REKLAMA
WEBINAR

Prezes Glapiński zaszkodził złotemu. Kurs euro w pobliżu 4,60 zł

2022-06-10 09:56
publikacja
2022-06-10 09:56

Niespójne wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego sprawiły, że złoty uległ osłabieniu. Kurs euro ponownie znalazł się w pobliżu 4,60 zł.

Prezes Glapiński zaszkodził złotemu. Kurs euro w pobliżu 4,60 zł
Prezes Glapiński zaszkodził złotemu. Kurs euro w pobliżu 4,60 zł
fot. Deacons docs / / Shutterstock

Nieodgadnione są intencje prezesa NBP Adama Glapińskiego. Podczas jednej konferencji prasowej powiedział on, że „cieszymy się, jak siła złotego rośnie, bo to jest spójne z naszą polityką antyinflacyjną". By zaraz dodać, że „zbliżamy się do zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych”, co ewidentnie złotego osłabia. Tak właśnie stało się w czwartek po 15:00, kiedy to kurs euro wzrósł o ponad grosz.

Zdecydowanie nie był to „jastrzębi” przekaz, którego spodziewał się rynek. Prezes Glapiński, zamiast mówić o determinacji w walce z inflacją (tak, jak to czynił w poprzednich miesiącach), dywagował o planach zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych i perspektywach ich OBNIŻANIA w roku wyborczym.

Kurs euro zareagował wzrostem o ponad grosz, ale nie doszło do trwałego powrotu powyżej kluczowego poziomu 4,60 zł. W piątek o 9:58 kurs EUR/PLN kształtował się na poziomie 4,5971 zł.

Reklama

- EUR/PLN swoim szybkim odbiciem powyżej 4,60 podczas konferencji Adama Glapińskiego wskazał, że rynek liczył na jastrzębi przekaz i zapowiedź końca podwyżek była zaskoczeniem, szczególnie że środowy komunikat RPP nie przygotował inwestorów na taką wiadomość – skomentowali sytuację ekonomiści Satnader BP.

- Zmiana jastrzębiego podejścia NBP na bardziej umiarkowane może w nadchodzących dniach ciążyć kursom par złotowych, szczególnie w przypadku powrotu presji ze strony umacniającego się dolara. Stąd oczekujemy w krótkim terminie, że kurs EUR/PLN utrzyma się w pobliżu 4,60 a USD/PLN powyżej 4,30 - napisano w raporcie PKO BP.

Na niekorzyść złotego zadziała też czwartkowa aprecjacja dolara, który zyskał na fali spadku rynkowego apetytu na ryzykowne aktywa. Kurs EUR/USD spadł w pobliże 1,06, co na polskim rynku przełożyło się na wzrost notowań dolara do poziomu 4,3380 zł. W piątek o poranku amerykańska waluta oddawała część wczorajszych zysków, taniejąc o ponad grosz i osiągając cenę 4,3242 zł.

Z najniższych poziomów od przeszło trzech miesięcy odbił się kurs franka do złotego. W piątek rano helwecka waluta kosztowała 4,4222 zł wobec ok. 4,36 zł obserwowanego jeszcze w czwartek po południu.

KK

Źródło:
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (23)

dodaj komentarz
dziadek55
Tak mocno najeżdżacie na Prezesa NBP - a przecież powiedział -" kurs PLN nie jest celem NBP" więc dlaczego oczekiwania były takie że ze wzrostem stóp procentowych PLN się umocni . Jastrząb wie co się stanie gdy EUR /PLN zbliży się do 4,4 ...........Ja jestem pod wrażeniem , Polska dobrego Bankiera , tak jak cała Europa Tak mocno najeżdżacie na Prezesa NBP - a przecież powiedział -" kurs PLN nie jest celem NBP" więc dlaczego oczekiwania były takie że ze wzrostem stóp procentowych PLN się umocni . Jastrząb wie co się stanie gdy EUR /PLN zbliży się do 4,4 ...........Ja jestem pod wrażeniem , Polska dobrego Bankiera , tak jak cała Europa Środkowa włącznie z Elwirą N
pisflacja
Razem z Elwirą kieruj się tam, gdzie skierował się już rosyjski okręt wojenny.
dziadek55 odpowiada pisflacja
POprawna demokracja blokująca pieniądze mi. dla polskich samorządów ,robiąca coś do własnego gniazda możliwe że podzieli los okrętu. Natomiast potwierdzam -stabilność PLN jest zasługą i pewną grą Adama G . Elwira N przez POprawnych demokratów zachodnich i USowych w latach 2020,2021 -była na szczycie rankingów. Nie sądzę aby jej POprawna demokracja blokująca pieniądze mi. dla polskich samorządów ,robiąca coś do własnego gniazda możliwe że podzieli los okrętu. Natomiast potwierdzam -stabilność PLN jest zasługą i pewną grą Adama G . Elwira N przez POprawnych demokratów zachodnich i USowych w latach 2020,2021 -była na szczycie rankingów. Nie sądzę aby jej wiedza na temat finansów na dzisiaj była gorsza Jesteśmy na forum Waluty -Prognozy i tym się zajmujmy .Podaj znawco prognoze USD/EUR na koniec miesiąca czerwca - a będziesz w temacie
pisflacja odpowiada dziadek55
Razem z Elwirą kieruj się tam, gdzie skierował się już rosyjski okręt wojenny.
laleszek
Bez kasy z UE to będziemy szukać dna przez najbliższe kilka lat...
competitionatp
Ech te czarnowidztwa KK i portaliku.


Macie lewaki co chcieliście.. Inflację napędzają koszty energii.. a one sa wprost bezpośrednio zwiazane z zezwoleniami na emisję CO2... Ale kto się do tego przyzna...?? Bankier..??
laleszek
Dzisiaj lewaki to medaliki...oczywiście..
szprotkafinansjery
PIĘKNIE SIĘ ZŁOTY UMACNIA!
kimdzonk
było ok. 4,60 i jest ok. 4,60 ale szczujnia działa non stop, pan każe sługa musi !!! czy ktoś wie czyj kapitał jest właścicielem tego portalu ????
beju
pewnie jakiś Soros albo wójek Angeli

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki