tych projektów moc wskazana w decyzji lokalizacyjnej i wydanych warunkach przyłączenia może być wyższa niż moc, dla której przyznano wsparcie w ramach I fazy. Zaproponowano rozwiązanie, które umożliwi budowę dodatkowej mocy na danym obszarze i zgłoszenie jej do aukcji. Limit tej dodatkowej mocy dla wszystkich obszarów to 200 MW.

Zgodnie z propozycją, dany projekt MFW będzie mógł złożyć dwie oddzielne oferty aukcyjne, dla co najwyżej dwóch farm leżących w granicach tego samego obszaru, pod warunkiem posiadania przez nie osobnego wyprowadzenia mocy. Moc mniejszej farmy powstałej w wyniku podziału projektu nie będzie mogła być mniejsza niż 25 proc. maksymalnej mocy zainstalowanej, wyznaczonej dla danego obszaru. Jak wskazano w OSR, z perspektywy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego podział znaczących mocy zainstalowanych na mniejsze części jest korzystny, ale pod warunkiem, że każda z części ma osobne wyprowadzenie mocy do KSE.

Proponuje się możliwość rozliczania ujemnego salda przy wykorzystaniu ceny maksymalnej wyrażonej w całości lub części w euro, zarówno dla projektów z I fazy wsparcia, jak i z II, aukcyjnej fazy.

Obecne przepisy ustawy o offshore przewidują, że wsparcie przyznane uczestnikowi aukcji podlega corocznej waloryzacji wskaźnikiem inflacji z poprzedniego roku. W projekcie proponuje się, aby poziom waloryzacji był ograniczony od góry średniookresowym celem inflacyjnym Rady Polityki Pieniężnej. Jeśli inflacja w danym roku będzie przekraczać ten cel, waloryzacja nastąpi tylko do poziomu celu.

Zgodnie z projektem, farmy będą mogły korzystać ze wspólnego wyprowadzenia mocy, o ile systemy pomiarowe będą umożliwiać określenie, która farma produkuje ile energii. Przewiduje się współdzielenie przez więcej niż jedną MFW tej samej morskiej stacji elektroenergetycznej, urządzeń służących do wyprowadzenia mocy lub ich elementów. Takie podejście zoptymalizuje koszty związane z wyprowadzeniem mocy, co w przypadku niektórych projektów może mieć decydujące znaczenie o możliwości ich realizacji - oceniono w OSR.

Zaproponowano umożliwienie przesunięcia środka okręgu opisanego na obrysie stałego fundamentu morskiej turbiny wiatrowej lub morskiej stacji transformatorowej o nie więcej niż 50 m.

Propozycje przewidują również sporządzenie przez ministra klimatu mapy potencjału dla poszczególnych rodzajów OZE, a także dopuszczenie wyznaczania wewnątrz terenów ze zidentyfikowanym potencjałem obszarów przyspieszonego rozwoju poszczególnych OZE, o ile mają one miejscowy plan zagospodarowania, zezwalający na budowę OZE.(PAP)

gkc/ drag/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Offshore - morska energia wiatrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki