REKLAMA

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Statystyki poprawiają Ukraińcy

Katarzyna Wiązowska2023-05-28 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-05-28 06:00

W pierwszym kwartale 2023 r. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Oznacza to wzrost o przeszło 6 proc. rok do roku. W dodatku zaobserwowano przewagę zakładanych firm nad zamykanymi. Według ekspertów, statystyki te poprawili Ukraińcy, którzy w Polsce otwierają swoje przedsiębiorstwa.

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Statystyki poprawiają Ukraińcy
Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Statystyki poprawiają Ukraińcy
fot. Kinga / / Shutterstock

Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii, w pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło 80,1 tys. wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG). To o 6,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy złożono ich 75,3 tys. Do tego statystyki z ww. okresu br. pokazują, że było więcej wniosków o otwarcie niż o zamknięcie firm (80,1 tys. vs 59,7 tys.). Podobnie było rok wcześniej, przy czym wówczas różnica była mniejsza (75,3 tys. vs 63,2 tys.).

Odchodzenie od bezpiecznego etatu?

Według Szymona Witkowskiego, radcy prawnego i eksperta Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, powyższe dane wskazują na popularyzację jednoosobowej działalności gospodarczej.

Reklama

– Świadczy to o potrzebie elastyczności i w pewnych przypadkach, odchodzenia od tradycyjnego etatu – uważa Szymon Witkowski. – Zapewne zwiększa się również popularność współpracy B2B, głównie z uwagi na korzyści podatkowe. W okresie rosnących kosztów część osób woli uzyskać wyższe wynagrodzenie w relacjach B2B niż posiadać stabilność zatrudnienia, wynikającą z umowy o pracę. Z pewnością ilość powstających nowych firm zwiększają uchodźcy z Ukrainy, którzy nie tylko zasilają kadry pracownicze, ale również prowadzą aktywną działalność gospodarczą.

Samozatrudnienie bywa koniecznością?

Z kolei doradca restrukturyzacyjny, Adrian Parol, uważa, że wysoka aktywność zawodowa wielu obcokrajowców na polskim rynku niestety nie stanowi zabezpieczenia dla polskiej gospodarki.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

– Takie osoby mogą swobodnie przenosić się do innych krajów, nie ponosząc przy tym obciążeń ZUS-owskich, przed którymi nie są w stanie uciec pracujący tu Polacy. – mówi Adrian Parol. – Nie chciałbym też przeceniać wagi wzrostu liczby nowych JDG czy też przewagi otwarć nad zamknięciami. Z moich obserwacji jednak wynika, że pracownicy, często również fizyczni, bywają zmuszani przez swoich pracodawców do zakładania działalności, by móc po prostu zarabiać na chleb. W wielu przypadkach samozatrudnienie nie jest podyktowane własną preferencją, tylko koniecznością – dodaje.

Lepiej nie podawać miejsca działalności?

Dane Ministerstwa Rozwoju i Technologii pokazują też, ile wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej było w poszczególnych województwach. W pierwszym kwartale tego roku najwięcej odnotowano ich w woj. mazowieckim ¬– ponad 8 tys. (rok wcześniej – 8,1 tys.). Dalej w zestawieniu widać woj. małopolskie – 4,6 tys. (4,6 tys.), wielkopolskie – 4,3 tys. (4,5 tys.), a także śląskie – 4,1 tys. (4,5 tys.). Natomiast najwięcej nowych jednoosobowych firm powstało bez wskazania obszaru wykonywanej działalności – ponad 35 tys. (rok wcześniej – 28,5 tys.). Z kolei najmniej ww. wniosków złożono w woj. opolskim – 852 (928), w świętokrzyskim – 1,2 tys. (1,4 tys.), jak również w podlaskim – 1,3 tys. (1,3 tys.).

– To zrozumiałe, że wiele osób, nie mając obowiązku podawania informacji o miejscu prowadzenia działalności, rezygnuje z ujawniania jej – uważa Adrian Parol. – Samozatrudnieni zyskują dzięki temu większą swobodę. Poza tym wielu z nich przyjmuje zlecenia z całego kraju, np. pracując zdalnie. Natomiast odnosząc się do danych z konkretnych województw, można stwierdzić, że najwięcej nowych firm powstaje tam, gdzie można dotrzeć do najszerszej grupy klientów.

Znaczny wzrost wznowień działalności najmniejszych firm

W pierwszych trzech miesiącach 2023 r. wpłynęło do rejestru CEIDG 41,5 tys. wniosków dot. wznowienia jednoosobowej działalności gospodarczej. To aż o 24,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy było ich 33,4 tys.

– Wysoki wzrost liczby firm wznawiających swoją działalność po okresie zawieszenia może wskazywać na pewne polepszenie nastrojów po bardzo trudnych czasach dla naszej gospodarki – uważa Szymon Witkowski. – Sytuacja oczywiście wciąż jest ciężka, ale wraz z jej poprawą z pewnością coraz więcej przedsiębiorców będzie wracało na rynek.

Jednak nie wszyscy zgadzają się z tak optymistycznym podejściem.  

– Obecnie przedsiębiorcy są mocno zadłużeni, a do tego mają kłopoty z pozyskaniem bieżącego finansowania. Wznowie działalności raczej trzeba potraktować jako danie sobie ostatniej szansy – twierdzi Łukasz Goszczyński, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny. – Na rynku niewiele się zmieniło. Przecież firmy wciąż funkcjonują w bardzo trudnym otoczeniu gospodarczym i prawnym. I to szybko się nie zmieni. Dlatego niestety, ale spodziewam się, że wiele wznawianych działalności nie przetrwa próby czasu.

Niepewne prognozy gospodarcze

Wiadomo też, ile wniosków dot. wznowienia jednoosobowej działalności gospodarczej było w poszczególnych województwach. W pierwszym kwartale br. najwięcej takich przypadków odnotowano w woj. mazowieckim – ponad 5,4 tys. (rok wcześniej – 4,6 tys.). Dalej widać woj. śląskie – 3,6 tys. (I kw. 2022 r. – 3,1 tys.), małopolskie – 3,5 tys. (2,8 tys.), jak również wielkopolskie – 2,9 tys. (2,4 tys.). Natomiast najwięcej wniosków było bez wskazanego województwa – 8,2 tys. (poprzednio 5,6 tys.). Na końcu zestawienia mamy opolskie – 735 (589), świętokrzyskie – 743 (659), a także lubuskie – 879 (733).

Według Adriana Parola, statystyki dotyczące wznowień są analogiczne do danych mówiących o otwarciach nowych JDG.

– Trudno przewidzieć, w jakim tempie będą się polepszały statystyki dotyczące otwierania nowych firm i wznawiania działalności. Same prognozy gospodarcze wciąż są niepewne. Jednak najważniejsze szoki cenowe na rynkach są już za nami – uważa Adrian Parol. – Ceny większości kluczowych surowców są na poziomie sprzed napaści Rosji na Ukrainę. Nie pomagają natomiast liczne zmiany prawne, które nakładają na przedsiębiorców szereg dodatkowych obowiązków.

Zmiany przepisów komplikują prowadzenie firmy

Natomiast jak twierdzi Łukasz Goszczyński, wszystko ostatecznie będzie zależało od dalszego zachowania gospodarki. Same zmiany przepisów mocno komplikują i tak już trudne prowadzenie działalności, co ma realny wpływ na zakładanie i wznawianie JDG.

– Jeżeli sytuacja w gospodarce się unormuje, to można założyć, że przedsiębiorcy w kolejnych miesiącach nieco chętniej niż teraz będą „odmrażać” swoje działalności, ale nie spodziewałbym się tutaj zbyt dużego skoku – dodaje ekspert.

Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka.

Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (15)

dodaj komentarz
maroon
Dobrze, że powstaje coraz więcej firm, chociaż jak już trochę się działa to warto pomyśleć o certyfikacie rzetelnej firmy, sporo ułatwia na rynku, nawet potencjalni klienci przychylniej patrzą jak posiada się taki certyfikat
po_co
W zasadzie przy tych obciążeniach i obowiązkach jakie nakłada się na JDG zdecydowanie opłaca się wybrać socjal.
bt5
Moja kuzynka pracujaca w MOPS też zawsze gada że woli iść na socjal jak ma pracować za te pieniądze. Lecz jakoś na ten mityczny socjal nie przechodzi ... bo go w Polsce nie ma. No chyba ze te niecałe 200 euro na łeb dziecka a i to od nowego roku , a i za to głowy nie mozna dac. A tak to ten socjal to panowie zebrający pod Biedronkami.Moja kuzynka pracujaca w MOPS też zawsze gada że woli iść na socjal jak ma pracować za te pieniądze. Lecz jakoś na ten mityczny socjal nie przechodzi ... bo go w Polsce nie ma. No chyba ze te niecałe 200 euro na łeb dziecka a i to od nowego roku , a i za to głowy nie mozna dac. A tak to ten socjal to panowie zebrający pod Biedronkami. Albo wyekspolotaowane panie sprzedajne przy drogacg dalej usiłujace się sprzedawać.
lovepis
Tylko po co te firmy jak roboty coraz mniej
faramir_z_gondoru
Spada poparcie w społeczeństwie dla bytności Ukraińców w Polsce, to "smaży" się takie artykuły na zamówienie. Dlaczego nie napiszecie zatem, jak Ukraińcy "poprawiają" statystyki w kwotach wypłaconego socjalu (niekiedy wyłudzonego), wypadkach drogowych, zwiększonej ilości przestępstw?
monuz
coś ci spadło? ale kogo to obchodzi
enthe odpowiada monuz
Całe społeczeństwo obchodzi. Niech wracają, skąd przyszli.
monuz
Jednoosobowa firma to jak jednoosobowy s...x. Niby można, ale jaki to ma sens.
talmudd
a "kontrofensywa"....w/g sługi narodu "zatrzymają się" dopiero na .....krymie.......ROFL....:)::)
zops
Coraz częściej słychać o ukraińskim terroryzmie.

Powiązane: Biznes od kuchni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki