REKLAMA
WEBINAR

Prezes PKO BP: Druga fala ekonomiczna może uderzyć w gospodarkę

2020-09-09 20:59
publikacja
2020-09-09 20:59

Rok 2020 zakończymy spadkiem PKB w okolicach 3-4 proc.; później być może będzie druga fala ekonomiczna związana z problemami innych krajów i ona może uderzyć w gospodarkę - ocenił prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło. Dodał, że polskie firmy wykazały się w kryzysie pandemii dużą elastycznością.

Prezes PKO BP: Druga fala ekonomiczna może uderzyć w gospodarkę
Prezes PKO BP: Druga fala ekonomiczna może uderzyć w gospodarkę
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Prezes PKO BP uczestniczył w środowym panelu Forum Ekonomicznego 2020 "Krajowe mega inwestycje szansą na rozwój państwa".

"Patrząc na stan polskiej gospodarki, jestem osobiście bardzo optymistycznie nastawiony" - powiedział Jagiełło odnosząc się do kryzysu wywołanego koronawirusem.

Reklama

Jak dodał, dane o stanie naszej gospodarki to informacje pozytywne. "Polskie firmy wykazały się znowu, po raz kolejny, taką dużą elastycznością, zręcznością, sprytem" - ocenił Jagiełło. Wskazał, że przez 30 lat "fantastycznie radziliśmy sobie w warunkach wzrostu gospodarczego".

Szef PKO BP uznał, że jest to "wielki sukces polskich przedsiębiorców, ponieważ to one są siłą napędową polskiej gospodarki". "Ale też patrząc przez wszystkie polskie rządy, które mieliśmy przez te 30 lat - od prawa, do lewa, poprzez środek - one wszystkie zdały egzamin" - przyznał.

Według prezesa banku kryzys wywołany koronawirusem może być też szansą na rozwój. "Na każde zagrożenie zawsze można popatrzeć z drugiej strony: czy to jest szansa. Będą się zmieniały kwestie drażliwości poszczególnych dyscyplin gospodarki. I trzeba znowu się wykazać sprytem, odwagą, czasami brawurą, żeby wygrać tę konkurencję z innymi krajami" - wskazał Jagiełło, który w kryzysie upatruje szansę na przyciągnięcie firm z zewnątrz.

"Jesteśmy w trakcie kryzysu wywołanego COVID-em. Ta kolejna faza kohabitacji z koronawirusem będzie polegała na tym - wydaje mi się - że nie będzie żadnego totalnego lockdownu. Państwa, Polska również, pójdą w taki proces bardzo lokalnego zarządzania kryzysami związanymi z ogniskami koronawirusa. Nie sądzę, że będzie to, co było powszechne na całym świecie - że pójdziemy w totalne zamknięcie gospodarki znane nam z kwietnia" - uważa Jagiełło.

"Pewnie rok 2020 zakończymy spadkiem PKB w okolicach 3-4 proc. Później, być może będzie druga fala, taka ekonomiczna, która uderzy w gospodarkę, a związana ona będzie z problemami innych krajów Europy i na świecie" - powiedział. Jego zdaniem, w zależności od łańcucha dostaw i połączenia ekonomicznego, będzie to różnie wyglądało.

Jak mówił, najważniejszym partnerem Polski jest niemiecka gospodarka. "W przeszłości mieliśmy taką dobrą korelację, że plus minus wzrost PKB w Polsce był 2-2,5 proc. wyższy niż w Niemczech. Teraz ta korelacja jest troszkę inna. Polska gospodarka jest (...) pierwszą pochodną gospodarki niemieckiej w Europie i im lepiej w Niemczech, tym lepiej u nas, a im gorzej w Niemczech, tym gorzej na Słowacji i w Czechach" - powiedział. Dodał, że te kraje są jeszcze silniej związane.

autor: Aneta Oksiuta

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (42)

dodaj komentarz
specjalnie_zarejestrowany2
Po co ten system komentarzy? Jeden pisowski bot generuje komentarze, inne pisowskie boty generują polubienia. Artykuły przedrukowywane z pap-pis-fake-news bez żadnej weryfikacji faktów.
prezes_jan
Zbyszek Jagiełło naprawdę umie się ustawić. Był prezesem PKO za Platformy i dalej jest za czasów PiSu.
jes
Nieważne co powiedział, ważne ze po linii partii to może się jeszcze utrzyma.
kkk1111
Cholewka to ja chyba w innej Polsce jestem bo poza wzrostem cen i opłat to żadnego wzrostu nie odczułem
ajmagik
Facet, który bierze za niewykorzystany /rzekomo/ urlop 880 tys. nie jest dla mnie wiarygodny, nawet jak jest przyjacielem premiera, a może zwłaszcza. W PKO BP dzieję się bardzo złe dla klientów rzeczy, zatrudnia się tam wiele bardzo niekompetentnych ludzi, zatem prezes wcale nie jest dobrym prezesem a umiłowanym przez władców z PiS,Facet, który bierze za niewykorzystany /rzekomo/ urlop 880 tys. nie jest dla mnie wiarygodny, nawet jak jest przyjacielem premiera, a może zwłaszcza. W PKO BP dzieję się bardzo złe dla klientów rzeczy, zatrudnia się tam wiele bardzo niekompetentnych ludzi, zatem prezes wcale nie jest dobrym prezesem a umiłowanym przez władców z PiS, a wcześniej innych też. Bank klienta nie chroni, zaleceń KNF i RF nie przestrzega, klienta traktuje jak śmiecia. Taki nowoczesny jest... .
anna_domagalczyk
Analiza matematyczna według PIS:
"Polska gospodarka jest (...) pierwszą pochodną gospodarki niemieckiej w Europie i im lepiej w Niemczech, tym lepiej u nas, a im gorzej w Niemczech, tym gorzej na Słowacji i w Czechach"
Niczego śmieszniejszego już dziś matematycy nie przeczytają LOL
meryt
anna_domagalczyk ""Polska gospodarka jest (...) pierwszą pochodną gospodarki niemieckiej w Europie i im lepiej w Niemczech, tym lepiej u nas"

W Niemczech lepiej jest: Wzrost długu publicznego Niemiec +15,8% PKB. W cenach bieżących spadek PKB DE -3,9%. A w Polsce wzrost PKB o 0,8%. (ceny bieżące).


+15,
anna_domagalczyk ""Polska gospodarka jest (...) pierwszą pochodną gospodarki niemieckiej w Europie i im lepiej w Niemczech, tym lepiej u nas"

W Niemczech lepiej jest: Wzrost długu publicznego Niemiec +15,8% PKB. W cenach bieżących spadek PKB DE -3,9%. A w Polsce wzrost PKB o 0,8%. (ceny bieżące).


+15,8% PKB Niemiec.
"Według kwietniowych prognoz Komisji Europejskiej (KE) dług sektora GG wyniesie na koniec 2020 roku... Niemiec 75,6" Niemcy 59.8% PKB (2019)

W cenach bieżących spadek PKB DE -3,9%, wzrost PKB PL 0,8%. (******)
4 678 mld Euro, PKB DE 2019, 4494 mld Euro (przy inflacji 2%) *****
1 800 mld zł, PKB 2015; 877 mld zł Dług*
2 273 mld zł, PKB 2019; 990 mld zł Dług*
2 291 mld zł, PKB 2020**; 1339 mld zł Dług GG*** (******)
2 291 mld zł, PKB 2020**; 1270 mld zł Dług GG**** (******)

*Zadłużenie sektora finansów publicznych ogółem
** 1,033 *0,96 (deflator PKB 100,82)
*** 58,5 proc. PKB ""Według kwietniowych prognoz Komisji Europejskiej (KE) dług sektora GG wyniesie na koniec 2020 roku... Polski 58,5 proc"
**** "Po dodaniu mamy 260 mld zł wydatków z tytułu bezpośredniej i pośredniej walki z Covid-19" - powiedział zapytany, ile długu zaciągniemy w tym roku.(PAP)"
***** "Spadek PKB Niemiec w 2020 roku spowodowany kryzysem związanym z pandemią koronawirusa wyniesie 5,8 proc. i będzie niższy niż prognozowane wcześniej 6,3 proc. - powiedział we wtorek niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier."
****** "Bank Pekao zrewidował prognozę wzrostu gospodarczego Polski na 2020 rok - obecnie spodziewa się spadku o 2,4% w całym roku"
https://bdm.stat.gov.pl/


""Przeciętna inflacja powinna zwiększyć się do 3,3 proc., wobec 2,3 proc. rok wcześniej oraz 2,5 proc. zakładanych w ustawie budżetowej na 2020 r." - dodano." https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rzad-przyjal-projekt-nowelizacji-budzetu-20-z-deficytem-na-poziomie-109-3-mld-zl-7947194.html
jes odpowiada meryt
Wińcej, wińcej CTRL-C i CTRL-V
oorim
z PKO BP zawsze wieje pesymizm i czarnowidztwo.... a na upadek budowlanki czekają już od 5 lat... nie chodzi o to, aby mówić: "jakoś to będzie", albo kreślić inne hurraoptymistyczne prognozy ale oni tam ciągle straszą siebie wzajemnie i cały świat... o budowlance już nic nie mówią, tak im głupio, że tyle razy wieszczyli z PKO BP zawsze wieje pesymizm i czarnowidztwo.... a na upadek budowlanki czekają już od 5 lat... nie chodzi o to, aby mówić: "jakoś to będzie", albo kreślić inne hurraoptymistyczne prognozy ale oni tam ciągle straszą siebie wzajemnie i cały świat... o budowlance już nic nie mówią, tak im głupio, że tyle razy wieszczyli upadek i wstrzymali finansowanie jakiekolwiek... co za ludzie... zwalniać już także zaczęli...
meryt
anna_domagalczyk2020-09-10 08:11
"W Polsce nie będzie lockdownu nawet gdyby połowa ludności wymarła."

anna_domagalczyk2020-09-09 18:38
"Odstaw to co bierzesz. Szkodzi ci."

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki