Premier: Musimy mieć odpowiednią rekompensatę za zmianę systemu energetycznego

Polska może się podejmować kolejnych wysiłków w zmianie swojego systemu energetycznego i zmniejszania emisji, ale musimy mieć za to odpowiednią rekompensatę - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki przed szczytem klimatycznym COP25 w Madrycie.

(Kancelaria Premiera RP)

Na briefingu prasowym premier podkreślał, że należy zwracać uwagę nie tylko na to, ile poszczególne państwa UE emitują dwutlenku węgla, ale również jaki poziom CO2 jest konsumowany na głowę mieszkańca. "Na przykład kraje takie jak Holandia czy Belgia, które z jednej strony są w awangardzie zmian klimatycznych, z drugiej strony mają konsumpcję na głowę dużo wyższą niż Polska" - wskazywał Morawiecki.

Zdaniem szefa polskiego rządu, Europa próbuje wywrzeć presję na całą resztę świata, jeśli chodzi o emisje CO2. "Z jednej strony Polska redukuje swoje emisje, UE również, ale w tym samym czasie wielokrotnie więcej, około 50 razy więcej nowych emisji pojawia się w innych częściach świata" - zauważył Morawiecki.

"Po trzecie ważny jest koszt transformacji. Polska może się podejmować kolejnych wysiłków w zmianie swojego systemu energetycznego, zmniejszania emisji, ale musimy mieć za to odpowiednią rekompensatę, która pozwoli nam na przebudowanie naszego systemu energetycznego, elektroenergetycznego i taką, która będzie sprawiedliwa" - oświadczył premier.

"Polska ma swoje cele do osiągniecia, że koszt transformacji musi być sprawiedliwie rozłożony i nasze postulaty muszą być wypełnione, żebyśmy mogli mówić o kolejnych redukcyjnych celach jeśli chodzi o emisje CO2" - dodał Morawiecki.(PAP)

autorzy: Aleksandra Rebelińska, Rafał Białkowski

reb/ rbk/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 tymon1911c

Premier dobrze mówi, walczy o nasze dobro ekonomiczne.

! Odpowiedz
15 12 antybolszewik

Miliardowe dochody z certyfikatów CO2 kierowane są do narodowych budżetów państw aby realizowały inwestycje energetyczne niskiej emisji. Jak Polska realizuje te inwestycje? Co się dzieje z tymi funduszami Premierze?

! Odpowiedz
24 14 anty12

"Nam sie nalezy" typowa spiewka. Jak sie Pinokio nie znasz na robocie do sie zwolnij. PRzestancie w koncu zebrac, bo to a w oczy szczypie. Z drugiej strony UE to lewacki syf. Niemiaszki juz robia dobry Geszeft na "walce z ociepleniem"

! Odpowiedz
24 13 marianpazdzioch

Przecież już słono płacimy za tę "transformację". O czym on więc mówi? Żali się, żebrze, czy co... ?

! Odpowiedz
4 0 tymon1911c

Nie, premier dba o nasze dobro gospodarcze, i nie chce żebyśmy zostali zniszczeni przez narzucone przez UE opłaty.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne