REKLAMA

Premier: Nord Stream 2 to strategiczny błąd. Potwierdzeniem naszych obaw są rosnące ceny gazu

2021-09-21 13:53
publikacja
2021-09-21 13:53
Premier: Nord Stream 2 to strategiczny błąd. Potwierdzeniem naszych obaw są rosnące ceny gazu
Premier: Nord Stream 2 to strategiczny błąd. Potwierdzeniem naszych obaw są rosnące ceny gazu
fot. STINE JACOBSEN / / Reuters

Projekt Nord Stream 2 to strategiczny błąd, danie dodatkowych instrumentów szantażu cenowego w ręce Gazpromu i Władimira Putina to zwiększenie możliwości nacisku na Europę; potwierdzeniem naszych obaw są rosnące ceny gazu - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu był pytany podczas wtorkowej konferencji o gazociąg Nord Stream 2. Premier podkreślił, że "oczywiście ocenia jak najgorzej" niemiecko-rosyjski projekt. Podkreślił, że gazociąg zwiększa ryzyko geopolityczne w naszym regionie. "Dlatego byliśmy bardzo głośnym oponentem tego projektu i bardzo długo nasza strategia wydawała się jak najbardziej słuszna i ona była słuszna do samego końca" - zaznaczył.

Morawiecki wskazywał, że polski rząd z ubolewaniem przyjął fakt, że decyzja administracji amerykańskiej w tej sprawie "została zmieniona w ciągu jednego dnia o 180 stopni". "Wyraził to ostatnio bardzo dobitnie i bardzo słusznie pan prezydent Andrzej Duda" - dodał premier.

W lipcu administracja prezydenta USA Joe Bidena i niemieckie MSZ ogłosiły we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy, USA wstrzymują nakładanie sankcji na NS2, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji.

"My bronimy polskich interesów, a zwiększenie możliwości szantażu po stronie rosyjskiej nie leży w interesie Polski. Uważam, że nie leży również w interesie Niemiec, Republiki Czeskiej, Słowackiej czy Węgierskiej, nie mówiąc o Ukrainie, Litwie, Łotwie i Estonii, Szwecji czy Danii. Ale niestety tu ten alians niemiecko-rosyjski, który został skonsumowany w postaci już zakończonego projektu Nord Stream 2, był bardzo brutalny i w brutalny sposób traktował interesy również innych państw" - powiedział premier.

"Uważam to za strategiczny błąd, jednocześnie teraz dowodem potwierdzenia tych naszych obaw, naszej tezy są rosnące ceny gazu. Przecież danie dodatkowych instrumentów szantażu cenowego w ręce Gazpromu, w ręce prezydenta (Władimira) Putina jest zwiększeniem możliwości wywierania nacisku, presji na Europę. Błąd, który niestety może się bardzo mocno zemścić" - argumentował.

"Natomiast my wygraliśmy jedną sprawę w Brukseli (...) o demonopolizację gazociągu biegnącego wzdłuż naszej zachodniej granicy. Otóż Gazprom i Niemcy chcieli dodatkowo jeszcze, by ten gaz, wpadający do Europy Centralnej poprzez Nord Stream 2, był wyjęty spod jurysdykcji europejskiej. My zakwestionowaliśmy to, przedstawiliśmy całą, skuteczną argumentację prawną i ten gazociąg o nazwie Opal (...) będzie wyjęty spod możliwości stosowania monopolu przez Federację Rosyjską i Gazprom" - zaznaczył Morawiecki.

Komisja Europejska, w odpowiedzi na interpelację europosłanki PiS Anny Fotygi przekazała we wtorek, że Nord Stream 2 otrzymał już wszystkie wymagane pozwolenia na budowę od odpowiednich krajów i KE nie ma uprawnień do zatrzymania tego projektu. Komisja wskazała jednocześnie, że gazociąg będzie podlegał unijnemu prawu.

Nord Stream 2 - dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie - ma transportować 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Budowie rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina, państwa bałtyckie i USA. Krytycy Nord Stream 2 argumentują m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Edyta Roś

sdd/ ero/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
wtomek
chory człowiek na tak odpowiedzialnym stanowisku!


lukaszslask
zakazac palenia weglem w piecach domowych,z tego jest smog i syf,tylko gaz lub pompa ciepla,jak nie ma gazu
lub elektrocieplownie miejskie z filtrami....powietrze sie wyczysci,UE da nam spokoj
Zostawmy elektrownie weglowe,z ktorych leci para,mozna ewentualnie dokupic jeszcze lepsze filtry lub technologie spalania tego wegla.
zakazac palenia weglem w piecach domowych,z tego jest smog i syf,tylko gaz lub pompa ciepla,jak nie ma gazu
lub elektrocieplownie miejskie z filtrami....powietrze sie wyczysci,UE da nam spokoj
Zostawmy elektrownie weglowe,z ktorych leci para,mozna ewentualnie dokupic jeszcze lepsze filtry lub technologie spalania tego wegla....Kopalnie beda mialy zbyt,a my stabilnosc energetyczna.....i wszyscy beda zadowoleni...
Rozumiem,ze nie wszystkich stac na gaz,wiec na okres przejsciowy np 10 letni dofinansowanie z UE lub brak Vatu i akcyzy na gaz.....
wrecker
Czyli kiedyś droga waha to była wina Tuska a teraz drogi prąd, droga waha, drogi gaz, drogie żarcie to wina Putina, Unii i Bidena
jackus
Dla wyjaśnienia:
to zapobiegnięcie wyjęcia NS2 spod unijnego prawa oznacza że firma która sfinansowała jego budowę wraz z kosztami ze względu na przedłużanie się zakończenia, ze względów politycznych, będzie mogła sama wykorzystać tylko 50% mocy przesyłowych.

Co ciekawe gdyby nie zawieszenie budowy przez
Dla wyjaśnienia:
to zapobiegnięcie wyjęcia NS2 spod unijnego prawa oznacza że firma która sfinansowała jego budowę wraz z kosztami ze względu na przedłużanie się zakończenia, ze względów politycznych, będzie mogła sama wykorzystać tylko 50% mocy przesyłowych.

Co ciekawe gdyby nie zawieszenie budowy przez sankcje to gazociąg zostałby zakończony przed wprowadzeniem tych przepisów. Jego budowa i finansowanie zostało zapewnione wcześniej jak argumentowała strona Rosyjska.
jarunia
"rosyjska" to przymiotnik piszemy z małej litery pisarzu
pstrzezek
Przekaz partyjny jest taki: Wysokie ceny energii - wina UE, wysokie ceny gazu - wina NS2
Cała reszta? Wina Tuska. I czego tu nie rozumiecie
tubak
Niestety ale to kłamstwo. Ceny gazu rosną z innego powodu, patrz ceny surowców jak i kłopoty techniczne Rosjan innego typu. Ceny gazu na pewno spadną gdy uruchomiona zostanie druga nitka nord. Na razie tą rurą nie płynie żaden gaz z powodów technicznych. Więc jak to wpływa na cene gazu? znowu polityczne bicie piany TVPis Niestety ale to kłamstwo. Ceny gazu rosną z innego powodu, patrz ceny surowców jak i kłopoty techniczne Rosjan innego typu. Ceny gazu na pewno spadną gdy uruchomiona zostanie druga nitka nord. Na razie tą rurą nie płynie żaden gaz z powodów technicznych. Więc jak to wpływa na cene gazu? znowu polityczne bicie piany TVPis wytłumaczy.
1984
1) Ceny surowców rosną na całym świecie więc rosną w Europie. Ale jak uruchomi sie NS2 ceny spadną. Gdzie tu logika?
2) Rosjanie mają problemy techniczne więc nie mogą słać więcej gazu przez Białoruś lub Ukrainę. Ale jak uruchomią NS2 problemy techniczne automagiocznie znikną. Gdzie tu logika?
7000
Niemcy i Rosjanie wybudowali gazociąg a nie go zlikwidowali. Wyższa podaż to spadek cen nie wzrost, chyba że czegoś nie zrozumiałem w szkole.
300_pala
Vateuszek jest historykiem …. Nie oczekuj za wiele

Powiązane: Gazociągi

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki