REKLAMA
WAŻNE

Profil Zaufany gorszy niż portale społecznościowe

Łukasz Piechowiak2011-08-17 07:07główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2011-08-17 07:07
Już prawie 15 tys. osób ma Profil Zaufany ePUAP dzięki, który w znaczny sposób ułatwia kontakty z administracją, a także ułatwia założenie firmy przez internet. Założenie profilu nie jest trudne, wystarczy zarejestrować się na stronie epuap.gov.pl i potwierdzić go w wybranym urzędzie.

Profil Zaufany ePUAP jest dla wszystkich Polaków. Rejestracja trwa dosłownie kilka minut, jednak również wymaga pewnego przygotowania, czyli przypomnienia sobie danych adresowych oraz numerów identyfikacyjnych tj. PESEL oraz NIP. Warto również zastanowić się nad hasłem i loginem – należy pamiętać, że będzie on służyć do kontaktów z administracją, zatem nie powinien być „głupkowaty”.

Procedura zakładania Profilu Zaufanego podobna jest do tej, którą należy przejść w przypadku rejestracji skrzynki pocztowej lub konta w portalu społecznościowym. Jednak jest jedna zasadnicza różnica – jeżeli nie posiada się podpisu elektronicznego, PZ należy potwierdzić osobiście w uprawnionym do tego urzędzie.
Profil Zaufany działa dopiero od kilku miesięcy. Na razie na stronie głównej ePUAP licznik wskazuje, że zarejestrowało się dopiero 15 tys. osób. System funkcjonuje stosunkowo krótko więc liczbę tę można traktować jak sukces. Z drugiej strony dziennie rejestruje się tylko kilkadziesiąt osób i jak tak dalej pójdzie, to do końca roku liczba PZ nie przekroczy 100 tys. Niektóre nowe portale społecznościowe, w ciągu dnia potrafią zdobyć kilkadziesiąt razy więcej użytkowników z Polski. Warto dodać, że przedsięwzięcie będzie miało sens, dopiero gdy Profil Zaufany będzie posiadać i aktywnie z niego korzystać przynajmniej kilkaset tysięcy osób.

Dlaczego tak słabo?Czynnikiem zniechęcającym do zarejestrowania się na ePUAP najprawdopodobniej jest konieczność udania się do wybranego urzędu w ciągu 14 dni np. do ZUS-u w celu potwierdzenia Profilu Zaufanego. Jest to wymóg niezbędny dla osób, które nie posiadają podpisu elektronicznego. Z danych prezentowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że od czerwca do lipca potwierdzeń w oddziałach ZUS dokonało tylko 370 osób – to bardzo mało, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że za pośrednictwem PZ można składać wnioski o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego.

Dzięki PZ obywatel bez konieczności wychodzenia z domu, może w łatwy i szybki sposób załatwić wiele urzędowych spraw. Urzędy zapewniają, że system dopiero się rozwija, zatem katalog spraw będzie się z czasem zwiększać. Jednak wszyscy zgodnie przekonują, że największą zaletą w korzystaniu z PZ jest oszczędność czasu i pieniędzy. Obywatel nie ponosi kosztów z tytułu nadania pisma na poczcie lub dojazdu do urzędu. Ponadto nie traci się czasu na stanie w kolejkach i nie obowiązują godziny otwarcia urzędu - z ePUAP można korzystać całą dobę.

Administracja powinna się tym chwalićNa razie nie można mówić o nikłym zainteresowaniu obywateli systemem, ale nie można także stwierdzić, że bije on rekordy popularności. Szkoda, bo spełnia on przydatne funkcje, chociażby umożliwia założenie działalności gospodarczej. Polacy od dawna postulowali stworzenie e-administracji, a gdy w końcu się ona pojawiła to zainteresowanie jest znikome. Niestety administracja również nie chwali się zbytnio nowymi możliwościami. Wbrew pozorom i co się rzadko zdarza rządzącym, w tym wypadku naprawdę nie ma się czego wstydzić.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
l.piechowiak@bankier.pl

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~Dezet
O PZ dowiedziałem się podczas wizyty w Urzędzie Skarbowym... z plakatu na ścianie ;-(
Potem zauważyłem ulotki i mam jedną.
Brak reklamy po prostu, a wystarczyło wydrukować ulotki zamiast "rozwleczonej" A4, format A5 i zrobić wrzutki do skrzynek pocztowych. Raz a dobrze- wszyscy by wiedzieli. Czy będą chcieli
O PZ dowiedziałem się podczas wizyty w Urzędzie Skarbowym... z plakatu na ścianie ;-(
Potem zauważyłem ulotki i mam jedną.
Brak reklamy po prostu, a wystarczyło wydrukować ulotki zamiast "rozwleczonej" A4, format A5 i zrobić wrzutki do skrzynek pocztowych. Raz a dobrze- wszyscy by wiedzieli. Czy będą chcieli korzystać to już inna sprawa- niestety "lubujemy się" w kolejkach. Młodzi na pewno by skorzystali. I nie piszcie o koszcie druku i kolportażu - reklama kosztuje, a tu myślę, że warto wydać te pieniądze i dokończyć sprawę.
~JOE
To żeby nick nie był głupkowaty, to chyba dobra rada, ale jeśli Kolego nie chcesz skorzystać z tej rady, to Twój wybór. Nie wiem do końca, co będzie można załatwić przez tą stronę, ale jak mam firmę i np. pobiorę jakieś zaświadczenia do banku, dla klienta lub o dotację, to raczej nie chciałbym, aby na takim dokumencie To żeby nick nie był głupkowaty, to chyba dobra rada, ale jeśli Kolego nie chcesz skorzystać z tej rady, to Twój wybór. Nie wiem do końca, co będzie można załatwić przez tą stronę, ale jak mam firmę i np. pobiorę jakieś zaświadczenia do banku, dla klienta lub o dotację, to raczej nie chciałbym, aby na takim dokumencie widniał mój nick w postaci 'dupadupa'. To mało profesjonalne. To tak samo jak z adresem email - możesz mieć dowolny adres, ale raczej większość osób zwraca uwagę na postać adresu jeśli wykorzystuje go do celów innych niż prywatnych.

Szkoda, że w telewizji nie mówią o tym systemie - lepiej pogadać o tym co się nie udało, że nie wybudowali jakiejś drogi, albo że kogoś zabili - to są ciekawsze tematy dla telewizji. Stąd może małe zainteresowanie, bo ludzie nie wiedzą. Ja jestem zadowolony, że takie rozwiązanie powstało, tylko jeszcze mało informacji na ten temat. W tym artykule właściwie też nie powiedziano, co tam można załatwić. Firmę już mam, więc drugi raz na razie nie będę jej zakładał :)
~magmac
Też uważam, że narzędzie powinno być "reklamowane". W obecnej chwili większość obywateli po prostu o nim nie wie, a na pewno są tacy którzy chętnie skorzystają z możliwości kontaktu elektronicznego z urzędami.
~uhh
co komu do tego czy moj login bedzie glupkowaty.. jak chce to nadam sobie urzad_to_zlodzieje i itak beda musieli mnie obsluzyc.

po ch.. redaktor pisze takie farmazony
~gr
Redaktor akurat ma rację. A ty "uhh", dziecino droga, uswiadom sobie, że żądając jakiegoś papierka i podpisując się urzad_to_zlodzieje@x.pl dostaniesz w ostatnim z możliwych terminów wymijającą odpowiedź od spadaj_palancie@gov.pl.
Przynajmniej ja bym chamowi tak odpowiedział.
~UHH
a co komu do tego czy mój login to imie.nazwisko czy np. urzad_to_zlodziej

po ch.. redaktor pisze takie farmazony
~UHH
a co komu do tego czy mój login to imie.nazwisko czy np. urzad_to_zlodziej

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki