REKLAMA

Premier Czech: negocjacje w sprawie "Turowa" mogą doprowadzić do porozumienia w kilka tygodni

2022-01-27 19:37
publikacja
2022-01-27 19:37
Premier Czech: negocjacje w sprawie "Turowa" mogą doprowadzić do porozumienia w kilka tygodni
Premier Czech: negocjacje w sprawie "Turowa" mogą doprowadzić do porozumienia w kilka tygodni
fot. Kacper Kowalski / / FORUM

Czesko-polskie negocjacje w sprawie kopalni węgla brunatnego „Turów” mogą doprowadzić do porozumienia w ciągu kilku tygodni - powiedział w czwartek w Czeskim Radiu premier Petr Fiala. Dodał, że jest w kontakcie z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim.

Fiala nie podał żadnych szczegółów dotyczących dialogu na szczeblu premierów. Stwierdził, że obaj chcą porozumienia, które będzie do zaakceptowania przez obie strony, w tym przez region Liberca sąsiadujący z polską kopalnią „Turów”.

Według czeskiego premiera, w negocjacjach pozostały punkty sporne, które muszą zostać odblokowane, a brak porozumienia nie leży w niczyim interesie. Po posiedzeniu gabinetu w środę, podczas którego minister środowiska Czech Anna Hubaczkova prezentowała stan negocjacji Polską, Fiala uznał, że podpisanie umowy nie jest jeszcze możliwe.

W rozmowie na antenie radia czeski premier poinformował, że problemem pozostają wysokość rekompensaty finansowej i długość okresu nadzoru sądowego. Czeska strona domaga się odszkodowania za szkody wyrządzone przez kopalnię w wysokości 50 mln euro; Polska oferuje 40 mln. Według Pragi nadzór nad przestrzeganiem porozumienia przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) powinien trwać 10 lat; Warszawa mówi o dwóch latach.

„Mogę sobie wyobrazić osiągnięcie jakiegoś kompromisu, ale zawsze musi to być kompromis, który jest do przyjęcia dla Republiki Czeskiej, do przyjęcia dla regionu libereckiego i do przyjęcia dla Polski” – powiedział Fiala. Dodał, że brak umowy jest bardzo ryzykowny z punktu widzenia ochrony środowiska i interesów obywateli Czech.

Polsko-czeskie rozmowy dotyczące kopalni węgla brunatnego "Turów", położonej w powiecie bogatyńskim w pobliżu czeskiej granicy, rozpoczęły się w czerwcu 2021 roku po tym, jak Czechy złożyły do TSUE skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni. Jednocześnie Czechy domagały się zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia, a Trybunał na to przystał. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców czeskiego Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.

20 września TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że płacić kary nie zamierza. Opinia rzecznika generalnego Trybunału ma zostać ogłoszona 3 lutego. Czeska strona zapowiada, że osiągnięcie porozumienia z Polską będzie oznaczać wycofanie skargi złożonej do TSUE.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ jo/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (5)

dodaj komentarz
byrcyn
A z każdym dniem dług w euro jest coraz większy. Brawo !
demeryt_69
Dlaczego nie było to możliwe gdy u nich rządził ten słowacki 'góral' ??

dziadekjarek
Dlaczego nie było takich problemów jak u nas rządził TUSK?
demeryt_69 odpowiada dziadekjarek
To było tuskolenie, a nie rządzenie :)

dziadekjarek odpowiada demeryt_69
Widać było taniej …..0

Powiązane: Kopalnia Turów - spór Polski i Czech

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki