REKLAMA

Prezes KHW: Przyszłość spółki w mocno zmienionej strukturze

2016-10-31 14:41
publikacja
2016-10-31 14:41

Projekt nowego modelu funkcjonowania KHW pozwala wyprowadzić spółkę z bardzo trudnej sytuacji - uważa jej prezes Tomasz Cudny. W liście do załogi prezes napisał o związanych z projektem "radykalnych decyzjach" i "mocno zmienionej strukturze" firmy w przyszłości.

Prezes KHW: Przyszłość spółki w mocno zmienionej strukturze / fot. PHIL NOBLE / FORUM

Chodzi o model funkcjonowania spółki, który - według wcześniejszych informacji - Katowicki Holding Węglowy miał przedstawić do końca października bankom. Ten zestaw rozwiązań ma być podstawą dalszych rozmów i decyzji banków na temat przesunięcia terminów spłaty zobowiązań KHW z tytułu obligacji oraz możliwości ewentualnej redukcji zadłużenia.

Po ubiegłotygodniowym spotkaniu ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, wiceministra Grzegorza Tobiszowskiego, zarządu holdingu oraz związków KHW resort zasygnalizował, że do uzyskania stabilności firmy nie wystarczy dokapitalizowanie i porozumienie z bankami; potrzebne są też inne działania po jej stronie, m.in. w zakresie tempa restrukturyzacji i inwestycji.

W poniedziałkowym liście prezesa KHW do załogi nie znalazły się jeszcze założenia takich działań. Cudny zadeklarował natomiast, że wśród priorytetów przy opracowywaniu restrukturyzacji, jest znalezienie rozwiązań, które zapewnią zatrudnienie maksymalnej ilości pracowników.

Nawiązując w liście do spotkania sprzed tygodnia, prezes przypomniał, że zarząd przedstawił wówczas projekt modelu funkcjonowania KHW, który - według władz spółki - pozwala wyprowadzić spółkę z bardzo trudnej sytuacji.

Zarząd pokazał, jakie radykalne decyzje należy podjąć, by nasza działalność była uzasadniona ekonomiczne. Propozycja ta jest jednym z wielu wariantów. Nad ich wyborem pracuje właściciel. Żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte - zastrzegł w poniedziałek Cudny.

Wskazał, że konkretne decyzje będą następstwem rozwiązania, które wybierze właściciel spółki, czyli Skarb Państwa reprezentowany przez Ministerstwo Energii, a zaakceptują wierzyciele. Przypomniał, że decyzje muszą zapaść do końca bieżącego roku.

W rozmowach dotyczących przyszłości naszej spółki uczestniczą banki, potencjalni inwestorzy oraz przedstawiciele ministerstwa. Wyniki tych rozmów ministrowie obiecali przedstawić podczas kolejnego spotkania z przedstawicielami organizacji związkowych, koło 20 listopada br. - zasygnalizował Cudny.

Czeka nas czas skomplikowanych, niełatwych przekształceń. Niektóre rozwiązania mogą okazać się bardzo trudne do zaakceptowania, zwłaszcza gdy patrzymy na historię firmy i na nasze własne losy związane z konkretnymi kopalniami. Wierzę jednak, że proponowana przez zarząd droga zapewni przyszłość i dalsze funkcjonowanie spółki, choć w mocno zmienionej strukturze - napisał w poniedziałek prezes holdingu.

Wierzymy w skuteczność starań Ministerstwa Energii dla znalezienia najlepszej drogi wyprowadzenia Katowickiego Holdingu Węglowego z katastrofalnej sytuacji, w której znajduje się on obecnie. Staramy się na bieżąco informować załogę (...) o rozwoju sytuacji, o konkretnych decyzjach dotyczących całej spółki - podkreślił Cudny. Przypomniał, że drogą przekazywania tych informacji są comiesięczne spotkania zarządu z przedstawicielami związków.

Według wcześniejszych założeń biznesplanu KHW częścią działań naprawczych ma być kapitałowe zasilenie spółki przez trzech inwestorów: Eneę, Węglokoks i Towarzystwo Finansowe Silesia - kwotą 700 mln zł. W piątek Enea poinformowała o podpisaniu z Węglokoksem i TF Silesia listu intencyjnego wyrażającego wstępne zainteresowanie zaangażowaniem finansowym w KHW.

Enea zastrzegła, że zaangażowanie inwestorów jest uzależnione od spełnienia wielu warunków związanych m.in. z przedstawieniem akceptowalnego biznesplanu i modelu finansowego oraz uzyskaniem wymaganych zgód korporacyjnych. Ostateczne decyzje inwestorzy mają podjąć m.in. po analizie przeprowadzonego badania due diligence oraz po ustaleniu ostatecznego kształtu wszystkich pozostałych uzgodnień.

Tłem negocjacji umowy restrukturyzacyjnej z bankami jest m.in. zadłużenie Holdingu na ponad 1 mld zł z tytułu obligacji. Niedawno strony podpisały tzw. umowę standstill, czyli porozumienie będące wstępem do właściwej umowy restrukturyzacyjnej. W tego typu umowie strony deklarują chęć rozmów na temat restrukturyzacji zadłużenia, a wierzyciele zawieszają wymagalność roszczeń i nie podejmują egzekucji - w przypadku KHW zawieszenie obowiązuje do końca tego roku.

W ub. tygodniu zarząd holdingu poinformował stronę społeczną o zamiarze zawieszenia na trzy lata wszystkich świadczeń nieperiodycznych określonych w Holdingowym Układzie Zbiorowym Pracy. Układ reguluje m.in. zasady wypłaty wszelkich dodatkowych świadczeń, jak nagroda barbórkowa, nagroda roczna (tzw. czternasta pensja), deputat węglowy oraz wiele przysługujących pracownikom dodatków, np. na pomoce szkolne dla dzieci, dojazdy na wakacje itp. Mają też być kontynuowane negocjacje dotyczące zmiany obowiązującego w KHW układu zbiorowego.

Równolegle firma zaczęła nabór wstępnych wniosków pracowników zainteresowanych skorzystaniem ze świadczeń osłonowych po przejściu - wraz z wydzielonym majątkiem holdingu - do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Wiosną tego roku, gdy holding sondował zainteresowanie pracowników świadczeniami osłonowymi, chęć skorzystania z nich wyraziło ok. 1,7 tys. osób, z czego blisko 1,4 tys. to pracownicy deklarujący chęć przejścia na urlopy górnicze.

Teraz zatrudniająca ok. 13,2 tys. osób spółka chce poznać skalę faktycznego zainteresowania i przeprowadzić formalną weryfikację wniosków sprawdzając, czy wszyscy chętni są uprawnieni do takich świadczeń.

W kontekście możliwych opóźnień w osiągnięciu zakładanych efektów inwestycyjnych w kopalniach Murcki-Staszic i Mysłowice-Wesoła Tobiszowski mówił z kolei ostatnio o możliwości przyspieszenia przekazania do SRK katowickiej kopalni Wieczorek i rudzkiej części kopalni Wujek (tzw. ruch Śląsk), a także zmiany przeznaczenia kopalni Wujek z czynnego zakładu w kopalnię szkoleniową i zachowującą historyczne dziedzictwo. Wiceminister zastrzegał, że są to tematy do rozmów ze stroną społeczną, a nie podjęte decyzje.(PAP)

mtb/ akw/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~pegowiec
Jak na razie redukcja działa we wszystkich spółkach węglowy i ani jeden górnik roboty nie stracił. Skąd wy bierzecie takie info? Czesc wiadomo, moze wziać odprawe, cześć poleci za dyscyplinarke ale to głównie bumelanci i cwaniaczki z dozoru co wynosza taile do ringów pod stołem
~Rymer
nawet jesli zatrudnienie bedzie o kilka tysiecy mniejsze to bedzie ono sukcesywnie zmniejszane poprzez odchdozenie emerytów na emerytury - żeby nie było znowu sytuacji ze na kopalniach są setki pracowników z uprawnieniami emerytalnymi co nadal fedruja.
~ciekawski
nikt w KHW nie bedzie górników zwalniał, to zwyczajna propaganda bojówek platformy, które nie wiedza już do czego się przyczepic więc szukaja dziury w całym. Po to jest program ochronny dla górników zeby nikogo nie zwalniac
~Bogin
zauwaz ze jak chcieli w KHW prowadzac jakiegolwiek zmiany to zwąchole pierwsze wychodziły na ulice. To samo dotyczyło stworzenia PGG. Wyplewi sie zwącholi to bedzie lepiej
~inwestor
MY NA HALEMBIE CZEKAMY TYLKO NA URLOPY GORNICZE,, PANIE MINISTRZE - nas z tąd trzeba zabrac zanim cała halemba sie zapali
~jacek
KHW musi przejsc wielka transformacje, nie moga działac w oparciu o zasady sprzed dekady, to samo dotyczy układu zbiorowego pracy, który nie odpowiada dzisiejszemu rynkowi
~kondensator
Ropa się juz nie podniesie. To takie cos jak stracic cnotę i wiarygodność. Ja juz widzę na ulicach jezdżące Tesle. Ostatnio widziałem kombinacje z autem na wodór . Cena 65 000 euro. Jest gdzie się wpasować. Wajcha została przestawiona. Pamietacie Swarzędz. Nie wiem co nie wyszło ale zabrakło u kogos woli i chęci.
~TW-BALBINA
Rabunek Polski w rozkwicie.Związkowe warchoły zacierają klejące łapki.
~czar
Zmieniona struktura, czyli więcej stanowisk dla kolesiow.
~Gornik
Trzeba podnieść płace, przyznać dodatkowe 39 dni płatnego urlopu dla każdego pracownika, wprowadzić wypłatę piętnastek, szesnastek i siedemnastej i zatrudnić jeszcze ze 2000 pociotków i będzie gitara

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki