Prezes ZMP: Podwyższenie kwoty wolnej od podatku może zablokować rozwój

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku, bez odciążenia samorządów z finansowych konsekwencji tych zmian, zablokuje rozwój Polski - uważa prezes Związku Miast Polskich (ZMP) Zygmunt Frankiewicz. Według niego jednym z rozwiązań byłoby refundowanie samorządom poniesionych strat.

Prezes ZMP: Podwyższenie kwoty wolnej od podatku może zablokować rozwój
Prezes ZMP: Podwyższenie kwoty wolnej od podatku może zablokować rozwój (fot. Igor Smirnow/Gazeta Polska / FORUM)

Podczas piątkowej konferencji prasowej w Dąbrowie Górniczej, kończącej dwudniowe obrady Zgromadzenia Ogólnego ZMP, Frankiewicz, który jest także prezydentem Gliwic, planowane podwyższenie kwoty wolnej od podatku uznał za jeden z najbardziej niepokojących sygnałów dla samorządów.

Jak mówił, ta zmiana wskazuje na inną politykę fiskalną. Te sprawy społeczne, które w ten sposób chce się załatwić, w połowie mniej więcej byłyby sfinansowane z pieniędzy samorządu terytorialnego - dodał.

Według niego, podwyższenie kwoty wolnej spowoduje po stronie samorządów wyłom finansowy, który jest szacowany na około 8 mld zł. My oczywiście jesteśmy za obniżaniem podatków, ale za tym najlepiej jakby zaszło zdjęcie z samorządów jakichś zadań, bo zadań nam nie ubywa, ubywa pieniędzy - zaznaczył.

W opinii prezesa, rozwiązaniem mogłaby być pełna refundacja strat. Jeżeli tej refundacji nie będzie to szacujemy, że około połowy samorządów będzie miało zerową nadwyżkę operacyjną, czyli żadnych pieniędzy, które zostaną po zapłaceniu bieżących wydatków - podkreślił.

W takiej sytuacji zostanie zablokowany rozwój w Polsce na dużą skalę, dlatego że ten rozwój w większości odbywa się poprzez aktywność samorządów. Szacuje się, że około 80-85 proc. publicznych inwestycji w Polsce przechodzi przez samorządy - dodał Frankiewicz.

W zeszłym miesiącu minister rozwoju Mateusz Morawiecki powiedział, że kwota wolna od podatku powinna być podnoszona stopniowo.

Kwota wolna wzrośnie, ale i tak za to zapłacimy

Kwota wolna wzrośnie, ale i tak za to zapłacimy

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł to konieczność nałożona na rząd przez Trybunał Konstytucyjny. PiS śpieszy się i chce podwyższyć ją już od stycznia 2016 roku. Ma ona wynieść 8 tys. zł, czyli 2,5 krotnie więcej niż obecnie. Od 2009 roku kwota wolna od podatku w Polsce wynosi 3091 zł, rok wcześniej było to o 2 złote mniej - pisze Łukasz Piechowiak.

Podczas odbywającego się w czwartek i piątek w Dąbrowie Górniczej Zgromadzenia Ogólnego ZMP przyjęto stanowiska dotyczące najpilniejszych z perspektywy samorządów spraw. Jedno z nich dotyczyło konsolidacji podatku VAT w gminach. Według samorządowców, niektóre zapisy projektu ustawy o zasadach rozliczeń w podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków europejskich przez samorządy są sprzeczne z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE. Orzeczenie to wskazuje, że jeśli zmiany w rozliczeniach następują w wyniku błędnych, niezgodnych z dyrektywą przepisów ustawowych, wyroki TS muszą być interpretowane na korzyść podatnika, który nie ponosi winy za wadliwe przepisy prawne - podkreślili.

We wrześniu 2015 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok w sprawie gminy Wrocław przeciwko resortowi finansów, który dotyczył statusu gminnych jednostek budżetowych jako podatników podatku VAT. Trybunał uznał, iż gminne jednostki budżetowe nie mogą być uznane za podatników podatku od wartości dodanej, ponieważ nie spełniają kryterium samodzielności przewidzianego w tym przepisie. Trybunał tym samym potwierdził stanowisko zaprezentowane wcześniej przez Naczelny Sąd Administracyjny z 2013 r.

W przyjętym w piątek stanowisku ZMP zgłosili też postulaty dotyczące m.in. konieczności doprecyzowania przepisów dotyczących sposobu rozliczania podatku VAT przez zakłady budżetowe i uzyskania odpowiedzi na pytanie, czy podatek VAT jest wydatkiem, czy też pomniejszeniem dochodu.(PAP)

kon/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~A_KU_KU

samorządy mają wielkie przerosty zatrudnienia a poza tym mogłyby też wskazać pola do odbiurokratyzowania życia publicznego najlepszym przykładem jest tzw. ustawa śmieciowa , wywóz śmieci podrożał mimo iż odbywa się rzadziej po przejęciu tego zadania przez samorządy - oczywiście nie zrobiło się czyściej ale znacznie brudniej !

! Odpowiedz
0 1 ~Dżejms

Czyściej robi się w portfelach - czyli skutki są.

! Odpowiedz
0 4 ~Dżejms

Zablokuje rozwój biurw ale będzie sprzyjać rodzinie. Wybierajcie co wolcie - rodzinę czy biurwy.

! Odpowiedz
2 6 ~mkop

Co on piepszy. Kwota wolna to większa podaż pieniądza, a więc wzrost popytu. Takie brednie to tylko Balcerowicz I Gronkiewicz tworzyli.

! Odpowiedz
2 14 ~111

Komunista !!! a od dawna wiadomo, że komuniscie to nie Polacy !!!

! Odpowiedz
0 11 ~Obserwator

Frankiewicz - to ten, co zlikwidował linię tramwajową w Gliwicach i pozostawił w mieście tylko smrodzące autobusy?

! Odpowiedz
2 18 ~Aleks

A 500plus nie zablokuje rozwoju????????????? :)

! Odpowiedz
0 21 ~uj

Rozwój oparty na wyzysku

! Odpowiedz
1 30 ~polak2

Bidoki? najpierw płakali o Fotoradary teraz o nasze podatki. I tak Urzędnicy wiedzą co dla ludzi dobre.Widać ze ON stary Komunista

! Odpowiedz
6 31 ~icek

Czas rządów Platformy,przyniósł niespotykaną w innych krajach skalę korupcji i zwykłego,pospolitego złodziejstwa.Społeczeństwo zostało okradzione na miliardy złotych,które z budżetu zostały wyprowadzone za pomocą różnych złodziejskich machinacji.Okradziono nawet zmarłych,zabierając połowę zasiłku pogrzebowego, przez co rodziny zostały pozbawione możliwości godziwego Ich pochówku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil