Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Praca na etacie nie jest przeznaczeniem każdego. Wiele osób marzy o tym, aby pracować na własny rachunek i wiele z nich ma świetne pomysły na biznesy. Oczywiście, założenie i prowadzenie firmy wiąże się z ryzykiem, które nie wszyscy są skłonni podjąć.

Mnóstwo osób obawia się również formalności związanych z samym założeniem biznesu, jak i jego prowadzeniem. W rzeczywistości nie ma się jednak czego bać. Własna działalność gospodarcza, a przede wszystkim jej rozpoczęcie to nie czarna magia. Każdy może sobie zatem poradzić z tym zadaniem.

Jak założyć działalność gospodarczą? Właściwe planowanie

Rozważając możliwość założenia własnego biznesu, przede wszystkim musimy się zastanowić nad tym, czym dokładnie będziemy się zajmowali i w jaki sposób będzie prowadzana nasza firma pod względem finansowym. Warto to wszystko dokładnie przemyśleć jeszcze zanim zaczniemy załatwiać wszystkie niezbędne formalności. Dzięki temu będziemy w stanie zaoszczędzić sporo czasu, a przy tym również nerwów.

Jak założyć działalność gospodarczą? (Pexels)

Przede wszystkim, musimy wybrać odpowiednie kody PKD, czyli Polskiej Klasyfikacji Działalności. Kiedy bowiem ustalimy już czym dokładnie chcemy się zajmować, informacja taka musi zostać przekazana państwu. PKD to system oznaczeń, który pozwala określić rodzaj naszej działalności. Aby zapoznać się z istniejącymi kodami oraz wyszukać te, które nas interesują wystarczy skorzystać z internetu. Na stronach rządowych znajdują się wygodne narzędzia, które ułatwią nam wyszukanie wszystkich potrzebnych nam kodów. Warto bowiem wiedzieć, że każdy przedsiębiorca może
wybrać dowolną ilość kodów. Zwracajmy jednak uwagę na to, aby właściwie odzwierciedlały one działalność, której będziemy się podejmować.

Własna działalność gospodarcza - podatki, VAT i księgowość

Kolejne kwestie, które należy rozstrzygnąć podczas planowania nowego biznesu to forma opodatkowania, ewentualne płatności VAT oraz sposób prowadzenia księgowości. Rozstrzygnięcie wszystkich tych kwestii jest konieczne przed wypełnieniem wniosku do CEIDG o wpis, który pozwoli uzupełnić rejestr przedsiębiorców o naszą firmę.

Przede wszystkim, należy się zastanowić nad tym, w jaki sposób chcemy rozliczać się z państwem z dochodów osiąganych przez naszą firmę. Obecnie do wyboru mamy takie formy opodatkowania jak:

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych (skala podatkowa 18% lub 32%);
  • opodatkowanie w oparciu o jednolitą stawkę podatku liniowego (19%);
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;
  • karta podatkowa.

Należy zatem szczegółowo zapoznać się z wadami i zaletami poszczególnych rozwiązań, tak by wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania dla naszego biznesu.

Kolejna sprawa, którą należy się zająć to sprawdzenie, czy rodzaje działalności, których będziemy się podejmować podlegają zwolnieniu z VAT. Oznacza to wówczas, że wystawiając faktury lub rachunki klientom nie włączamy do nich kwoty podatku. Jeśli jednak okaże się, że nasz biznes jest zobowiązany do uwzględniania VAT, musimy dokonać jego rejestracji jako płatnika w odpowiednim Urzędzie Skarbowym.

Osoba, która planuje założenie własnej firmy, musi się też zastanowić w jaki sposób będzie prowadziła jej księgowość. W sytuacji, gdy jest to na przykład jednoosobowa działalność gospodarcza, księgowość można z powodzeniem prowadzić samodzielnie. Tym bardziej, że do  dyspozycji mamy mnóstwo programów i aplikacji księgowych online, które znacznie nam to ułatwią. Jeśli jednak biznes będzie większy lub nie czujemy się na siłach, aby zajmować się księgowością na własną rękę, zawsze możemy skorzystać z usług biura księgowego. W takiej sytuacji wystarczy tylko
dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty, aby profesjonalny księgowy je rozliczył i sporządził deklaracje podatkowe dla naszej firmy.

Jak założyć firmę? Wpis do ewidencji

W przeszłości zakładanie firmy mogło przyprawić nas o ból głowy. Ilość formalności oraz urzędów, które trzeba było odwiedzić w tym celu, była po prostu ogromna. Dziś jednak, każdy przyszły przedsiębiorca może załatwić wszystko w jednym okienku, w dowolnie wybranym przez siebie urzędzie. To jednak nie wszystko, ponieważ wniosek o wpis do ewidencji CEIDG można również przesłać drogą elektroniczną, jeśli posiadamy profil zaufany lub dysponujemy podpisem elektronicznym. Pojawia się zatem pytanie: jak założyć profil zaufany? Na szczęście każdy posiadacz konta w polskim banku może go zdobyć również online. Wszystko zdaje się być zatem prostsze.

Ewidencja działalności gospodarczej musi otrzymać od nas wszystkie niezbędne informacje na temat zakładanej przez nas firmy. Dlatego też, konieczne jest skrupulatne wypełnienie wniosku i jego złożenie w wybrany przez nas sposób. Obecnie możemy to zrobić:

  • poprzez stronę rządową CEIDG;
  • pobierając wniosek online, a następnie składając wypełniony dokument w Urzędzie Gminy;
  • pobierając wydrukowany już wniosek w Urzędzie Gminy i składając go po wypełnieniu w tym samym miejscu.

Kiedy centralna ewidencja działalności gospodarczej otrzyma już nasz wniosek, nasza firma otrzyma automatycznie numery NIP (jeśli jeszcze go nie otrzymaliśmy) oraz REGON.

Działalność gospodarcza - czy potrzebujesz kasy fiskalnej?

Niektóre rodzaje działalności gospodarczych wymagają wystawiania dokumentów sprzedaży w postaci właśnie paragonów, osobom fizycznym korzystającym z naszych usług. Należy się zatem dowiedzieć, czy nas również obejmuje ten obowiązek i czy w związku z tym musimy nabyć i zarejestrować kasę fiskalną. Z tego obowiązku są zwolnieni Ci przedsiębiorcy, u których przewidywany obrót jest niższy od ustalonego limitu. Warto zatem śledzić aktualnie obowiązujące przepisy w tym aspekcie, gdyż zmieniają się one wyjątkowo często. Należy też pamiętać, że istnieją produkty, których sprzedaż jest objęta obowiązkiem wystawiania paragonów niezależnie od przewidywanego obrotu.

Jak zatem widać, założenie własnej działalności gospodarczej nie musi być trudne, ale wymaga od nas zaangażowania i dobrego planowania. Warto poświęcić zatem nieco czasu na przemyślenie kilku kluczowych kwestii, aby proces wpisywania firmy do CEIDG i wprowadzania jej na rynek był łatwiejszy.


2019-09-03

Jak założyć profil zaufany?

Już na samą myśl o konieczności załatwienia jakiejś sprawy w urzędzie, wiele osób zaczyna się denerwować. Ogromne kolejki, dziesiątki dokumentów do wypełnienia i niezbyt przyjaźnie nastawieni urzędnicy to strata czasu, na którą nie możemy sobie pozwolić

2019-09-01

Kredyt na innowacje technologiczne dla firm krok po kroku

Konkurencja nie śpi, dlatego należy w jak największym stopniu inwestować w innowacyjne technologie. Co jednak jeśli nie stać nas na zakup potrzebnych nam  urządzeń? Rozwiązaniem może być skorzystanie ze wsparcia, jakim jest kredyt na innowacje technologiczne

2019-08-31

Jak zrobić biznes plan pod dotację unijną?

Obecnie możemy korzystać z szeregu najróżniejszych projektów unijnych, w ramach których oferowane nam są również dotacje, chociażby na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Aby jednak skorzystać z takiej szansy, musimy spełnić mnóstwo wymogów, przechodząc przez cały długi proces rekrutacyjny

Jak założyć bezpiecznie konto bankowe przez internet?

Obecnie klienci mają możliwość nie tylko korzystania z bankowości internetowej, ale również zlożenia wniosku o konto przez internet.

Kredyt obrotowy - co to jest i jak go dostać?

Brak możliwości opłacenia bieżących faktur lub zakupu materiałów, z których tworzone są nasze produkty, jest nie tylko frustrujące, ale także zagraża funkcjonowaniu biznesu. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Własna działalność gospodarcza wydaje się być świetnym rozwiązaniem, ale często martwimy się o brak odpowiednich środków finansowych. Dlatego też, warto zainteresować się wsparciem, jakim jest dofinansowanie dla firm z Unii Europejskiej lub z Urzędu Pracy

Jak założyć działalność gospodarczą?

Praca na etacie nie jest przeznaczeniem każdego. Wiele osób marzy o tym, aby pracować na własny rachunek i wiele z nich ma świetne pomysły na biznesy. Oczywiście, założenie i prowadzenie firmy wiąże się z ryzykiem, które nie wszyscy są skłonni podjąć

Ikona informacji
poradniki