REKLAMA

Powell: Bitcoin to substytut złota, nie dolara

2021-03-23 08:20
publikacja
2021-03-23 08:20
fot. Pool / Reuters

Bitcoin nie ma odpowiednich cech, które uczyniłyby go użyteczną walutą - uważa prezes Fedu Jerome Powell. "Zasadniczo jest substytutem złota, a nie dolara" - powiedział szef amerykańskiego banku centralnego.

"Kryptoaktywa są bardzo niestabilne, popatrzcie na bitcoina, i dlatego nie są tak naprawdę użyteczne jako środki przechowywania wartości" - stwierdził Powell podczas poniedziałkowego wystąpienia zorganizowanego przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych.

Tezauryzacja jest jedną z głównych cech pieniądza. Dzięki temu, że waluty zachowują relatywnie stabilną wartość - którą obniża inflacja i osłabienie względem innych walut - możemy rezygnować z części bieżącej konsumpcji i odkładać środki na przyszłość w wygodny (pozwalający na szybki zakup dóbr czy usług bez straty czasu czy wzmożonego wysiłku) i (w przypadku wielu walut, choć nie wszystkich) bezpieczny sposób. Tymczasem cena bitcoina jest bardzo zmienna - potrafi w ciągu jednego dnia zmienić się o kilkanaście procent. Przy takiej zmienności trudno umawiać się na konkretną cenę dóbr czy usług wyznaczaną właśnie w bitcoinie.

"Kryptowaktywa nie są niczym poparte" - powiedział szef amerykańskiego banku centralnego. "To bardziej aktywa spekulacyjne" - dodał. Dlatego są "zasadniczo substytutem złota, a nie dolara" - stwierdził.

Jak łatwo dostrzec, w wypowiedzi tej szef najważniejszego banku centralnego na świecie przemycił także swoją opinię na temat złota. W tym kontekście warto przypomnieć, że jeden z poprzedników Powella, kierujący Fedem w latach 1987-2006 Alan Greenspan po zakończeniu kariery w bankowości centralnej „nawrócił się na złoto” i zalecał jego kupowanie przed nadejściem inflacji. Z kolei dwaj następni przewodniczący kierujący Fedem między Greenspanem i Powellem (czyli Ben Bernanke i Janet Yellen) nie wypowiadali się pozytywnie na temat złota nawet po opuszczeniu fotela przewodniczącego.

- Czy bitcoin zastąpi złoto? "Jest nikła szansa, aby w ciągu najbliższych lat bitcoin zastąpił złoto w roli uniwersalnego pieniądza. Co jednak nie oznacza, że przed kryptowalutami nie ma przyszłości" - komentował na łamach "Pulsu Biznesu" Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

Cyfrowy dolar możliwy, ale bez pośpiechu

Jerome Powell zabrał również głos w debacie dotyczącej cyfrowych pieniędzy banku centralnego (CBDC). Jego zdaniem, Fed powinien angażować się w ten temat, ale bez przesadnego pośpiechu. Jego zdaniem, sprawą powinien najpierw zająć się Kongres, aby dać prawne ramy dla stworzenia cyfrowego dolara.

Tymczasem inne banki centralne coraz mocniej angażują się w prace nad własnym cyfrowym pieniądzem. "W ciągu trzech lat nowa forma pieniądza może być dostępna w krajach gromadzących jedną piątą światowej populacji" - pisze Michał Kisiel. Zagadnienia dotyczące CBDC analizuje też NBP, choć polski bank centralny raczej nie znajdzie się pod tym względem w światowej awangardzie.

Zdaniem szefa Rezerwy Federalnej, miejsce w systemie finansowym mają tzw. stable coiny (kryptowaluty powiązane z tradycyjnymi walutami, co ma stabilizować ich wartość), jednak i w tym przypadku potrzebne są regulacje.

- Stablecoiny mają rolę do odegrania przy odpowiednich regulacjach, jednak rolą tą nie będzie stanowienie fundamentu nowego globalnego systemu monetarnego – powiedział Powell.

MKa/MZ

Źródło:
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (37)

dodaj komentarz
iluminata
Zabawne, że te komentarze piszą ludzie co nie mają kompletnie żadnego pojęcia o BTC.
Jest dużo parametrów określających siłę BTC jak chociażby SF = stock / flow
Ale dorobicie się na GPW ;)
drzaraza
Złoto , to złoto wszyscy je pożądają ale nie wszystkich na nie staż w firmie fizycznej . Jednak zawsze można wrócić do standardu złota m . Problem w tym , że wówczas będzie problem z podkręceniem inflacji bo złoto zawsze: trzyma wartość.
igła
Niedowiarki piszą, że jest/będzie problem ze sprzedaż złota. Niby jak ?
Na całym świecie ludzie posiadają choćby złotą biżuterię, którą można zanieść do większości złotników i sprzedać jako złom. Tak samo monety i sztabki można sprzedać jako złom.
A z drugiej strony kto przewidzi co będzie za 30 lat ?
hfjdj
Łohoho... i co ci złotnicy zrobią z tą całą biżuterią? Sprzedadzą komu innemu?
karbinadel
Skoro przez poprzednie kilka tysięcy lat złoto z powodzeniem pełniło swoją funkcję (i to w wielu kulturach niezależnie od siebie), to przez następne 30 wytrzyma
adrian76
Bitcoin jest substytutem tulipanów, nie złota. Wszystkie pierwiastki zostały już dawno odkryte i nie można ich sobie wymyśleć. Z kolei w przypadku BTC w każdej chwili można zrobić forka i mieć 2x tyle kryptowalut. Zresztą jeżeli pojawią się pomysły narodowych czy korporacyjnych kryptowalut to będą one funkcjonowały Bitcoin jest substytutem tulipanów, nie złota. Wszystkie pierwiastki zostały już dawno odkryte i nie można ich sobie wymyśleć. Z kolei w przypadku BTC w każdej chwili można zrobić forka i mieć 2x tyle kryptowalut. Zresztą jeżeli pojawią się pomysły narodowych czy korporacyjnych kryptowalut to będą one funkcjonowały jako nowe łańcuchy bloków. Nikt nie będzie miał interesu we wspieraniu dzisiejszych posiadaczy bitcoinów czy innych shitcoinów.
hfjdj
A no to zrób sobie "forka" onet3432432.pl i będziesz miał onet, sprzedasz sobie i kupisz olej do głowy.
bankster-kreator
Dokładnie o to chodzi. By Bitcoin w przeciwieństwie do walut fiducjarnych był pieniądzem wolnorynkowym. Tak jak tu kolega wyżej napisał możesz sobie zrobić nowego Bitcoina jak allegro459382.pl nie ma problemu. Jeśli twój Bitcoin38288 będzie przez rynek wyceniany jako bardziej wartościowszy nie widzę przeciwwskazań by Dokładnie o to chodzi. By Bitcoin w przeciwieństwie do walut fiducjarnych był pieniądzem wolnorynkowym. Tak jak tu kolega wyżej napisał możesz sobie zrobić nowego Bitcoina jak allegro459382.pl nie ma problemu. Jeśli twój Bitcoin38288 będzie przez rynek wyceniany jako bardziej wartościowszy nie widzę przeciwwskazań by z niego korzystać.
zarzupurka
"Wszystkie pierwiastki zostały już dawno odkryte i nie można ich sobie wymyśleć."

Rozszerzony układ okresowy pierwiastków – rozszerzenie układu okresowego z włączonymi nieodkrytymi dotychczas pierwiastkami.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozszerzony_uk%C5%82ad_okresowy_pierwiastk%C3%B3w
drzaraza
Wszystko się zgadza z tym, że bitcoin to można porównać wyłącznie do złota papierowego a nie fizycznego. Złoto papierowe na i tak przewagę nad bitcoinem , bo można w razie czego papierem można się podetrzeć lub spalić w piecu a bitcoin to tyko zapis cyfrowy.

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki