REKLAMA

Nord Stream 2 przegrał walkę o wyłączenie z przepisów UE. Niemiecki sąd podtrzymał odmowę derogacji

2021-08-25 11:43, akt.2021-08-25 12:52
publikacja
2021-08-25 11:43
aktualizacja
2021-08-25 12:52
Nord Stream 2 przegrał walkę o wyłączenie z przepisów UE. Niemiecki sąd podtrzymał odmowę derogacji
Nord Stream 2 przegrał walkę o wyłączenie z przepisów UE. Niemiecki sąd podtrzymał odmowę derogacji
fot. Alexander Demianchuk / / TASS

Wyższy Sąd Krajowy w Düsseldorfie oddalił skargę właściciela gazociągu Nord Stream 2 na odmowną decyzję niemieckiego regulatora ws. derogacji, czyli zwolnienia z zasad funkcjonowania regulowanych dyrektywą gazową.

Zgodnie z dyrektywą gazową, derogacją mogą zostać objęte gazociągi łączące państwa trzecie z UE, które były wybudowane do 23 maja 2019 r. Na tej podstawie niemiecki regulator BNetzA odmówił spółce Nord Stream 2 AG derogacji dla gazociągu. Właściciel gazociągu odwołał się od tej decyzji do sądu w Düsseldorfie, który podtrzymał decyzję regulatora.

Aktywnym uczestnikiem tego postępowania były PGNiG SA i jego spółka córka PST. Jak zadeklarowały firmy, z zadowoleniem przyjęły wyrok uznający ich racje i podtrzymujący decyzję BNetzA o oddaleniu złożonego przez Nord Stream 2 AG wniosku o derogację od przepisów III Pakietu Energetycznego.

Jak podało PGNiG, niemiecki sąd podzielił argumentację spółki, stwierdzając że Nord Stream 2 jako gazociąg niewybudowany przed dniem wejścia w życie rewizji dyrektywy gazowej nie spełnia podstawowej przesłanki uprawniającej do ubiegania się o derogację.

„W wyroku podzielono argumentację naszych spółek, konsekwentnie podnoszoną w toku postępowań przed niemieckim organem regulacyjnym i sądem. Tym samym potwierdzono w sposób jednoznaczny, że gazociąg Nord Stream 2 musi funkcjonować zgodnie z regułami wynikającymi z III Pakietu Energetycznego” - oświadczył prezes PGNiG Paweł Majewski.

Postępowanie derogacyjne zostało wszczęte na wniosek Nord Stream 2 AG 10 stycznia 2020 r. Właściciel gazociągu ubiegał się w BNetzA o derogacje od zasad: rozdziału właścicielskiego, dostępu stron trzecich oraz ustanowienia transparentnego i wynikającego z kosztów infrastruktury reżimu taryfowego.

Do postępowania przed niemieckim regulatorem przystąpiły PGNiG SA i PST, przedstawiając argumentację potwierdzającą brak spełnienia formalnych i merytorycznych przesłanek do udzielenia derogacji.

15 maja 2020 r. regulator oddalił wniosek Nord Stream 2 AG. Szwajcarska spółka odwołała się od tej decyzji do Wyższego Sądu Krajowego w Düsseldorfie

W czerwcu 2021 r. Nord Stream 2 AG złożyła do niemieckiego regulatora wniosek o certyfikację jako operatora części gazociągu w preferencyjnym modelu ITO. Również tu PGNiG i PST złożyły wniosek o dopuszczenie do postępowania, przedstawiając jednocześnie wstępną argumentację o braku podstaw prawnych do udzielenia certyfikacji jako ITO. Jak wskazuje PGNiG, rewizja dyrektywy gazowej zezwala na model ITO tylko wtedy, gdy system przesyłowy należał do operatora przed 23 maja 2019 r.

Polska spółka wśród innych argumentów podnosi również to, że struktura korporacyjna Nord Stream 2 AG wyklucza stosowanie modelu ITO, oraz że dyrektywa zawiera zamknięty katalog państw pochodzenia spółek, które mogą być ITO. W katalogu tym nie ma Szwajcarii, gdzie zarejestrowana jest spółka Nord Stream 2 AG.

Jak podkreśliło PGNiG, we współpracy z polskim rządem konsekwentnie podejmuje działania zmierzające do zapewnienia egzekwowania prawa UE zarówno do gazociągu Nord Stream 2, jak i innych europejskich gazociągów.

SP RP przy UE: Nord Stream 2 AG przegrał walkę o wyłączenie z przepisów UE

"Nord Stream 2 AG przegrał walkę sądową o wyłączenie z przepisów Unii Europejskiej. Sąd w Duesseldorfie odrzucił wniosek Gazpromu o uchylenie decyzji o nałożeniu unijnych środków" - przekazało Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE na Twitterze.

Wyższy Sąd Krajowy w Duesseldorfie oddalił skargę właściciela gazociągu Nord Stream 2 na odmowną decyzję niemieckiego regulatora w sprawie derogacji, czyli zwolnienia z zasad funkcjonowania, regulowanych dyrektywą gazową UE.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mal/ wkr/ mk/ 

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
samsza
Zabieganie o wyłączenie z Unii to wstyd.
Tylko więcej Unii w Unii.
max5000
Brawo Polska. A troole PO i Tuska niech dalej plują na państwo polskie i wojsko polskie. Róbcie tak dalej.
pjoz
Dlaczego nawołujesz do plucia na państwo polskie? I jeszcze na wojsko polskie. Oj, nieładnie z twojej strony drogie dziecko. Co nauczyciele i rodzice powiedzą jak się dowiedzą?
jpelerj
Polsce to i tak nic nie da. Bicie piany.
darius19
nie zgadzam sie - da duzo. Prosze zapoznaj sie z regulacjami UE n.t. energetyki. Jakby to nie bylo wazne - to by Gazprom nie walczyl w sadzie.
jarunia
to tak jak PIS? obserwujmy co będzie dalej

Powiązane: Nord Stream 2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki