REKLAMA

Premia dla inwestujących – moneyback trafia do funduszy

Michał Kisiel2015-05-08 11:58analityk Bankier.pl
publikacja
2015-05-08 11:58
Premia dla inwestujących – moneyback trafia do funduszy
Premia dla inwestujących – moneyback trafia do funduszy
fot. Reuters / / FORUM

W funduszach inwestycyjnych do końca marca Polacy zgromadzili 220 mld zł. To rekordowy wynik, który pokazuje, że TFI wracają do łask. Deutsche Bank chce podtrzymać dobrą passę i proponuje klientom zwrot 1 proc. zainwestowanych środków.

Mechanizm moneyback kojarzy się zazwyczaj z kartami płatniczymi. Chociaż czasy, gdy zwrot części wydatków plastikiem był popularną formą promowania płatności bezgotówkowych już minęły, to nadal kilka instytucji premiuje aktywnych klientów. Deutsche Bank zaprzągł moneyback do nieco innego zadania – ma zachęcać do zainwestowania w TFI.

Bank poinformował, że uruchamia drugą edycję promocji pod hasłem „Zwracamy 1 proc.”. W ramach akcji „Niech Twoje pieniądze pracują tak ciężko jak Ty” instytucja wypłaci inwestorom 1 proc. wpłaconych do końca czerwca środków. Warunkiem otrzymania premii jest wpłacenie na jeden z dostępnych za pośrednictwem Deutsche Banku funduszy kwoty co najmniej 5 tys. zł. Klienci mogą wybrać produkty 18 towarzystw.

Premia, ale tylko z kontem

Maksymalna wysokość premii to 20 tys. zł, czyli moneyback można uzyskać od zainwestowanej kwoty nieprzekraczającej 2 mln zł. Jednak wpłacenie oszczędności to nie jedyne warunki. Bank promuje przy okazji swoje konta osobiste – zwrot będzie wpływać na ROR w Deutsche Banku. Do konta powinna zostać wydana karta. Dodatkowo konieczne jest utrzymanie zgromadzonych środków przez co najmniej 12 miesięcy.

Korzystający z promocji powinni pamiętać, że zwroty w ramach mechanizmu moneyback mogą  być opodatkowane. Jeśli wartość premii przekroczy 760 zł, bank pobierze podatek w wysokości 19 proc..

Wraca moda na TFI?

Fundusze inwestycyjne zdecydowanie znajdują się obecnie na fali wznoszącej. Przedstawiciele Deutsche Banku wskazują, że w ciągu pierwszego kwartału tego roku odnotowali przyrost aktywów w TFI porównywalny z napływem w całym 2014 r. Polacy, zwłaszcza zamożniejsi, poszukują alternatywy wobec bezpiecznych, ale niezbyt zyskownych lokat bankowych. Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych na zlecenie banku, fundusze inwestycyjne znajdują się na trzecim miejscu wśród wymienianych przez respondentów preferowanych form inwestowania, po nieruchomościach i złocie.

Przełomowy 2015 – boom na fundusze inwestycyjne

Z gwałtownym wzrostem zainteresowania funduszami inwestycyjnymi mieliśmy już do czynienia w latach poprzedzających kryzysowy 2008 r. Wówczas banki obserwujące odpływ depozytów zdecydowały się zająć pozycję pośrednika w dystrybucji jednostek TFI. Promocja Deutsche Banku może być sygnałem, że moda na fundusze wraca, a banki znowu zaczną ostro konkurować o potencjalnych inwestorów. Dla osób, które rozważają długoterminowe zaangażowanie posiadanych oszczędności w TFI i nie mają nic przeciwko otwarciu kolejnego konta bankowego, propozycja jest godna rozważenia.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~nnnn
Ty Kisiel wstydu nie masz. Tekst zakłamany. Gdzie wzmianka o opłatach. Podłe facet to co robisz.
~lulu
Czyli zamiast opłaty za pseudozarządzanie na poziomie 4% rocznie oskubią tylko na 3%. Ja też bym chętnie pobierał taką opłatę. Prowizja 3%, kupię wam akcyjki i wsio rawno czy się zawali giełda czy nie, swoje 3% skasuję:):)
~ula
no właśnie ... powinno to być zabronione ... a nie jest ...
~vfv
jak banki zaczynają namawiać na fundusze to znaczy, że trzeba trzymać się od tego z daleka ...
~olo
fundusze akcji pod względem kosztów to takie garnki po 5000 zł ... kto pozwala na pobieranie takich opłat? ... 3-5% na start + 3-5% + często 20% od zysku ... w ciągu 10 lat mogą pobrać do 50% nawet w przypadku, gdy człowiek nic nie zarobi ... ha ha ha ...
~olo
oczywiście powinno być: 3-5% na start + 3-5% rocznie za zarządzanie + ...
~olo
oczywiście powinno być: 3-5% na start + 3-5% rocznie za zarządzanie + ...
~Pamiętający
a jak to wszystko pierdyknie podobnie jak w 2008 to znowu będzie płacz...
~mhm
Z tego, co zrozumiałem, promocja dotyczy nie tylko funduszy akcji.
~res
A ile wynosi prowizja za dokonanie wpłaty na TFI?

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki