REKLAMA

Prezydent Tajwanu jedzie do USA. Nie baczy na groźby odwetu ze strony Chin

2023-03-29 09:54
publikacja
2023-03-29 09:54

Zewnętrzna presja nie powstrzyma Tajwanu przed kontaktami ze światem – oświadczyła w środę prezydent Caj Ing-wen przed wylotem do USA. Komunistyczne władze Chin zagroziły odwetem, jeśli spotka się tam ona ze spikerem Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym.

Prezydent Tajwanu jedzie do USA. Nie baczy na groźby odwetu ze strony Chin
Prezydent Tajwanu jedzie do USA. Nie baczy na groźby odwetu ze strony Chin
fot. ANDRES MARTINEZ CASARES / / Reuters

Pekin uznaje Tajwan za część ChRL i dąży do przejęcia nad nim kontroli. Chińskie władze wielokrotnie ostrzegały amerykańskich urzędników, aby nie spotykali się z Caj, bo byłoby to ich zdaniem oznaką poparcia dla niezależności Tajwanu.

W ubiegłym roku chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza przeprowadziła manewry wokół Tajwanu na bezprecedensową skalę, co Pekin określał jako odwet za wizytę ówczesnej spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej.

Zgodnie z zapowiedziami Caj odwiedzi w nadchodzących dniach Gwatemalę i Belize – jedyne kraje Ameryki Środkowej, które utrzymują formalne stosunki dyplomatyczne z Tajwanem. W drodze przewidziano międzylądowanie jej samolotu w Nowym Jorku, a później w Los Angeles.

Choć nie zostało to formalnie potwierdzone, spodziewane jest jej spotkanie z McCarthym w Kalifornii – podała agencja Reutera.

„Zewnętrzna presja nie osłabi naszej determinacji wychodzenia do świata” - oświadczyła Caj przed wylotem z lotniska w Taoyuanie, odnosząc się do gróźb ze strony Chin.

„Jesteśmy spokojni i pewni siebie, nigdy nie ustąpimy ani nie będziemy prowokować. Tajwan będzie pewnie kroczył drogą wolności i demokracji, i wychodził do świata. Choć droga jest wyboista, Tajwan nie jest sam” – zaznaczyła.

Wcześniej w środę rzeczniczka państwowego chińskiego biura ds. Tajwanu Zhu Fenglian oceniła, że przejazdy tranzytowe Caj przez USA służą jej spotkaniom z amerykańskimi urzędnikami i Kongresmenami.

„Jeśli skontaktuje się ze spikerem Izby Reprezentantów McCarthym, będzie to kolejna prowokacja naruszająca zasadę jednych Chin, szkodząca suwerenności i integralności terytorialnej Chin oraz niszcząca pokój i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej” – powiedziała Zhu.

„Mocno się temu sprzeciwiamy i zdecydowanie podejmiemy środki, by stanowczo odpowiedzieć” – dodała rzeczniczka chińskiego biura ds. Tajwanu.

Tajwan jest jedną z kluczowych kwestii spornych w coraz bardziej napiętych relacjach Chin z USA, które zdaniem niektórych komentatorów pogorszyły się już do najniższego poziomu od normalizacji stosunków w 1979 roku. Waszyngton nie utrzymuje formalnych relacji dyplomatycznych z Tajpej, ale amerykańskie prawo nakazuje pomoc Tajwanowi w samoobronie.(PAP)

anb/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki