REKLAMA

URE nie zatwierdził podwyżek cen prądu dla gospodarstw domowych

2022-12-07 07:44, akt.2022-12-07 10:46
publikacja
2022-12-07 07:44
aktualizacja
2022-12-07 10:46

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki odmówił spółkom Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót zatwierdzenia zmiany taryf dla odbiorców w gospodarstwach domowych na 2022 r. Jak wynika z opublikowanych decyzji regulatora, Prezes URE uznał, że wnioski nie spełniają wymagań ustawy.

URE nie zatwierdził podwyżek cen prądu dla gospodarstw domowych
URE nie zatwierdził podwyżek cen prądu dla gospodarstw domowych
fot. Andrzej Rostek / / Shutterstock

W decyzjach regulator ocenił, że wnioski przedsiębiorstw nie spełniały wymagań z art. 44-46 ustawy Prawo energetyczne. Zapisy te zawierają wytyczne do kalkulacji taryf, tak aby zapewniały pokrycie uzasadnionych kosztów działalności przy jednoczesnej ochronie interesów odbiorców przed nieuzasadnionym poziomem cen i stawek opłat. Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót to trzech z czterech tzw. sprzedawców z urzędu, którym Prezes URE zatwierdza taryfy na sprzedaż energii do odbiorców w grupie taryfowej G - gospodarstw domowych.

Wnioski o korektę tegorocznych taryf trzech sprzedawców trafiły do URE w lipcu br., po ich analizie regulator poprosił spółki o złożenie dodatkowych wyjaśnień. Prezes URE Rafał Gawin wyjaśniał wtedy, że sprzedawcy uzasadniali wnioski o zmianę taryf m.in. zwiększonym zapotrzebowaniem na energię przez klientów końcowych, m.in. z powodu napływu uchodźców z Ukrainy.

Równolegle URE prowadzi postępowania ws. taryf sprzedawców z urzędu na 2023 r. Jak przypominał ostatnio prezes Gawin, w przyszłym roku rozliczenia za energię będą do pewnego limitu zużycia na poziomie roku 2022 r., a po przekroczeniu limitu stosowana będzie cena wprost określona w ustawie.(PAP)

wkr/ pad/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
tomkooo
czyli co, bedziemy bezposrednio z budzetu tym firmom doplacac, czy przerzuca koszty na przedsiebiorstwa i zaplacimy bankructwami i podwyzkami cen w sklepach ?
krull
A może tylko zmiejszy to kolosalne zyski firm energetycznych?
emulgator odpowiada krull
to są pisie firmy. Zyskami dzielą sie miedzy sobą. A ty oglądasz ten teatrzyk i podniecasz sie że rząd cie chroni :-))))
szprotkafinansjery
"czyli co, bedziemy bezposrednio z budzetu tym firmom doplacac, czy przerzuca koszty na przedsiebiorstwa"

Why not both? :P
zoomek
marże koncernów energetycznych wzrosły chyba 5ciokrotnie
szalom

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki