Premier ws. problemów z podpisaniem CETA: To kolejny kryzys Unii Europejskiej

Problemy z podpisaniem umowy handlowej CETA między Kanadą i UE pokazują, że Unia przeżywa kolejny kryzys, nie potrafi uzgodnić jednego stanowiska co do ważnych umów - powiedziała podczas środowej konferencji w Ostrowie Wielkopolskim premier Beata Szydło.

Premier Beata Szydło
Premier Beata Szydło (fot. Grażyna Myślińska / FORUM)

Szefowa rządu oceniając problemy z podpisaniem umowy powiedziała, że jest to przykład na to, iż Unia Europejska przeżywa kolejny poważny kryzys. "Kolejnym kryzysem jest to, że nie jest w stanie w tej chwili uzgodnić jednego stanowiska co do ważnych umów, które miały być zawierane" - podkreśliła.

Beata Szydło dodała, że oprócz CETY problemem jest też kwestia braku możliwości zawarcia umowy partnerstwa między Ukrainą a UE.

"Holandia w referendum wypowiedziała się przeciwko tej ratyfikacji. To oznacza tyle, że dzisiaj 27, a właściwie jeszcze 28 państw, nie potrafi ze sobą uzgodnić jednego stanowiska. To źle wróży na przyszłość UE i potwierdza tylko to stanowisko, które Polska prezentuje od momentu Brexitu, że UE potrzebuje bardzo dogłębnych i szerokich reform" - zaznaczyła premier.

Ponadto oceniła, że jeśli Unia się nie zreformuje, "to takie kryzysy będą pojawiały się po raz kolejny".

W środę w Strasburgu szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że ze względu na stanowisko Belgii, UE wciąż nie jest gotowa do podpisania umowy handlowej CETA z Kanadą, ale rozmowy w Belgii trwają. Dodał, że ciągle możliwe jest, że szczyt UE-Kanada odbędzie się zgodnie z planem w czwartek w Brukseli. Podczas szczytu z udziałem kanadyjskiego premiera Justina Trudeau miało nastąpić podpisanie umowy CETA.

Podpisanie umowy UE-Kanada blokuje belgijski region Walonia. Rząd federalny Belgii potrzebuje zgody wszystkich regionów i wspólnot językowych kraju, by podpisać porozumienie. Sprzeciw choćby jednego regionu grozi fiaskiem umowy, bowiem państwa UE muszą jednomyślnie dać zgodę na zawarcie przez Unię porozumienia z Kanadą.

Negocjacje w sprawie CETA zakończyły się we wrześniu 2014 r. Umowa ma znieść niemal wszystkie cła i bariery pozataryfowe oraz zliberalizować handel usługami między UE a Kanadą. Komisja Europejska na początku lipca br. zaproponowała państwom członkowskim podpisanie umowy. Gdy to uczynią i przegłosuje ją Parlament Europejski, umowa będzie mogła wejść tymczasowo w życie. Ostateczna ratyfikacja będzie należeć do parlamentów krajów unijnych i Kanady.

Tymczasowe stosowanie umowy ma dotyczyć relacji handlowych; do czasu zatwierdzenia przez wszystkie kraje członkowskie zawieszona będzie inwestycyjna część umowy. Ostatnio dzięki zaangażowaniu Polski udało się uzyskać deklarację wszystkich państw członkowskich, że w przypadku niepowodzenia ratyfikacji CETA z powodów konstytucyjnych tymczasowe stosowanie umowy musi być anulowane.

Wprowadzenie reformy edukacji nie jest niczym opóźnione

"Reforma edukacji jest niezwykle istotna (...). Jej wprowadzenie nie jest absolutnie niczym w tej chwili opóźnione. Będzie przebiegała i będzie wprowadzona tak, jak było to zgodnie z harmonogramem. Rozpoczynamy reformę edukacji w przyszłym roku" - odpowiedziała Szydło.

Dodała, że ma prośbę do mediów i do "tych wszystkich środowisk, które próbują w tej chwili snuć taką opowieść, że reforma edukacji jest zagrożona, czy ma być opóźniana". "Proszę państwa, proszę o to, by nie wprowadzać chaosu informacyjnego, dlatego, że to niestety wpływa na bardzo wrażliwe środowisko, jakim są dzieci, rodzice, nauczyciele" - zaapelowała.

Premier powiedziała, że chce, by reforma była przeprowadzona spokojnie, bez jakichkolwiek kłopotów. "Chcemy, by w tej reformie brali udział i rodzice i nauczyciele i samorządowcy. Jesteśmy do tego przygotowani. Harmonogram jest przedstawiony. Niebawem rząd przyjmie nowe Prawo oświatowe, które będzie wprowadzało tę reformę. Wszystko przebiega zgodnie z planem" - podkreśliła.

W połowie września do konsultacji trafiły dwa projekty ustaw: zupełnie nowej ustawy Prawo oświatowe oraz ustawy wprowadzającej Prawo oświatowe. Zgodnie z propozycją MEN od 2017 r. funkcjonować mają 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum i dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

W ostatnich dniach w mediach pojawiły się informacje sugerujące możliwość zmiany terminu wdrażania reformy edukacji. (PAP)

dsr/ bos/mick/ pb/ mag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Mati

Jestem osobą o narodowych przekonaniach a także wyborcą Pis. Zaczynam sie jednak wstydzić że nie głosowałem na Pana Brauna jako prezydenta i partię Kukiza. Oprócz 8 posłów Pis cała ta banda nas zdradziła. Brawo dla Pani Pawłowicz i 7 pozostałym odważnym z tej partii. Brawo dla partii Kukiza która dostrzegła korporacyjne zagrożenie i genetycznie zagrożenie kanadyjskim i amerykańskie żarcie którymi nas zaleją niszcząc przy okazji polskie rolnictwo. Widać że hamerykańskie szkolenia pani premier z 2004 należy spłacić. Wstyd ,wstyd,wstyd

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Mati

Rząd Pis powinien zostać za zdradę WYWALONY i rozliczony przez swoich wyborców. Są to jednak zatwardziałe i zażydzone kanalie. Zdrajcami oprócz 8 posłów PiS okazała cała ta partia. Gratuluję Pani Pawłowicz i 7 innym posłom PiS rozsądku, oraz całej partii Kukiza. Czas jednak na zmiany bo rząd zdradził polaków.

! Odpowiedz
1 1 ~LD

"Kolejnym kryzysem jest to, że nie jest w stanie w tej chwili uzgodnić jednego stanowiska co do ważnych umów, które miały być zawierane"

Czyli jej zdaniem UE (i pośrednio Polska) dałaby dowód siły, gdyby podpisała to korporacyjne gówno. Jeśli ona tak ogarnia ekonomię i nasz interes narodowy (w tym tzw. wstawanie z kolan) jak na to wskazuje jej przepełnione geniuszem spojrzenie to już po nas, bo albo głupia albo ślepo posłuszna Prezesowi/Ambasadzie USA. Nigdy więcej na PiS. Zostaje Kukiz albo Ruch Narodowy - bo gorzej nie będzie.
PS Umowę ze strony UE negocjował m.in. Barroso - teraz ma posadkę w Goldman Sachs.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~asdf

Jakie to straszne! Nie mogą po prostu spytać Jarka i mieć takie samo zdanie jak on? Tak się robi w PiS i koniec problemu.

! Odpowiedz
1 3 ~zydozerca

Do dymisji i za kraty żydo-PiSie trędowaty !!!

! Odpowiedz
0 5 ~Juno

Powiem wam coś. Zawsze głosowałem na PO bo myślałem faktycznie, że uzdrowią nasze państwo. Od zawsze byłem wielkim przeciwnikiem PiS. Jak każdy, który tu mieszka chciałem by było dobrze itd. Jak zobaczyłem co przez ostatni rok się wyrabia to wiem, że tylko co do Pisu się nie pomyliłem. Jednak tylko ludzie z Kukiz15 pokazują, że tylko im zależy by w Polsce był dobrobyt, a nie w niemczech, Usa czy francji. Tylko ludzie z tego stowarzyszenia mówili o CETA i od początku informowali o jej haniebnej stronie! Nie mówiąc już o innych tematach w których zawsze mówią z sensem. Polecam też obudźcie się z lemingozy tak jak ja!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~csrfg

Szydło: "Unia przeżywa kolejny kryzys, nie potrafi uzgodnić jednego stanowiska co do ważnych umów - naszego jedynie słusznego stanowiska".

! Odpowiedz
1 10 ~Papi

To ciekawe, że Polska i Węgry mają wszystko narzucane przez UE, a malutka Belgia wywaliła w kosmos umowę między tak wielkimi "organizmami".
Jednak można, tylko Belgowie coś robią, a wy z towarzyszem Orbanem tylko straszycie i znęcacie się nad własnymi narodami.

Pomijam pani asystentko, że chcieliście sprzedać Polskę i Polaków za kilka srebrników. Ciekawe, że przed wyborami PiS było przeciw tym dwóm umowom.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~daffa

Ze smutkiem muszę stwierdzić, że Polska już została sprzedana. Na wiejskiej juz od kilku dobrych lat jedyne co pozostało to manipulacji ludźmi i sztuczne wymachiwanie szabelką.

! Odpowiedz
20 1 ~KOD

Polacy popierają CETA ale są przeciwko PIS

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil