REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą darmowe leki dla seniorów i nowelę Karty Nauczyciela

2016-05-04 17:51
publikacja
2016-05-04 17:51
Dodaj Bankier.pl w Google

Prezydent podpisał w środę nowelę ustawy, zgodnie z którą każdy, kto ukończył 75. rok życia, bez względu na status materialny, będzie miał prawo do bezpłatnych leków znajdujących się na wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia.

fot. JERZY DUDEK / / FORUM

Zgodnie z nowelą ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych osoby po 75. roku życia będą miały prawo do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które będą wymienione w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia.

Pierwszy taki wykaz minister ma ustalić najpóźniej do 1 września br. Oznacza to, że od września seniorzy będą mogli korzystać z bezpłatnych leków znajdujących się na liście.

W wykazie tym mają znaleźć się w szczególności medykamenty związane z leczeniem chorób wieku podeszłego.

Bezpłatne leki będą mogli pacjentowi przepisywać: lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (wskazany w deklaracji wyboru) oraz niektóre pielęgniarki POZ. Przepisywać je będą też mogli lekarze posiadający prawo wykonywania zawodu, którzy zaprzestali wykonywania zawodu i wystawili receptę dla siebie lub członków najbliższej rodziny.

Wakacje na giełdzie

W uzasadnieniu projektu ustawy wskazano, że skutki gospodarcze nowelizacji "można określić jako pozytywne". Z jednej strony zostaną zwiększone wydatki publiczne, z drugiej jednak poprawią się stan zdrowia i jakość życia osób starszych, a także ograniczone zostaną koszty hospitalizacji wynikające z braku przyjmowania przepisanych leków.

Założono, że w latach 2016-2025 maksymalny limit wydatków z budżetu państwa, będących konsekwencją wejścia ustawy w życie, wyniesie prawie 8,3 mld zł. W 2016 r. koszt funkcjonowania ustawy określono na 125 mln zł.

W związku ze zwiększającą się liczbą osób starszych oraz z potencjalnym poszerzaniem wykazu leków założono stopniowy wzrost kwoty refundacji o ok. 15 proc. rocznie w ciągu kolejnych 6-7 lat, a następnie spowolnienie tego wzrostu do ok. 6 proc.

W sytuacji, gdy wydatki z budżetu państwa przekroczą po pierwszym kwartale danego roku 25 proc. limitu przewidzianego na ten rok, minister zdrowia "wdraża mechanizm korygujący", polegający na zmianie wykazu bezpłatnych medykamentów.

Ustawa wejdzie w życie zasadniczo po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Prezydent podpisał nowelę Karty Nauczyciela m.in. dotyczącą godzin karcianych

Prezydent podpisał w środę nowelizację Karty Nauczyciela, która zakłada likwidację tzw. godzin karcianych i zawiera nowe regulacje dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli, m.in. rozszerza na wszystkich wymóg niekaralności.

Zgodnie z nowelizacją, tzw. godziny karciane zostaną zlikwidowane od 1 września 2016 r. "Godziny karciane" (nazwa zwyczajowa podchodzi od nazwy ustawy Karta Nauczyciela) to w przypadku nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów dwie godziny w tygodniu, a w przypadku nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych jedna godzina, które każdy nauczyciel, niezależnie od swego pensum dydaktycznego, czyli obowiązkowego wymiaru lekcji, musi poświęcić na zajęcia pozalekcyjne. Za prowadzenie zajęć w ramach godzin karcianych nauczyciele nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia.

Likwidacja godzin karcianych była zapowiadana przez PiS w kampanii wyborczej, a także w expose przez premier Beatę Szydło.

"Nałożenie na wszystkich nauczycieli obowiązku prowadzenia zajęć odpowiednio w wymiarze dwóch lub jednej godziny okazało się nieracjonalne z punktu widzenia organizacji pracy szkoły oraz mogło generować poczucie niesprawiedliwości wśród nauczycieli ze względu na rozgraniczenie liczby zajęć. Ponadto narzucana nauczycielom sztywna liczba godzin do wypracowania nie zawsze była wykorzystywana zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami uczniów" - napisano w uzasadnieniu do projektu nowelizacji.

Nowelizacja wprowadza również zmiany dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli. Zgodnie z nimi m.in. stworzony ma zostać centralny rejestr orzeczeń dyscyplinarnych wobec nauczycieli, w którym będą gromadzone dane o nauczycielach prawomocnie ukaranych wydaleniem z zawodu nauczycielskiego lub zwolnieniem z pracy z zakazem pracy w zawodzie nauczycielskim w okresie 3 lat od ukarania oraz o nauczycielach zawieszonych w pełnieniu obowiązków.

Zgodnie z nowelą wszyscy nauczyciele zostają objęci przepisami o odpowiedzialności dyscyplinarnej. Na wszystkich rozszerzony zostaje też wymóg niekaralności. Nowe regulacje mają uniemożliwić zatrudnienie w przedszkolu, szkole lub innej placówce oświatowej jako nauczyciela osoby, która nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych i nie korzysta z praw publicznych.

Zapis dotyczy także osoby, przeciwko której toczy się postępowanie karne lub dyscyplinarne, a także ukaranej za przestępstwo umyślne lub niemającej odpowiednich kwalifikacji do zajmowania danego stanowiska. W praktyce nauczyciel przed zatrudnieniem w placówce oświatowej będzie musiał przedstawić jej dyrektorowi m.in. informację z centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych i zaświadczenie o niekaralności, na podstawie informacji z Krajowego Rejestru Karnego.

Dotąd przepisy dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej i wymogu niekaralności nie obejmują nauczycieli zatrudnionych w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego oraz niepublicznych przedszkolach, szkołach i placówkach zatrudnionych w wymiarze niższym niż połowa obowiązkowego wymiaru zajęć.

W nowelizacji znalazły się również zapisy, które ułatwią planowanie i wypłacanie jednorazowej gratyfikacji pieniężnej nauczycielom, którym minister edukacji przyzna tytuł honorowego profesora oświaty.

(PAP)

bos/ dym/ je/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (36)

dodaj komentarz
~Elzbieta
A gdzie przepis jubileusz po 45 latach w szkole? ??
~Aaaaaf
Etat to 18 godzin . I uwierzcie , nie mowi sie przez mikrofon , głos zdarty .
~Edka
Nikt za darmo pracować nie bedzie
~dayt
W nocy czy normalnie w dzień?
~Renata
Przyjdź, popracuj w szkole, a potem sie wymadrzaj. Nie wiesz nic na temat pracy nauczycieli. Nie wiesz zapewnie, ze oprocz pracy "przy tablicy" , są godziny przewidziane w statucie na inne zajęcia wpisane bezwzglednie w zawod nauczyciela np. rady pedagogiczne, konsultacje i zebraniaz rodzicami, dyzury na dyskotekach organizowanych Przyjdź, popracuj w szkole, a potem sie wymadrzaj. Nie wiesz nic na temat pracy nauczycieli. Nie wiesz zapewnie, ze oprocz pracy "przy tablicy" , są godziny przewidziane w statucie na inne zajęcia wpisane bezwzglednie w zawod nauczyciela np. rady pedagogiczne, konsultacje i zebraniaz rodzicami, dyzury na dyskotekach organizowanych dla dzieci, doskonalenie zawodowe itp. Min. lekarz czy sędzia, tez nie pracują z pacjentem czy z wezwanym do Sądu przez 40 godz., część etatu maja przewidziane min. na przygotowanie sie do sprawy, przejrzenie akt, wypelnianie papierkow itp. Na początku wiedza- a potem przywilej wypowiadania sie na forum.
~ted
Prezydent podpisał nowelę Karty Nauczyciela m.in. dotyczącą godzin karcianych - Strasznie głupi pomysł.. teraz przynajmniej nauczyciele prowadzili tz,. zajęcia wyrównawcze, któe były bardzo pomocne dla dzieci.. Jestem pewnien że juz nie będą musieli tego prowadzić, niestety ze szkodą dla dzeci..
~Kasia
A kiedy podpisze ustawę o obniżeniu wieku emerytalnego przecież obiecał?
~autor
Skandalem jest to, że pozostawił tak wyzyskujący, nieludzko długi 18h tydzień pracy. Nauczyciele nadal będą traktowani gorzej niż zwierzęta, bo kto to widział by pracować aż tyle godzin. I do tego te przerwy, tak skandalicznie krótkie jak wakacje, nie mówiąc już o feriach, rekolekcjach, świętach itd. I tylko rok urlopu na poratowanie Skandalem jest to, że pozostawił tak wyzyskujący, nieludzko długi 18h tydzień pracy. Nauczyciele nadal będą traktowani gorzej niż zwierzęta, bo kto to widział by pracować aż tyle godzin. I do tego te przerwy, tak skandalicznie krótkie jak wakacje, nie mówiąc już o feriach, rekolekcjach, świętach itd. I tylko rok urlopu na poratowanie zdrowia. Jak tak można, choćby godzinę (z tych 18) skrócili z 45 do 30.

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki