REKLAMA
WEBINAR

Premier Morawiecki: Wzywamy Niemcy, by zrezygnowały z Nord Stream 2

2021-04-22 13:36, akt.2021-04-22 15:15
publikacja
2021-04-22 13:36
aktualizacja
2021-04-22 15:15

Nord Stream 2 jest niemiecko-rosyjskim projektem, który destabilizuje Europę; wzywamy Niemcy, aby zrezygnowały z tego projektu - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Słowenii Janezem Janszą.

Premier Morawiecki: Wzywamy Niemcy, by zrezygnowały z Nord Stream 2
Premier Morawiecki: Wzywamy Niemcy, by zrezygnowały z Nord Stream 2
fot. Adam Guz / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

W czwartek szef polskiego rządu spotkał się w Warszawie z premierem Słowenii Janezem Janszą. Słowenia od lipca br. obejmie półroczną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Podczas spotkania - jak mówił Morawiecki - omówiono, jak ma wyglądać słoweńska prezydencja, a także rozmawiano o bieżących problemach. "Przed nami jest nowy rozdział UE kiedy chcemy odbudować Europę po pandemii Covid-19 - oświadczył Morawiecki.

Podkreślił, że Polska ma grono wypróbowanych sojuszników i do tego grona należy Słowenia. Wskazał na współpracę na polu gospodarczym, politycznym i ogólnoeuropejskim. "Staramy się tak kształtować wspólnie agendę europejską, aby odpowiadała ona na bieżące obawy obywateli Europy, naszych państw - Słowenii, Polski, a także na wyzwania dnia jutrzejszego" - mówił szef polskiego rządu.

Jak mówił, "Polska i Słowenia skutecznie domagały się przyspieszenia dystrybucji szczepionek". "I tutaj nasza presja na Komisję Europejską, na Radę Europejską była bardzo skuteczna, mamy dzisiaj coraz więcej dostępnych szczepionek" - dodał Morawiecki.

Morawiecki na konferencji odniósł się też do sprawy budowy gazociągu Nord Stream 2, mówił, że to temat, który w Europie cały czas jest "raną" i "należy załatwić go tak, aby solidarność europejska nie ucierpiała".

Podkreślił, że "Nord Stream 2 jest niemiecko-rosyjskim projektem, który destabilizuje Europę i zmniejsza bezpieczeństwo Europy". "Wzywamy Niemcy, aby zrezygnowały z tego projektu, żeby przestały dalej wpływać na faktyczną destabilizację w tej części Europy, bo może być to bardzo groźne dla Unii Europejskiej i dla wielu państw tego regionu" - apelował szef polskiego rządu.

Morawiecki przekazał, że rozmowa z Janszą dotyczyła także programów, na które składa się Krajowy Plan Odbudowy.

"I tutaj mamy do czynienia z sytuacją taką, że cała Europa jest tuż przed wejściem w Program Odbudowy. Ja mam nadzieję - i tutaj rząd apeluje do parlamentu o przegłosowanie tych regulacji dotyczących środków własnych, bo to one otwierają drzwi nie tylko do Krajowego Programu Odbudowy, ale również do umowy partnerstwa, czyli wszystkich środków unijnych" - powiedział szef polskiego rządu.

Premier podkreślił również, że obecnie jedną z kluczowych kwestii jest także wzmacnianie odporności na zewnętrzne ataki. Poinformował, że rozmawiał z premierem Janszą m.in. o sytuacji na Ukrainie, Białorusi oraz o pojawiających się ze strony Wschodu atakach cybernetycznych.

Morawiecki dziękował Janszy za to, że zdecydował się uczynić cyberbezpieczeństwo jednym z kluczowych priorytetów słoweńskiej prezydencji w Radzie UE.

Premier Słowenii z kolei podkreślił, że jego czwartkowa wizyta w Warszawie jest potwierdzeniem naszych bardzo dobrych relacji Polski i Słowenii. "W imieniu słoweńskiego rządu mogę powiedzieć, że w postaci Polski mamy wielkiego przyjaciela" - powiedział szef słoweńskiego rządu.

Wymienił trzy główne priorytety Słowenii, która przygotowuje się do objęcia w połowie roku prezydencji w Radzie Unii Europejskiej - przygotowanie Europy na ewentualne zagrożenia: możliwe nowe pandemie, sprawę bezpieczeństwa cybernetycznego oraz rozmowę i przyszłości Europy.

Jansza ocenił, że współpraca gospodarcza z Polską rozwija się i jest na dobrym poziomie - 2 mld euro. Zaznaczył, że pomimo pandemii ten poziom wymiany handlowej nie zmniejsza się.

Pogratulował szefowi polskiego rządu "wspaniałej organizacji walki z epidemią". "Polska odnotowała najniższy spadek gospodarczy w tym czasie, a szczególnie w pierwszej fali Polska pomagała również Słowenii. I bardzo za to dziękujemy" - powiedział.

Jansza podkreślił, że w przyszłości Słowenia będzie chciała pogłębić współpracę z Polską w zakresie gospodarki, kultury, wiedzy, nauki i szkolnictwa.

autor: Karol Kostrzewa

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
pancerowany
"Słuchaj Putin, zwijaj się z tymi katiuszami i dłub sobie ten Nord streem ile chcesz. Koledzy z Niemiec prosili.
Ja oficjalnie zagroziłem sankcjami, ty sie oficjalnie przestraszyłeś, ja jestem silnym prezydentem ty masz swój rurociąg, niemcy będą nam wdzięczni i wszyscy sa szczęśliwi.... aaa, kwestią europy wschodniej się
"Słuchaj Putin, zwijaj się z tymi katiuszami i dłub sobie ten Nord streem ile chcesz. Koledzy z Niemiec prosili.
Ja oficjalnie zagroziłem sankcjami, ty sie oficjalnie przestraszyłeś, ja jestem silnym prezydentem ty masz swój rurociąg, niemcy będą nam wdzięczni i wszyscy sa szczęśliwi.... aaa, kwestią europy wschodniej się nie przejmuj, te buraki poślinią się chwilę i umilkną....coś im tam obiecamy...Deal?
darius19
o ile sie nie myle to p.Premier nie tak dawno spotkal sie z najbardziej prorosyjskimi politykami w Europie. Orbanem i Salvinim. Rozdwojenie jazni jakies, czy cynizm???
sel
Bo to największe skrajnie prawicowe rządy w Europie, takie same jak w Rosji..
znawca_inwestor
jak tam wczoraj putin powiedział? Szerchan i Tabaka?
uczen_manueli_g
https://www.africanews.com/2021/04/22/russian-communists-celebrate-lenin-s-151st-birthday/

Czy za min 50 lat też będą fanatycy urodzin śmierdzącego karzełka z Żoliborza?
ajwaj_
""Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Słowenii""

- a co ma Slowenia do Nord Stream 2, Morze Sródziemne to nie dotyczy, prosciej w San Escobar przemawiac
Slowenia ma 2 mln ludzi, nowi strategiczni partnerzy PISy jak widac :)
darius19
i tu sie z p.Premierem zgadzam. A gdzie sie podziali "ajwaj_", "grzegorzkubik", "lorelie" i "talmud"??? - wielbiciele cara i wzorcowej demokracji ze wschodu??
300_pala
Wzywam premiera aby rząd zaprzestał kupowania niemieckich limuzyn
uczen_manueli_g
Mi to się marzy żeby samolocik z pinokiem musiał awaryjnie wylądować na terytorium Russian Federation. I oczywiście kwarantanna. I ludowe atrakcje.

Powiązane: Gazociągi

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki