REKLAMA

Premier : Potrzebne są nakłady na nowoczesną broń

2022-03-19 14:06
publikacja
2022-03-19 14:06

Bezpieczeństwo kraju wymaga nowoczesnej broni, na co są potrzebne większe wydatki; chcemy wykorzystać potencjał polskich inżynierów – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki i zadeklarował zwiększenie zamówień na zestawy przeciwlotnicze Piorun.

Premier : Potrzebne są nakłady na nowoczesną broń
Premier : Potrzebne są nakłady na nowoczesną broń
/ Kancelaria Premiera

"Żeby być skutecznym na polu walki musimy posiadać nowoczesną broń i wzmocnioną armię; albo za nasze bezpieczeństwo zapłacimy wyższymi wydatkami albo zapłacimy krwią naszych żołnierzy. Wybierzmy tę pierwsza drogę" – zaapelował Mateusz Morawiecki.

Premier odwiedził w sobotę Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowe Telesystem-Mesko w podwarszawskim Lubiczowie. Spółka produkuje systemy naprowadzania do zestawów przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Piorun, dostarczonych także Ukrainie.

Przypomniał, że w Polsce z roku na rok rośnie udział wydatków obronnych w PKB, przyspieszenie tego wzrostu przewiduje podpisana w piątek przez prezydenta ustawa o obronie ojczyzny.

"Aby wygrać ewentualne przyszłe wojny, musimy mieć bardzo dobrze uzbrojona armię" – powiedział premier, zaznaczając, że wymaga to "siły po stronie budżetu". "Te siłę po stronie budżetu przeznaczamy dzisiaj wraz z ustawą o obronie ojczyzny na rzecz wzmocnienia polskiej armii" - dodał. "Na forum Rady Europejskiej zaproponowałem, żeby wydatki zbrojeniowe zostały wyjęte poza nawias wszystkich regulacji europejskich dotyczących długu, deficytu, stabilizacyjnych reguł wydatkowych. Albo bezpieczeństwo jest, albo wszyscy podlegamy szantażowi tak jak dzisiaj ze strony Rosji" – mówił.

Podkreślił znaczenie nowoczesnej technologii na współczesnym polu walki. "Tę technologie rozwijamy we współpracy z naszymi partnerami z NATO, ale rozwijamy ją również sami" – powiedział. Dodał że chodzi o to, by broń "była kompatybilna z bronią produkowana w NATO i jednocześnie żebyśmy mieli pewien poziom autonomiczności, która jest potrzebna, żeby Polska była podmiotem, a nie przedmiotem wielkiej geopolitycznej gry".

"Chcemy wykorzystać wielki potencjał polskich inżynierów, potencjał badawczy takich zakładów jak ten. To tutaj powstaje supernowoczesna broń - pociski Piorun, które są w stanie strącać obiekty latające i udowodniły to na polu walki" – powiedział. "Zrobię wszystko (…), żeby znakomici polscy inżynierowie mogli rozwijać swój kunszt, w sposób który przysłuży się do obrony naszego państwa" – zapewnił.

"W naszych planach rozwoju różnych technologii ujęliśmy bardzo wiele rodzajów broni, jednym z nich są rakiety Piorun" – powiedział Morawiecki. Zadeklarował złożenie "odpowiednich zamówień" i przekazanie środków, także do przedsiębiorstw produkujących zestawy Piorun, "tak żeby co najmniej podwoić produkcję, a najlepiej zwielokrotnić ją jeszcze mocniej".

"Dziś nasi ukraińscy sąsiedzi pokazują, jak się bronić wobec przeważającego wroga. Walka się toczy z Rosją, z armią rosyjska, te walkę toczą Ukraińcy. My im pomagamy poprzez broń defensywną i działania dyplomatyczne" – mówił premier.

Prezes CRW Telesystem-Mesko Janusz Noga zapewnił, że firma, należąca do łańcucha dostaw zbudowanego przez Mesko i Polska Grupę Zbrojeniową, ma wystarczający potencjał, by zwiększyć produkcję, "umożliwiając właściwe dozbrojenie naszej armii i armii naszych sojuszników".

Prezes Noga podkreślił, że zakład pracuje nad kolejną wersją głowicy naprowadzającej do pocisku Piorun "następna głowica, o jeszcze lepszych parametrach", która jest na końcowym etapie opracowywania. "Podejmiemy wszelkie starania, żeby zapewnić właściwe dostawy aktualnie produkowanego zestawu" - mówił.

CRW Telesystem-Mesko produkuje zespoły elektroniczne, mechanizmy startowe, laserowe podświetlacze celów i głowice naprowadzające m.in. zestawów przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Grom i Piorun. Produkowane przez Mesko naramienne zestawy Piorun zostały przekazane przez Polskę Ukrainie, kilkaset egzemplarzy zamówiły także USA.(PAP)

brw/ krz/ godl/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (4)

dodaj komentarz
siema123
Zaraz dowalą podatek wojenny na kolejne populistyczne zachcianki i zadłużą kraj na kolejne miliardy, tego co się dzieje nikt już nie naprawi także będą brnąć aż do hiperinflacji. Skończy się tym że ludzie będą przez nich głodować i umierać na ulicach. Tak się kończy populizm.
fiat126p
Zamiast podatku ograniczyć socjal, wystarczy zrezygnować z tego co dodatkowo wprowadził PiS - samo zwiększenie socjalu zjada dochody z PIT.
Niestety socjal rozdają już nawet obcokrajowcom - 12 tys na dziecko.
obiektywny_komentator
Mati, ale Rosija "chodzi" w innej wadze. Czyś ty chłopie zgłupiał z tymi nowymi "ewentualnymi" wojnami? To je już wole Ciebie jak Ty te grunta od proboszcza kupujesz dla siebie we Wrocławiu z dyskontem: https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24804013,jak-morawiecki-uwlaszczyl-sie-na-gruntach-koscielnych-sledztwo.html
fiat126p
Przyszłej wojny może już nie być. W obliczu obecnej jesteśmy z ręką w nocniku. Na szybko zakupy najniezbędniejszych rzeczy i - o ile się da - zintegrować z polskim systemem dowodzenia.

A swoją drogą: na Ukrainie "integrację" za pomocą tel. komórkowych obie strony stosują (ku uciesze ukraińskiego wywiadu).
W Syrii
Przyszłej wojny może już nie być. W obliczu obecnej jesteśmy z ręką w nocniku. Na szybko zakupy najniezbędniejszych rzeczy i - o ile się da - zintegrować z polskim systemem dowodzenia.

A swoją drogą: na Ukrainie "integrację" za pomocą tel. komórkowych obie strony stosują (ku uciesze ukraińskiego wywiadu).
W Syrii baterie Pancyr a w Arabii Saudyjskiej ich obrona nie poradziła sobie z drewniano-plastikowymi dronami. Ukraińcy pokazali rosyjskiego drona ze zbiornikiem na paliwo z butelki PET i kamerką z hipermarketu. Eksperymentalne jeszcze rakiety zatopiły rosyjski krążownik... Ważne, żeby działało i użycie z zaskoczenia.

Powiązane: Ustawa o obronie ojczyzny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki