REKLAMA

Prezes PGNiG: Obniżka cen gazu dla biznesu wynika ze spadków cen na rynku

2022-01-21 19:17
publikacja
2022-01-21 19:17
Prezes PGNiG: Obniżka cen gazu dla biznesu wynika ze spadków cen na rynku
Prezes PGNiG: Obniżka cen gazu dla biznesu wynika ze spadków cen na rynku
/ Lotos

25 proc. obniżka cen gazu dla klientów biznesowych PGNIG Obrót Detaliczny wynikała ze spadku cen na rynku gazu - oświadczył w piątek prezes PGNiG Paweł Majewski.

Cennik PGNiG OD dla odbiorców innych niż taryfowani został obniżony dlatego, że pojawiła się taka możliwość rynkowa - powiedział Majewski w radiu RMF. 14 stycznia największy detaliczny sprzedawca gazu PGNIG OD ogłosił, że do końca lutego obniża ceny w cenniku dla biznesu o 25 proc.

"Cena gazu na giełdach spada, a obniżka za nimi podąża. Jeżeli te ceny dalej będą spadać, to spodziewam się, że ten cennik z jakimś opóźnieniem będzie podążał za notowaniami giełdowymi. Jeśli cena będzie rosła, to pewnie będzie rósł" - stwierdził prezes PGNiG. Jak dodał, cena gazu na rynku dalej jest jednak 4-5 krotnie wyższa niż w ubiegłych latach w tym samym okresie. Podkreślił jednak, że PGNiG na tej obniżce nie traci.

Natomiast klienci objęci taryfą płacą za gaz kilkukrotnie mniej niż koszt jego zakupu - zaznaczył. Wskazał, że stąd konieczność umożliwienia w specjalnej ustawie zrekompensowania PGNiG OD różnicy między rzeczywistym kosztem zakupu gazu, a tym po ile sprzedaje odbiorcom taryfowanym. Do ustawy tej Senat zaproponował poprawki, zajmie się więc nią ponownie Sejm.

Majewski poinformował też, że trwają zabiegi dyplomatyczne w Norwegii, aby można było przenieść norweskie koncesje PGNiG do nowego podmiotu po planowanym przejęciu spółki przez PKN Orlen. "To jest operacja, która na pewno będzie wymagała także zgody norweskiego rządu, norweski rynek wydobycia gazu jest tak skonstruowany, że bez zgody norweskiego rządu nic się nie może wydarzyć" - powiedział. Jak dodał, z tego co wie "takie zabiegi są czynione, żeby umożliwić przejęcie tych koncesji".

Majewski odniósł się też do wtorkowego wystąpienia szefa PO Donalda Tuska, który pytał m.in. "co takiego się dzieje, że w Polsce te podwyżki cen gazu są właściwie największe w Europie, że cena rynkowa gazu w Polsce jest wyższa niż w Niemczech". "To oświadczenie zawiera wiele nieprawd.(...) Jeśli chodzi o stwierdzenie paliwo gazowe jest najdroższe w Polsce, droższe niż w innych krajach Europy - jest to po prostu nieprawda" - oświadczył Majewski.

wkr/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (5)

dodaj komentarz
killgore
Czyli prezes największego polskiego monopolisty przyznaje, że nie ma żadnej strategii zabezpieczania ceny gazu na przyszły rok, tylko o tak kupuje na rynku spotowym? Myślałem, że Suskiego i Sasina nie da się przebić pod względem kompetencji. Myliłem się :)))
ddaamm
Zauważyliście, ze gaz jest coraz mniej energetyczny i płomień jest inny?
Bada to ktoś?

Bo być może złodzieje zamiast 4-5 krotnej podwyzki zrobili 7-krotna poprzez wciśnięcie gorszego produktu.
wic
Złodzieje. Cena w cenniku PGNiG to 800zł z 25% obniżką to 600zł, a gaz na TGE jest po 350zł.
Jak cena rosła to aktualizowali cennik co 7 dni, a teraz zapadli się pod ziemię.
lancealot odpowiada kryzysio
To o tych co ukradli księżyc?

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki