Premier: Zakaz handlu w niedzielę niekoniecznie pomógł małym sklepom

Pierwsze analizy wskazują, że zakaz handlu w niedzielę, który miał według planów rządu m.in. pomóc właścicielom małych, polskich sklepów, niekoniecznie przyniósł spodziewane efekty - wynika ze słów Mateusza Morawieckiego.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

"Takie rozwiązanie (zakaz handlu w niedziele - przyp. PAP Biznes) z jednej strony spełnia funkcje społeczne (...), a z drugiej pewne funkcje gospodarcze, np. związane z promocją drobnego polskiego handlu. (...) Niestety w Polsce ewolucja gospodarki w czasie III RP doprowadziła do tego, że niepolskie sklepy wielkopowierzchniowe i galerie de facto dominują. Jednym więc z celów również, cichym marzeniem było, by polskie małe sklepy rosły w siłę. Pierwsze analizy wskazują, że niekoniecznie tak się stało" - powiedział premier Morawiecki w TVN24.

"Za parę tygodni będziemy mieć dokładniejsze analizy. Mamy zaplanowaną debatę polityczną na kierownictwie politycznym, na Radzie Ministrów, by omówić skutki społeczne i gospodarcze" - dodał.

Pytany, czy dopuszcza możliwość, by dwie niedziele w miesiącu były handlowe, odpowiedział: "Moja wyobraźnia sięga bardzo głęboko. Wyobrażam sobie różne rozwiązania, możemy podjąć różne decyzje, ale jakie, to trzeba jeszcze trochę poczekać".

Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni przewiduje stopniowe ograniczanie liczby niedziel, w których handel i wykonywanie pracy w handlu jest dozwolone.

W 2018 r. zakaz nie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

W 2019 r. zakaz nie obowiązuje w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. Zgodnie z ustawą, od 2020 r. zakaz nie będzie obowiązywać w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Ustawa zawiera cały katalog wyłączeń spod zakazu handlu. Zakaz nie dotyczy sklepów internetowych. (PAP Biznes)

pel/ asa/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 8 carlito1

Jeszcze trochę tej waszej pomocy i nie będzie co zbierać....

! Odpowiedz
22 20 histeryk

Wiele tzw. reform nie przyniosło spodziewanych efektów. Upolitycznianie sądownictwa niekończenie usprawniło jego działania. Rozdawnictwo 500 plus niekoniecznie zwiększyło dzietność w Polsce. Chaos w armii niekoniecznie zwiększył nasze zdolności obronne. Upartyjnienie telewizji niekoniecznie zwiększyło jej oglądalność. Upartyjnienie nadzoru nad spółkami i skrajny nepotyzm niekoniecznie spowodowały większą efektywność spółek państwowych. A dobrze zaplanowana i finansowana propaganda wsparta rozdawnictwem na kredyt niekoniecznie zapewnią partii większość po kolejnych wyborach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 8 karbinadel

Akurat to ostatnie może niestety zadziałać

! Odpowiedz
3 5 iwonka50

Sądownictwo - losowanie sędziów do spraw,
Dzieci - praktycznie brak ubóstwa w rodzinach z dziećmi po 500+,
Dzietność - jednak wzrosła, biorąc pod uwagę że roczniki kobiet w wieku prokreacyjnym są coraz mniej liczne,
Chaos w armii, nie wypowiadam się, bo się nie znam, natomiast w wyniku katastrof wojskowych samolotów zginęła w ciągu rządów PiS 1 osoba, za PO około 120,
Telewizja i spółki państwowe upartyjnione tak jak były tylko przez inną partię,
Rozdawnictwo - to raczej nie jest. To rodzaj zwrotu podatków rodzinom, którego wcześniej nikt się nie podjął. Bo po co mają korzystać Polacy, jak może korzystać wąska grupka, tak jak wcześniej.
To tak dla przeciwwagi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 iskierdo

Nie myślcie sobie, że skoro Mati mówi, że zakaz handlu nie zadziałał to się z niego wycofają. Po tych słowach sądzę, że zaraz dowalą takie podatki hipermarketom i galeriom, że się nie pozbierają. Po to by "pomóc" małym sklepom...

! Odpowiedz
15 17 czerwony_wiewior

Niekoniecznie pomógł? Raczej większość z nich wykończył. Jeszcze trochę takiej "pomocy" - i nie będzie co zbierać.

! Odpowiedz
14 18 karbinadel

Prymat ideologii nad ekonomią nigdy nie kończy się dobrze. Po co więc było po raz kolejny sprawdzać, czy ogień parzy?

! Odpowiedz
10 17 histeryk

Premier generalnie nadużywa słowa "marzenie" w swoich kazaniach do ludu.

! Odpowiedz
3 15 bialy_kruk

Premierze idź na zakupy do niemieckich sklepów w Polsce i zobacz jaki procent produktów jest od polskich producentow.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne