Produkcja przemysłowa wzrosła najmocniej od 5 lat

Styczeń przyniósł długo oczekiwane ożywienie produkcji przemysłowej w Polsce. Wartość produkcji sprzedanej przemysłu była o 9,0% wyższa niż rok wcześniej – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Dane były lepsze od oczekiwań i był to najwyższy wzrost produkcji w ujęciu rocznym od stycznia 2012 roku. Ekonomiści spodziewali się dynamiki produkcji na poziomie  -3,4% mdm i 7,8% rdr. W grudniu produkcja zmalała o 4,3% względem listopada i była o 2,3% wyższa niż rok wcześniej.

(Bankier.pl)

Na tak dobry wynik w znacznym stopniu wpływ miały czynniki kalendarzowe – w styczniu 2017 roku mieliśmy o dwa więcej dni robocze więcej niż rok wcześniej. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym dynamika produkcji przemysłowej wyniosła 0,2% mdm i 4,1% rdr.

Wart odnotowania jest pierwszy od ponad roku dodatni odczyt dynamiki produkcji budowlano-montażowej. W styczniu obroty budowlańców były o 2,1% wyższe niż w styczniu 2016 roku. Jednakże po wyeliminowaniu czynników sezonowych wynik budownictwa już nie wyglądał tak dobrze i wyniósł 1,4% mdm i -2,6% rdr.

Wzrost produkcji zaobserwowano w 30 spośród 34 działów. Najlepiej radzili sobie producenci „pozostałego sprzętu transportowego (+30% rdr), wyrobów farmaceutycznych (+22,1%) i metali (+16,8%). Tradycyjnie już listę branż notujących spadek produkcji otwiera górnictwo węgla kamiennego i brunatnego (-9,1% rdr). Regres odnotowano także w produkcji napojów (-2,7% rdr) oraz urządzeń elektrycznych (-1,7%).

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 12 ~towBalcerek

donald powróci z Brukseli i polakom wpierdzieli ... gospodarkę schłodzi byśmy wszyscy byli piękni i młodzi

! Odpowiedz
12 1 ~donald

niedługo spadnie zgodnie z zasada co szybko rośnie musi poszybować w dół

! Odpowiedz
1 8 ~edq

Nie te czasy.

! Odpowiedz
13 1 ~dr2eko

i fajnie - jak jesteś emerytem to dostaniesz 10 zł minus inflacja ; jeśli jeszcze nie jesteś to twoi rodzice tyle dostaną - a może "w tyle"

! Odpowiedz
5 10 ~KOD

Eeeeh,nasza frustracja sięga szczytów.Moze ktoś zaproponuje o co tu powrzeszczeć na ulicach?!?!?!

! Odpowiedz
4 12 ~mca

...bo niestety produkcja przemysłowa w Polsce to nie to samo co produkcja polska czyli Made In Poland

! Odpowiedz
1 17 ~md

No i co z tego? Jesteśmy fabryką dla lewusów z Niemiec i innych krajów EU, w których nie ma chętnych do pracy i dobrze na tym wychodzimy. Tłuczmy na tym kapitał póki się da!

! Odpowiedz
0 10 ~Ad odpowiada ~md

Ważne aby ten kapitał później mądrze wykorzystać. Na rozwój rodzimych firm a nie na spekulacje.

! Odpowiedz
17 4 ~mca

Dobrze że napisali "...produkcja przemysłowa w Polsce..." bo w Polsce niczego się od lat nie wytwarza niczego poważnego chyba że debilne przepisy no i od czasu jakaś afera wyskoczy

! Odpowiedz
0 5 ~abc

a ten dalej swoje

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl