REKLAMA

Premier Szkocji zapowiada nowe referendum ws. niepodległości

2020-11-27 13:34
publikacja
2020-11-27 13:34
Premier Szkocji zapowiada nowe referendum ws. niepodległości
Premier Szkocji zapowiada nowe referendum ws. niepodległości
fot. Complexli / / Shutterstock

Nowe referendum w sprawie niepodległości Szkocji powinno się odbyć na początku nowej kadencji szkockiego parlamentu, być może nawet już w przyszłym roku - uważa szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon.

Kwestia niepodległości będzie jednym z głównych tematów rozpoczynającej się w sobotę - w formie zdalnej - dorocznej konferencji rządzącej Szkockiej Partii Narodowej (SNP). Przed jej rozpoczęciem Sturgeon udzieliła kilku wywiadów, w których wskazała na początek kadencji nowego parlamentu jako właściwy czas na przeprowadzenie referendum.

"Uważam, że referendum powinno, z różnych powodów, odbyć się na początku kadencji następnego parlamentu. Zamierzam powiedzieć o tym więcej przed wyborami w naszym manifeście, ale wciąż jesteśmy w globalnej pandemii, choć jestem nieco bardziej optymistyczna, jeśli chodzi o koniec, niż jeszcze kilka miesięcy temu" - powiedziała w czwartek wieczorem w rozmowie z BBC.

Zasugerowała jednak, że głównym priorytetem jest teraz pokonanie koronawirusa. "Przed nami nadal wiele niepewności. Przez całe życie wierzę w niepodległość i jestem jej zwolenniczką, ale teraz jestem również pierwszą minister Szkocji. Jestem odpowiedzialna za zdrowie i dobrobyt kraju; staram się przeprowadzić go przez pandemię i jestem bardzo skoncentrowana na tym" - wyjaśniła.

Z kolei w rozmowie ze stacją ITV Border, odnosząc się do sugestii niektórych polityków z SNP, że referendum powinno się odbyć w przyszłym roku, powiedziała: "Jeszcze nie wskazałam daty. Nie wykluczyłam tego, ani nie potwierdzam. Myślę, że to właściwe podejście, nie tylko ze względu na wyzwanie, przed jakim stoi kraj, wychodząc i odbudowując się po Covid" - powiedziała. Ale dodała: "Szkocja powinna mieć możliwość wyboru, czy stać się niezależna we wcześniejszej, a nie późniejszej części następnego parlamentu".

SNP stoi na stanowisku, że jej zwycięstwo w majowych wyborach do szkockiego parlamentu będzie równoznaczne z poparciem Szkotów dla nowego referendum. Według sondaży, SNP niemal na pewno wybory wygra, jednak na przeprowadzenie plebiscytu musi się zgodzić rząd w Londynie. Premier Boris Johnson tego odmawia, argumentując, że przed pierwszym - w 2014 r. - było ustalone, iż będzie to jedyne referendum w tej sprawie w obecnym pokoleniu, a różnica głosów była wówczas wyraźna (55 do 45 proc. przeciwko secesji). Jednak ostatnie sondaże wskazują na rosnącą przewagę zwolenników niepodległości - w jednym z nich, w październiku, zanotowano nawet rekordowe 58 proc.

Sturgeon uważa, że sprzeciw Londynu na dłuższą metę jest nie do utrzymania. "Jeśli ludzie w Szkocji zagłosują za referendum, ono się odbędzie. Nawet (prezydent USA Donald) Trump po drugiej stronie Atlantyku zaczyna uznawać wynik uczciwych i wolnych demokratycznych wyborów" - powiedziała BBC.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
33karol33
w demokracji trzeba powtarzać referenda do skutku a jak referenda nie dają korzystnego wyniku to nie pyta się ludu o głos. Szkocja już wie jak to się robi w UE
ajwaja
"Wielka" (kiedys) Brytania sie pruje, najwieksza lipa w gosporace od 300 lat,
kolonii prawie nie ma, City nie wystarcza, sa Cities lepsze w Azji, gospodarka-armia lezy,
zostana im kozy na wrzosowiskach

Powiązane: Referendum w Szkocji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki