REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Prezydent Zełenski podpisał dekrety o przedłużeniu stanu wojennego i mobilizacji

2022-05-18 17:48
publikacja
2022-05-18 17:48
Prezydent Zełenski podpisał dekrety o przedłużeniu stanu wojennego i mobilizacji
Prezydent Zełenski podpisał dekrety o przedłużeniu stanu wojennego i mobilizacji
fot. Ukraine Presidency/Ukraine Presi / / ZUMA Press

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w środę dekrety o przedłużeniu o 90 dni stanu wojennego w państwie i powszechnej mobilizacji. Skierował też do Rady Najwyższej (parlamentu) odpowiednie projekty ustaw.

"W związku z przedłużającą się, prowadzoną na szeroką skalę, agresją zbrojną Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, postanawiam - w oparciu o propozycję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy - przedłużyć termin stanu wojennego w kraju od godz. 5.30 w dniu 25 maja 2022 roku, na okres 90 dni" - głosi dekret opublikowany na stronie internetowej Rady Najwyższej.

W dekrecie o przedłużeniu mobilizacji również Zełenski wskazał termin 90 dni, od 25 maja br.

Powszechną mobilizację ogłoszono na Ukrainie 25 lutego, dzień po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej, która trwa już 84 dni. Stan wojenny wprowadzono 24 lutego na miesiąc i później przedłużono jego obowiązywanie.

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego nad ranem z trzech kierunków: od południa z Krymu, od północy z Białorusi oraz od północnego wschodu z obwodu biełgorodzkiego. Rosyjski przywódca Władimir Putin oświadczył wówczas, że celem inwazji jest "demilitaryzacja" i "denazyfikacja" Ukrainy. (PAP)

ope/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (1)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Coś kiepsko ta mobilizacja idzie, jak po ulicach polskich miast chodzi tysiące potencjalnych poborowych obywateli Ukrainy. Czy oni nie mają obowiązku wracać i bronić ojczyzny? Mają, ale nie chcą. Wypisanie się z rejestru kosztuje ... 50 dolarów. Poza tym po zniesieniu cła, na granicy polsko-ukraińskiej kilometrowe kolejki. To Ukraińcy Coś kiepsko ta mobilizacja idzie, jak po ulicach polskich miast chodzi tysiące potencjalnych poborowych obywateli Ukrainy. Czy oni nie mają obowiązku wracać i bronić ojczyzny? Mają, ale nie chcą. Wypisanie się z rejestru kosztuje ... 50 dolarów. Poza tym po zniesieniu cła, na granicy polsko-ukraińskiej kilometrowe kolejki. To Ukraińcy ściągają na potęgę używane samochody z zachodu. Kto ich wypuścił z kraju Panie Zelensky?? Skoro obywatele sami nie chcą bronić swojego kraju, to dlaczego wymuszacie pomoc innych krajów? My mamy za Was ginąć?

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki