REKLAMA
WAŻNE

Premier: Musimy mieć odpowiednią rekompensatę za zmianę systemu energetycznego

2019-12-02 10:32
publikacja
2019-12-02 10:32

Polska może się podejmować kolejnych wysiłków w zmianie swojego systemu energetycznego i zmniejszania emisji, ale musimy mieć za to odpowiednią rekompensatę - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki przed szczytem klimatycznym COP25 w Madrycie.

/ Kancelaria Premiera RP

Na briefingu prasowym premier podkreślał, że należy zwracać uwagę nie tylko na to, ile poszczególne państwa UE emitują dwutlenku węgla, ale również jaki poziom CO2 jest konsumowany na głowę mieszkańca. "Na przykład kraje takie jak Holandia czy Belgia, które z jednej strony są w awangardzie zmian klimatycznych, z drugiej strony mają konsumpcję na głowę dużo wyższą niż Polska" - wskazywał Morawiecki.

Zdaniem szefa polskiego rządu, Europa próbuje wywrzeć presję na całą resztę świata, jeśli chodzi o emisje CO2. "Z jednej strony Polska redukuje swoje emisje, UE również, ale w tym samym czasie wielokrotnie więcej, około 50 razy więcej nowych emisji pojawia się w innych częściach świata" - zauważył Morawiecki.

"Po trzecie ważny jest koszt transformacji. Polska może się podejmować kolejnych wysiłków w zmianie swojego systemu energetycznego, zmniejszania emisji, ale musimy mieć za to odpowiednią rekompensatę, która pozwoli nam na przebudowanie naszego systemu energetycznego, elektroenergetycznego i taką, która będzie sprawiedliwa" - oświadczył premier.

"Polska ma swoje cele do osiągniecia, że koszt transformacji musi być sprawiedliwie rozłożony i nasze postulaty muszą być wypełnione, żebyśmy mogli mówić o kolejnych redukcyjnych celach jeśli chodzi o emisje CO2" - dodał Morawiecki.(PAP)

autorzy: Aleksandra Rebelińska, Rafał Białkowski

reb/ rbk/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
pisula
Dobrze, że nasz rząd nie śpieszy się z zamykaniem kopalń! To nie jest łatwa decyzja i muszą być inne sposoby!!
tymon1911c
Premier dobrze mówi, walczy o nasze dobro ekonomiczne.
antybolszewik
Miliardowe dochody z certyfikatów CO2 kierowane są do narodowych budżetów państw aby realizowały inwestycje energetyczne niskiej emisji. Jak Polska realizuje te inwestycje? Co się dzieje z tymi funduszami Premierze?
anty12
"Nam sie nalezy" typowa spiewka. Jak sie Pinokio nie znasz na robocie do sie zwolnij. PRzestancie w koncu zebrac, bo to a w oczy szczypie. Z drugiej strony UE to lewacki syf. Niemiaszki juz robia dobry Geszeft na "walce z ociepleniem"
marianpazdzioch
Przecież już słono płacimy za tę "transformację". O czym on więc mówi? Żali się, żebrze, czy co... ?
tymon1911c
Nie, premier dba o nasze dobro gospodarcze, i nie chce żebyśmy zostali zniszczeni przez narzucone przez UE opłaty.

Powiązane: Szczyt klimatyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki