REKLAMA

Prawie 2 mln pracowników bez zajęcia

Weronika Szkwarek2020-08-25 16:15redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-08-25 16:15
Prawie 2 mln pracowników bez zajęcia
Prawie 2 mln pracowników bez zajęcia
fot. Lightspring / / Shutterstock

Jak wynika z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego, współczynnik aktywności zawodowej zmniejszył się zarówno w porównaniu do ostatniego kwartału, jak i w stosunku do poprzedniego roku. Osoby aktywne zawodowo stanowiły w II kwartale 2020 roku 55,5 proc. ludności w wieku 15 lat i więcej. 

Współczynnik aktywności zawodowej (wg BAEL) wyniósł w drugim kwartale 55,5 proc. ludności, wynik ten jest niższy w porównaniu do I kwartału 2020 roku o 0,5 p.p. oraz biorąc pod uwagę II kwartał 2019 roku o 0,7 p.p. Jak podaje GUS, w II kwartale 2020 r. na 1000 osób pracujących przypadało 860 osób bez pracy (w I kwartale 2020 r. i w II kwartale 2019 r. odpowiednio: 844 i 837 osób).

W komunikacie GUS-u podane są dane dotyczące osób, które posiadają pracę, ale w badanym tygodniu z różnych przyczyn jej nie wykonywały. W II kwartale 2020 roku takich pracowników było 1962 tys., w poprzednim okresie 1336 tys., a przed rokiem 1024 tys. 1221 tys. wskazało, że taka sytuacja miała bezpośredni związek z koronawirusem. "Szczególnie istotną grupą wydają się tu osoby, które jako przyczynę niewykonywania pracy w badanym tygodniu podały przerwę w działalności zakładu pracy - w II kwartale 2020 było ich 684 tys. (z czego dla 675 tys. przerwa ta związana była bezpośrednio z pandemią COVID-19). W stosunku do sytuacji z poprzedniego kwartału odnotowano ponad trzykrotny wzrost liczebności grupy pracujących, ale nie wykonujących pracy z tego powodu, natomiast w odniesieniu do analogicznego okresu 2019 roku wzrost ten był znacząco wyższy, gdyż w II kwartale 2019 roku liczebność tej populacji wynosiła 7 tys.", podsumowuje GUS. 

W II kwartale odnotowano również zdecydowany wzrost liczby osób, które w badanym tygodniu pracowały krócej niż zwykle z przyczyn związanych z zakładem pracy. Łącznie było ich 513 tys. i w stosunku do poprzedniego kwartału liczba ta wzrosła trzykrotnie. 504 tys. wskazało, że ich sytuacja miała bezpośredni związek z koronawirusem. 

W drugim kwartale również wzrosła liczba osób wykonujących swoją pracę z domu (2124 tys.), co stanowiło wzrost w porównaniu do I kwartału o 1077 tys., a odnosząc się do analogicznego okresu tok temu o 1262 tys. osób. Wśród tych osób 1539 tys. pracowało z powodu sytuacji związanej z pandemią. 

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
karbinadel
Jeśli nie mają zajęcia, to chyba jednak nie są pracownikami?
428ustka
pomoc dla bialorusi jest teraz na topie ale stazowicze co maja po 45lat pracy do roboty, chcecie od nas poparcia a takiego walaaaa
newsman
ciekaw kto finansuje takie badania i komu te dane sa potrzebne i jakie wnioski z tego mozna wyciagnac, ja to rozumie tak; ze jest 2miliony osob w ciazy ale nikt z nich nie urodzi gender
pjoz
Już coś wąchałeś, czy jesteś jeszcze przed wąchaniem?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki